Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Климактериски синдром: симптоми и третман

Климактериски синдром - главните симптоми:

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

Оваа состојба е забележана кај 80% од жените на возраст од 52-55 години, но мажите (45-70 години) не се исклучок во овој случај. Поради специфичноста на манифестацијата на климактериски синдром, проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Меѓутоа, сè уште е потребна лабораториска и инструментална дијагноза.

Третманот на климактерискиот синдром е конзервативен и ќе вклучува цела низа терапевтски мерки. Во овој случај, важно е веднаш да се консултирате со лекар, а не само да се лекувате или целосно да се игнорира проблемот. Како и секој друг патолошки процес, менопаузалниот синдром може да предизвика сериозни компликации.

Етиологија

Менопаузалниот синдром кај жените се развива поради намалување на количината и активноста на таков хормон како естроген. Овој процес не е патолошки, бидејќи исчезнувањето на репродуктивната функција се јавува како тело на возраст, односно е природен физиолошки процес.

Избледување на репродуктивната функција кај жените

Сепак, постојат бројни фактори кои можат да доведат до фактот дека менопаузалниот синдром се манифестира во потешка форма.

Тие вклучуваат:

 • присуството на заразни болести, вклучувајќи ги и СПБ, во личната историја;
 • генетска предиспозиција за фактот дека се јавува тежок климактериски синдром;
 • присуство на хронични болести кои можат да се повторат за време на менопаузата ;
 • присуство на вишок тежина;
 • седентарен начин на живот;
 • нездрава исхрана, постојано прејадување;
 • работат во опасно производство;
 • честа интоксикација ;
 • постојан стрес, нервна напнатост;
 • хроничен замор , недостаток на соодветен одмор;
 • не е доволно спиење;
 • префрлени операции;
 • недостаток на стабилен сексуален живот.

Треба да се напомене дека гинекологијата не го смета овој процес за посебна болест. Во повеќето случаи, ова е природна реакција на телото на хормонална промена и промена во функционирањето на некои системи. Но, тоа воопшто не значи дека не е неопходно да се третираат ефектите од синдромот, напротив, во овој период треба да бидете особено внимателни за вашето здравје.

Класификација

Класификацијата на климактерискиот синдром вклучува раздвојување на овој процес според неколку критериуми - карактеристиките на манифестацијата на клиничката слика и тежината на синдромот.

Значи, земајќи го предвид времето на манифестација на симптоми на менопаузален синдром, постојат следните форми:

 • рано;
 • одложен - 1-2 години по завршувањето на менструалниот циклус;
 • подоцна - 2-5 години по последниот менструален циклус.

Климактеричниот синдром во сериозност е поделен на такви форми како што се:

 • лесно;
 • просек;
 • тешки

Утврдувањето на сериозноста на патолошкиот процес е утврдено со скалата Купперман.

Менопаузалниот синдром кај мажите има малку поинаква класификација според возраста:

 • рана форма - се јавува на возраст од 40-45 години;
 • заеднички или средни - од 46 до 60 години;
 • доцна - по 60 години.

Мора да се каже дека машкиот климактериски синдром се јавува во поблага форма и репродуктивната функција е целосно зачувана, што не може да се каже за жените.

Симптоматологија

Кај мажите, клиничката слика за овој процес е лесна:

 • намалување на сексуалната желба;
 • депресивно расположение;
 • раздразливост, апатија ;
 • намалување на работниот капацитет.

Развојот на овој синдром кај жените се карактеризира со посложена и изразена клиничка слика.

Симптоми на менопауза кај жени

Раните симптоми на таков процес вклучуваат:

 • главоболки;
 • промени на расположението;
 • треска, зголемено потење;
 • намалување на сексуалната желба.

Симптомите на одложена форма се карактеризираат на следниов начин:

 • сува и ронлива кожа;
 • болка за време на сексуалниот однос;
 • уринарна инконтиненција;
 • губење на косата;
 • појава на брчки.

Клиничката слика на доцните симптоми ќе се карактеризира како што следува:

Астеноневротичните манифестации на менопаузалниот синдром вклучуваат:

 • апатично расположение;
 • раздразливост, темперамент;
 • несоница, нарушување на спиењето;
 • преосетливост кон провоцирачки фактори;
 • нестабилна психо-емоционална позадина.

Покрај тоа, севкупната клиничка слика ќе вклучува и симптоми од следната природа:

 • треперење и трескање без очигледна причина;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • повреда на кардиоваскуларниот систем;
 • мигрена ;
 • главоболки, вртоглавица;
 • чести плимата и осеката - од 10 до 20 пати на ден, во зависност од сериозноста на патолошкиот процес.

Во сложената манифестација на вакви симптоми доведува до значително влошување на квалитетот на животот на жената, затоа, во почетната фаза на развој на таков патолошки процес, треба да се консултирате со лекар и да започнете со третман.

Дијагностика

Дијагнозата на менопаузалниот синдром, поради специфичноста на манифестацијата на клиничката слика и возрасната група, не е нешто тешко.

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што го открива следново:

 • колку долго почнаа да се појавуваат првите симптоми;
 • кога менструалниот циклус е завршен;
 • дали има сексуален живот, колку е стабилен;
 • начинот на живот на пациентот е исхрана, дневна рутина и одредени работни активности.

Скалата Купперман се користи без прекин, според која се утврдува сериозноста на синдромот.

Се зема предвид тежината на следните клинички карактеристики:

 • плима фреквенција;
 • квалитет на спиење;
 • нервоза, промени во расположението;
 • слабост, замор;
 • срцева стапка;
 • индикатори на крвниот притисок.

Покрај тоа, дијагностичката програма вклучува:

 • анализа на наследна историја;
 • гинеколошки преглед;
 • испитување и палпација на млечните жлезди;
 • анализа на менструалниот циклус;
 • цитолошки преглед на грлото на матката;
 • крвен тест - обичен клинички, детален биохемиски и хормони;
 • мамографија;
 • коагулограм;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • дензитометрија.

Врз основа на резултатите од истражувањето, ќе се утврди тактиката на третман на менопаузалниот синдром.

Третман

Третманот на климактерискиот синдром се изведува само со комплексни мерки - терапија со лекови комбинирана со психотерапија, корекција на дневниот режим и начин на живот. Народни лекови, исто така, не треба да се занемарат, туку само како дополнителни терапевтски мерки и во консултација со лекарот што посетува.

Може да се препише хормонска заменска терапија со полови хормони:

 • естрогени се препишуваат кај пациенти чија матка е отстранета;
 • прогестин - пропишан за ендометриоза во личната историја;
 • комбинирани лекови - естроген со гестагени.

Исто така пропишани хербални лекови, специјална диета.

Дополнително, фармаколошкиот дел од третманот може да ги вклучува следните лекови:

 • антипсихотици;
 • транквилизатори;
 • седативи;
 • антидепресиви;
 • витамински и минерални комплекси.

Општи клинички упатства:

 • води активен животен стил;
 • јаде право;
 • исклучи алкохол, бидејќи тоа е некомпатибилно со лекови земени за време на третманот;
 • нормализирање на работата и одмор.

Доколку се почитуваат терапевтските мерки пропишани од докторот, прогнозата е позитивна. Сепак, во присуство на хронични болести може да се развијат компликации.

Можни компликации

Постои ризик да се развијат следните патологии:

Затоа, неопходно е веднаш да се консултирате со лекар и да започнете со сеопфатен третман.

Превенција

Превенција на менопаузален синдром е како што следува:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • исклучување на стресот ;
 • редовен сексуален живот;
 • умерено вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух.

Покрај тоа, систематски треба да се подложи на сеопфатен медицински преглед, за да се спроведе спречување на заразни болести, вклучувајќи ги и СПБ.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате климактеричен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: ендокринолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипомагнемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 8 од 20)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Синдром на излачување на јајници (симптоми на појавување: 8 од 20)

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Анксиозно растројство (појавување симптоми: 8 од 20)

Анксиозно растројство е колективен термин кој подразбира невротични нарушувања со типична клиничка слика. Депресивно нарушување на анксиозност се јавува кај луѓе и млади и стари.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .