Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кон-синдром: симптоми и третман

Кон-синдром - главните симптоми:

Кон-синдром е болест (тумор) на надбубрежните жлезди, која се карактеризира со зголемување на ослободувањето на алдостерон, манифестирано со намалување на ренин, зголемување на крвниот притисок и намалување на содржината на калиум во телото. Оваа болест е опишана во 1955 од страна на Џером Конном и има второ име - примарен хипер алдостеронизам (PGA). Основата е прекумерно формирање на хормони од надбубрежните жлезди.

Адреналниот кортекс е одговорен за формирање на одредени групи на хормони, а доминантен претставник на оваа група е алдостерон, што доведува до нарушување на функционирањето на целиот систем. Се врзува за голем број на хормони еден на друг, ја стимулира синтезата на натриумските протеини, го зголемува производството на калиумови протеини, заради што се враќа балансот на водата и солта во телото. Ако производството на хормонот е прекинато, тогаш има вишок на натриум, водата е задржана во телото, калиум и магнезиум се исцрпени со урина, што го зголемува алдостеронот и негативно влијае на бубрезите, срцето и крвните садови.

Оваа болест е дијагностицирана и кај мажите и кај жените, додека процентот на случаи кај послаб пол е многу поголем, а жените на возраст од 30-50 години се изложени на ризик.

Кон-синдром е сериозна болест што е тешко да се дијагностицира, бидејќи симптомите може да бидат слични на бубрежно заболување, дијабетес мелитус и неправилен крвен притисок - сето тоа го комплицира нејзиното навремено откривање. Ако хируршката интервенција не се изврши навреме, бенигната неоплазма може да се развие во малигно.

Етиологија

По спроведените клинички студии за примарен хипералдостеронизам (PGA), кој е придружен со вишок на алдостерон, беа идентификувани главните причини за оваа патологија:

 • појавата на бенигни едностран тумор на надбубрежната жлезда, која се јавува во 60% од случаите поради вишокот на производство на алдостерон - се смета за онколошка болест, не метастазира;
 • билатерален тумор на надбубрежниот кортекс.

Туморот не надминува 3 сантиметри во дијаметар и е почест кај жените. Појавата на тумор може да се должи на наследна предиспозиција. Ако роднините страдаат од овој тип на патологија, тогаш во 70% од случаите пациентот спаѓа во ризичната група.

Надбубрежни тумори

Класификација

Примарниот хипералдостеронизам има следниве форми:

 • Алдостеромот на надбубрежната жлезда - кој се карактеризира со бенигна тумор-неоплазма во надбубрежниот кортекс, почесто е формиран во една надбубрежна жлезда, многу ретко во два (во 5% од случаите). Овој тип на болест негативно влијае на кардиоваскуларниот систем и видот, предизвикан од Conn синдромот.
 • Идиопатски хипералдостеронизам - е билатерална мала аластна хиперплазија на надбубрежниот кортекс, осетлива на ренин, која ја регулира синтезата на алдостерон. Во 40% од случаите е причина за болеста.
 • Дексаметазон алдостеронизам - има зависност од дексаметазон, симптомите исчезнуваат кога се лекува со оваа дрога.

Исто така постои и секундарен хипералдостеронизам, кој, за разлика од првиот, не предизвикува нарушувања поврзани со балансот на електролитите.

Симптоматологија

Кон-синдром на симптоматологија може да се меша со други видови на болести, на пример, заболување на бубрезите. Затоа, за да се утврди точна дијагноза ќе им се помогне на специјалните студии.

Се разликуваат следните симптоми на таквата патологија како примарен хипералдостеронизам:

 • постојано не се чувствува добро, општа слабост;
 • мускулна летаргија;
 • конвулзии;
 • абнормалности во срцето (брз пулс);
 • честа мигрена ;
 • постојана жед;
 • вкочанетост на екстремитетите;
 • проблеми со мокрењето;
 • астма напади.

Алдостеромот надбубрежната жлезда има симптоми кои се наведени погоре, но постојат дополнителни, како што се:

 • парализа;
 • запек ;
 • зголемување на притисокот;
 • нарушување на видот;
 • болка во срцето.

Кај малигната неоплазма во надбубрежните жлезди, следниве симптоми се додаваат на општите симптоми:

 • треска;
 • абдоминална болка;
 • тешко потење.

Малигните тумори се многу ретки, во 10% од случаите се асимптоматски, што ја комплицира навремената дијагноза на болеста.

Главните клинички манифестации на Кон-ов синдром

Дијагностика

Ако пациентот има најмалку три симптоми опишани погоре, ова е причина да се консултирате со специјалист и да подлежите на серија студии. За да се потврди Conn синдромот, дијагнозата ќе се состои од неколку фази.

Лабораториски тестови:

 • собирање на урина за анализа - се проверува неговата густина, количината на елуциран калиум и магнезиум;
 • измерена вкупна количина на урина дневно;
 • се врши биохемиски тест на крв за да се утврди колку е зголемено нивото на натриум и колку е намалена концентрацијата на калиум;
 • утврдени со концентрацијата на алдостерон - со болеста, тоа е многу повисоко од нормалното;
 • примероците се земаат со адренокортикотропен хормон за да се воспостави примарна или секундарна PHA.

Дијагнозата на примарен хипералдостеронизам се изведува со инструментални методи:

 • компјутеризирана томографија - се врши во областа на абдоминалната празнина, и ако се направи дијагноза на PHA, тогаш со помош на оваа студија се одредува големината на патологијата, типот на тумор за понатамошен третман или хируршка интервенција;
 • магнетна резонанца.

Тие можат да направат постурален тест во време кога пациентот се претвора во клиниката. Се состои во менување на положбата на телото во однос на површината, односно премин од вертикална во хоризонтална положба. Ова може да придонесе за почетна дијагноза на ренин-зависен аденом.

Исто така, за да се разјасни дијагнозата може да се земе примерок од надбубрежната вена со катетер.

Точноста на дијагнозата може да влијае на:

 • возраста на пациентот - по 65 години, ренин во крвта се намалува;
 • време на постапката - се препорачува наутро;
 • позицијата на телото во времето на студијата (може да ги намали алдостеронските отчитувања);
 • жените ги земаат во предвид фазите на менструалниот циклус.

Генетско тестирање понекогаш е пропишано ако возраста на пациентот се движи од 20 до 40 години.

Третман

Третманот на Conn синдромот првенствено е насочен кон елиминирање на основната причина и е поделен на:

 • лекови - пациентот е пропишан лек за нормализирање на хормоните, поддршка на срцето, диуретици, за да се намали притисокот;
 • хируршки - ако туморот се најде по ултразвукот, тој се отстранува и кога е откриен малигниот тумор, пациентот се испраќа на консултација кај онколог, кој ја коригира понатамошната терапија;

Специјална диета е пропишана за да се ограничи употребата на храна која содржи натриум и се препорачува вежбање. Витамините се пропишани за зајакнување на имунолошкиот систем.

Може да се препишат средства што се користат во традиционалната медицина (од воспаление, диуретични такси и други), но само по консултација со вашиот лекар.

По хируршката процедура, 70-80% од пациентите комплетно се опоравуваат, но ако болеста е малигна и ако туморот се наоѓа во надбубрежната жлезда, закрепнувањето се забележува во опсег од 40-50%.

Можни компликации

Со навремено лекување и точна дијагноза, нема да има компликации. Но, ако пациентот не се сврти кон специјалистите во времето и не ги положи пропишаните тестови за дијагностицирање на болеста, можни се следните компликации:

 • појава на болести поврзани со срцето или егзацербација на постоечките, имено: срцева слабост , аритмија , до мозочен удар ;
 • развој на дијабетес , во кршење на производството на инсулин;
 • појава на ренална инсуфициенција ;
 • паѓа во кома поради ненавремена помош што се обезбедува поради висок крвен притисок или срцева слабост;
 • нарушувања поврзани со видот, до комплетно слепило.

Дополнително, ако се открие онкологија и се забележуваат метастази, смртта е можна.

Превенција

Со цел да се спречи болеста, неопходно е да се подложат на годишни студии, да се изврши уринарниот и крвниот тест за да се следи нивната состојба и да се спречи појавата на болеста.

Исто така, треба да земате витамини и да водите здрав начин на живот, не злоупотребувајте вежбање, избегнувајте стрес . Кога планирате бременост, треба да се консултирате со специјалист за да го спречите развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Conn синдром и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маларија (појавување симптоми: 7 од 18)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Клонични конвулзии (појавување на симптоми: 7 од 18)

Клонични конвулзии - последица на одредени патолошки процеси, што се изразува во неконтролирана контракција на пароксизмален мускулен ткиво. Доста често, нападите се придружени со делумна парализа, ослободување на пена од устата и губење на свеста.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Нодуларен периартеритис (болест Кусмаул-Мајер) (појавување на симптоми: 6 од 18)

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 6 од 18)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .