Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипопитуитаризам: Симптоми и третман

Хипопитуитаризам - главните симптоми:

Хипопитуитаризмот е патолошки процес во кој функционирањето на предната хипофиза се нарушува, што резултира со намалување на активноста на ендокрините жлезди. Клиничката слика ќе зависи од тоа каков вид на хормони повеќе не се произведува во вистинската количина.

Причините за хипопитуитаризам варираат од тешка болест со оштетување на мозокот до трауматска повреда на мозокот. Имајќи предвид дека клиничката слика овде не може да има специфичен карактер, треба да се спроведе сеопфатна дијагноза за да се утврди видот и формата на патологијата. Нема ограничувања за возраста и полот - хипопитуитаризмот е подеднакво дијагностициран кај деца и возрасни.

Третманот ќе зависи од тоа што е етиологијата. Затоа, терапијата може да биде конзервативна и радикална. Недвосмислена прогноза бр. Според Меѓународната класификација на болестите, кодот МКБ-10: Е23.0.

Етиологија

Хипопитуитаризмот е предизвикан од следните етиолошки фактори:

 • бенигни или малигни лезии на мозокот;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • оштетување на предната хипофизна жлезда како резултат на недоволно снабдување со крв;
 • церебрална аневризма ;
 • тешки повреди на предната хипофизна жлезда;
 • заразни болести и, во некои случаи, несакани ефекти на лековите за да се елиминира патологијата;
 • автоимун хипофизитис - овој тип на патологија се развива кај жените во постпарталниот период;
 • компликации по зрачење или хемотерапија;
 • компликации по оперативна интервенција;
 • дефект на ген, кој се наоѓа во Х хромозомот.

Хипопитуитаризмот може да биде наследна болест. Лицата кои имаат семејна историја на таков патолошки процес треба да се консултираат со медицински генетичар пред да зачуваат дете.

Класификација

Според природата на патолошкиот процес, постојат две негови форми: примарно и секундарно.

Клиничките и морфолошките карактеристики вклучуваат:

 • целосен хипопитуитаризам - производството на сите тропски хормони е сведено на критично ограничување, или целосно е запрено;
 • делумен хипопитуитаризам, делумно е - со оваа форма на патологија, не се произведуваат 2-3 вида на хормони;
 • изолирани - во овој случај нема производство на само еден хормон.

Исто така, размисли за таква форма како средно-хипофизна инсуфициенција. Во овој случај, дисфункцијата на хипофизата е комбинирана со ендокрини патологии.

Лекарот дава третман, како и општи клинички препораки, врз основа на специфичната форма на болеста која била дијагностицирана.

Симптоматологија

Симптомите на оваа болест ќе зависат од тоа кои хормони не се произведуваат од предната хипофизна жлезда.

Затоа, постои колективна клиничка слика, која ги вклучува следните симптоми:

 • кај жени, менструални нарушувања, атрофија на млечните жлезди;
 • аксиларна губење на косата;
 • збрчкана кожа;
 • бледило на кожата;
 • атрофија на надворешните гениталии, вклучувајќи ги и половите жлезди;
 • низок крвен притисок, стабилна хипотензија ;
 • намалување на нивото на гликоза во крвта;
 • губење на косата во срамната област;
 • слабост на мускулите со нивна последователна атрофија;
 • егзацербација на хронични болести, доколку ги има;
 • вртоглавица;
 • повреда на мирис;
 • кај мажите, намалување на потенцијата , и со текот на времето негово целосно отсуство;
 • намалено функционирање на надбубрежниот кортекс;
 • намалување на визуелната острина, губење на полиња (лево или десно);
 • брадикардија ;
 • диспептични нарушувања;
 • губење на тежината;
 • прекршување на терморегулација;
 • несоница;
 • тешки главоболки;
 • губење на свеста;
 • намалување, комплетен недостаток на апетит.

Кај децата, клиничката слика ќе ги вклучува следните симптоми:

 • одложување на менталниот и физичкиот развој;
 • заостануваат во растот;
 • недостаток на пигментација на кожата;
 • одложен сексуален развој.

Треба да се забележи дека болеста се развива многу бавно, долго време симптомите може да бидат целосно отсутни, и почнува да напредува само со други провоцирачки фактори, општо влошување на здравјето.

Дијагностика

Дијагнозата се изведува во две фази.

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот:

 • ја појаснува клиничката слика - какви симптоми се случуваат, колку долго тие почнаа да покажуваат, природата на курсот и времетраењето што им претходи;
 • собира лична и семејна историја;
 • проучување на историјата на болеста.

Следната фаза ќе биде лабораториски и инструментални методи за истражување:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • хормонални студии;
 • функционални тестови со посебни супстанции;
 • КТ скен, МНР на черепот и турски седло;
 • рендгенско испитување на мозокот;
 • проценка на визуелната острина;
 • генетско истражување, ако постои сомневање за одредена наследна болест.

Според резултатите од клиничките студии, лекарот може да ја утврди формата и сериозноста на патолошкиот процес, и врз основа на тоа, пропишува ефикасен третман.

Третман

Третманот на хипопитуитаризам е насочен кон елиминирање на основната причина и стабилизирање на состојбата на пациентот. Терапевтскиот пристап може да биде конзервативен и радикален. Ако причината за патолошкиот процес е формирање на тумор во мозокот, тогаш дефинитивно ќе има операција.

Што се однесува до медицински дел од третманот, на пациентот им се препишуваат тие лекови, чиј недостаток е дијагностициран. Во некои случаи, диета е дополнително пропишана.

Прогнозата, ако болеста е дијагностицирана во рана фаза, е поволна - со помош на супституциона терапија е можно да се стабилизира состојбата на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипопитуитаризам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сфеноидитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 6 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Анемија кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...
Потрес на мозокот кај дете (појавување на симптоми: 6 од 20)

Контузија на мозокот кај дете е блага трауматска повреда на мозокот (ТБИ), која е предизвикана од силно физичко или механичко влијание врз главата на детето. Треба да се напомене дека во овој случај повредата е наменета без нарушување на интегритетот на черепот.

...
Tenioz (појавување симптоми: 6 од 20)

Tenioz (teniodoz) е вид на интестинална инфекција, чија појава е предизвикана од тенија: свинска тенија и говеда тенија. Оваа болест се карактеризира со знаци на цревни нарушувања, манифестации на астено-невротична природа, присуство на патогенот во фекалните маси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .