Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипофизен тумор: Симптоми и третман

Хипофизен тумор - главните симптоми:

Хипофизниот тумор е бенигна неоплазма на предниот лобус (аденохипофиза) или задниот лобус на жлездата (неврохипофиза). Овој патолошки процес многу ретко станува мализен. Симптоматологијата ќе зависи од тежината на процесот, главната манифестација на главоболки, проблеми со видот, хормонални пореметувања.

Туморот на хипофизата е дијагностициран доста често, без оглед на полот, обично се појавува по 30 години. Повеќето мозочни структури се аденоми. Туморот на хипофизата се дијагностицира по сеопфатна клиничка студија: снимање со магнетна резонанца и крвни тестови или ткивна биопсија.

Третманот е пропишан по утврдувањето на дијагнозата и се состои во земање лекови насочени кон сузбивање на растот. Со брзиот раст на туморот, тоа треба да биде хируршки отстранети.

Бенигнато образование има позитивна прогноза, и ако процесот е малигнен, стапката на обновување е ниска.

Етиологија

Хипофизата е ендокрина жлезда, која врши регулаторна координативна функција. Се наоѓа во турско седло во близина на сфеноидната коска на черепот.

Структурно, хипофизата се состои од два лобуси:

 • аденоипофиза - е одговорна за синтеза на хормони: пролактин (ја стимулира млечната жлезда), соматотропниот хормон (влијае на растот на протеините, нивното регулирање), хормонот за стимулирање на тироидната жлезда (го стимулира метаболизмот), гонадотропните хормони (го одредуваат правилното функционирање на половата жлезда);
 • неврохипофиза - се состои од: окситоцин (одговорен за контракција на матката), антидиуретичен хормон (го регулира обратниот процес на апсорпција на течности во бубрежните канали).

Кога клетките на хипофизата ќе почнат да растат, ова доведува до појава на тумор и хормонално нарушување.

Причини за тумори на хипофизата се:

 • генетска предиспозиција;
 • хормонски нарушувања ;
 • невроинфекција;
 • хронично воспаление на носот и ушите ( синузитис , отитис медиа );
 • повреда на мозокот;
 • непрактична употреба на хормонални лекови;
 • негативно влијание врз фетусот во матката.

Тумор во хипофизата кај жените се појавува поради хормоналната нерамнотежа, главата на хипотермија во зимската сезона.

Сите видови на воспаление во човечкото тело може да предизвикаат неоплазма во хипофизата поради слаб имунолошки систем.

Класификација

Најчесто, туморот на хипофизата е бениген по природа, а неговата класификација ќе ги вклучува големината, карактерот, локацијата и функционалните карактеристики.

Во големина, неоплазмата е поделена на следниве видови:

 • микроаденом - неговата големина е помала од 10 милиметри;
 • macroadenoma - нејзината големина надминува 10 милиметри.

По локација, постојат:

 • аденохипофиза;
 • неурохипофиза.
Аденом на хипофизата

Според функционалните карактеристики, постојат тумори во процесот на менување на хормоналната позадина, а постојат и оние кои не влијаат на хормоналната позадина.

Хормонално активните тумори на хипофизата претставуваат 75% од сите неоплазми. Тие произведуваат соодветен хормон и имаат следниве видови аденоми:

 • соматотропен аденом за производство на соматропин, соматотропином;
 • секретирачки пролактин - пролактински аденом, пролактинома ;
 • производство на адренокортикотропин - кортикотропен, кортикотропином;
 • производство на тиротропин: тиротропичен, тиротропинус.

Хормонално неактивни тумори се многу поретки и не учествуваат во производството на хормонот: тие припаѓаат на хромофорни тумори.

Од природата на протокот:

 • бенигнен тумор на хипофизата - најчесто се јавува, а нејзината суштина е дека процесот на проширување има поголема временска големина, туморот расте бавно, не влијае врз околните ткива, туку ги стиска;
 • малигни тумори на хипофизата - се забележани многу ретко, процесот се развива брзо, туморот може да навлезе во најблиското ткиво, влијаејќи врз нив.

Секаков вид неоплазма бара квалитативна и сеопфатна студија, бидејќи предизвикува промени во церебралниот кортекс, а системите под притисок почнуваат да функционираат со абнормалности.

Симптоматологија

Симптомите на туморите на хипофизата зависи од природата на протокот, степенот на зголемување и локализација. Во првата фаза на развој, текот на болеста е асимптоматски, и само по значително зголемување на аденомот се манифестираат симптомите.

Образованието може да има две сорти:

 • функционален, кога количината на еден или друг хормон се менува и симптомите ќе зависат од степенот на недостаток;
 • не-функционални - тие се карактеризираат со притисок врз најблиските структури, можат да достигнат големи големини, симптоми може да бидат отсутни.

Симптомите на туморот на хипофизата кај жената се нејасни, забележани кога аденомот достигнува 1 сантиметар.

Нефункционален тип (макроаденоми и карциноми) е почест и се појавуваат следниве симптоми:

 • двоен вид;
 • губење на видот;
 • рекурентна главоболка;
 • вкочанетост на мускулите на лицето;
 • срцева слабост ;
 • конвулзии;
 • гадење;
 • несоница;
 • емоционална нестабилност;
 • капки на температура;
 • сериозен замор;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • несвестица или вртоглавица.

Визијата е оштетена ако туморот е локализиран во близина на оптичкиот нерв и го турка. Може да предизвика крварење во мозокот , што доведува до слепило и воспаление.

Ваквите прекршувања се забележани поради недостаток на хормон за раст произведен од тироидната жлезда на половите хормони.

Тумор во хипофизата кај жените, со зголемено производство на соматотропен хормон кој влијае на растот, може да предизвика зголемување на екстремитетите, како и усните, носот, брадата, earlobes.

Тоа предизвикува зголемено потење, придонесува за болка во зглобовите и главата, го зголемува шеќерот во крвта и го нарушува функционирањето на срцето.

Кога неоплазма се наоѓа кај дете, главните симптоми се главоболка, брз раст на коската и болка во зглобовите. Кај мажите, туморот предизвикува речиси истите симптоми, но може да придонесе за намалување на сексуалната активност.

Дијагностика

Симптомите на тумор на хипофизата се земаат во предвид при правењето на примарната дијагноза при проучувањето на историјата на болеста и поплаките на пациентот. Клиничката слика може да варира во зависност од големината на неоплазмата, неговата локација.

Дијагнозата на хипофизен тумор вклучува следново:

 • урина и крв се испитуваат за хормонски нивоа, инфекции и воспаление;
 • офталмолошка процедура - ќе помогне да се провери степенот на вклученост на оптичкиот нерв во патолошкиот процес;
 • е доделена радиографија на черепот - со нејзина помош, се добива невромизирање на неоплазмата;
 • магнетна резонанца или КТ се изведуваат - со нивна помош, туморот со мала големина (помал од 5 милиметри) може да се дијагностицира;
 • спроведе ангиографија на садовите на главата со сомневање за макро-домен

Туморот на хипофизата е сериозна болест која води до сериозни последици, од кои повеќето се неповратни, па затоа е многу важно да се спроведат истражувања навремено.

Третман

Третманот на туморот на хипофизата се изведува само со користење на комплексни мерки и ќе зависи од состојбата на туморот, сериозноста на симптомите.

Терапевтски активности:

 • терапија со лекови;
 • ексцизија на туморот;
 • рехабилитациона терапија.

Лековите ќе бидат насочени кон намалување на туморот во големина, и тие исто така го инхибираат развојот на патолошкиот процес, го спречуваат развојот на компликации. Лековите се избрани од лекарот што посетува.

Ласерската терапија се применува во присуство на контраиндикации за хирургија или поради возраста на пациентот (повеќе од 60 години). Дозите се поставени во зависност од големината на аденомот. Сепак, тоа е контраиндицирано во непосредна близина на оптичкиот нерв. Помалку ризични методи: сајбер нож и гама нож.

Во други случаи, се користи отстранување на туморот на хипофизата со операција. Лекот ќе зависи од локацијата и обемот на аденомот. Најчесто се користи ендоназална трансфефоидна интервенција, односно туморот се отстранува преку носниот отвор.

Отстранување на туморот низ носот

По операцијата, се изведува зрачење и хормонска терапија: помагаат во отстранување на резидуалните ефекти и нормализирање на хормоналната позадина.

Патологијата на хипофизата кај децата е елиминирана со помош на конзервативен третман. Детето постојано го следи лекарот, растот на туморот и општото здравје се контролираат.

Можни компликации

Туморите на хипофизата се претежно бенигни, но бараат хируршки третман, бидејќи тие можат да бидат фатални, бараат навремена дијагноза и квалитетна терапија.

Аденомите може да доведат до следниве компликации:

 • нарушување на видот;
 • делумно или целосно слепило;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • хормонална нерамнотежа;
 • нарушувања на говорот;
 • церебрална хеморагија;
 • проблеми со нервниот систем;
 • развојна попреченост;
 • дисфункција на тироидната жлезда;
 • попреченост;
 • рак;
 • смрт

Туморите на хипофизата со навремен третман имаат поволна прогноза - ризикот од рецидив е доста низок. Компјутеризираната томографија треба да се изведува еднаш годишно. Исто така, пациентот мора да биде регистриран со неврохирург и на годишно ниво да биде подложен на целосен медицински преглед.

Превенција

Последиците од туморот на хипофизата може да бидат неповратни, па затоа треба да се преземат мерки за спречување на болеста:

 • избегне трауматска повреда на мозокот;
 • навремено лекување на инфективни и воспалителни болести;
 • следете ја хормоналната позадина;
 • не ги злоупотребува хормоналните контрацептиви;
 • јаде право и висок квалитет.

Потребно е да се води здрав начин на живот, а не да се претера, да не се злоупотребува алкохолот и генетски модифицираните производи, како и систематски да се подложи на целосен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тумор на хипофизата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ендокринолог , невролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Транзитен исхемичен напад (појавување симптоми: 7 од 20)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Tenioz (појавување симптоми: 7 од 20)

Tenioz (teniodoz) е вид на интестинална инфекција, чија појава е предизвикана од тенија: свинска тенија и говеда тенија. Болеста се карактеризира со знаци на цревни нарушувања, манифестации на астено-невротична природа, присуство на патогенот во фекалните маси.

...
Лобарна пневмонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Лобарна пневмонија е воспаление на белодробното ткиво кое не се шири низ белите дробови, но влијае на еден или повеќе од неговите лобуси. Главната група за ризик се состои од мали деца и постари лица. Главната причина за развојот на болеста е патолошкиот ефект на патогениот агенс (вирус или бактерија), кој може да влезе во телото на неколку начини.

...
Султаксација на Атланта (појавување симптоми: 6 од 20)

Атланта-сублуксација - повреда на рбетот во цервикалниот пршлен на С1, која се карактеризира со ограничување на движењата на вратот, несвестица, проблеми со навалена глава, болка во грбот и рамената. Ова не е целосна дислокација - само пршлените се поместуваат, а лигаментите се протегаат без кинење.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување на симптоми: 5 од 20)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .