Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вотерхаус Фридериксен синдром: симптоми и третман

Waterhouse Frideriksen синдром - главните симптоми:

Синдромот на Вотерхаус-Фридериксен (менингококен синдром) е патолошка состојба, сепса со акутна хеморагија во надбубрежните жлезди, паралелно со поткожно хеморагија и спонтан изглед на акутен бактериски шок. Една од најтешките форми на менингококна инфекција со екстремно лоша прогноза. Болеста се јавува кај деца и возрасни со иста фреквенција.

Етиологија

Вотерхаус-Фридериксен синдром може да биде предизвикан од следниве инфекции:

 • менингококна (во повеќето случаи);
 • пневмококна;
 • стрептококна;
 • бактерии хемолитички стафилококи .

Дополнително, болеста може да предизвика присуство на такви состојби:

Понекогаш има случаи кога болеста била предизвикана од намален број тромбоцити во крвта, земајќи стероиди или лекови кои промовираат згрутчување на крвта.

Пролиферацијата и влезот на бактерии во крвта во големи количини доведува до екстензивно крварење во надбубрежните жлезди. Претходно, болеста беше забележана главно кај деца, но во денешно време случаите на Waterhouse-Frideriksen синдром станаа чести кај возрасните.

Класификација

Синдромот на Waterhouse-Frideriksen е класифициран од страна на експерти во такви варијации:

 • акутна адренална инсуфициенција со симптоми на абдоминалната празнина;
 • акутна адренална инсуфициенција со нервни феномени.

Во првата форма, се забележува ненадејна акутна болка во абдоминалниот простор, повраќање, цревна вознемиреност, празнење на ладна пот, промени во пулсот (слаб или брз), ниска температура. Пациентите со оваа форма умираат многу брзо.

Кај акутна адренална инсуфициенција со нервни феномени, забележана е кома, слична на мозочната апоплексија, конвулзивни напади, делириум, ненадејна смрт.

Сепак, некои лекари не сметаат дека е неопходно да се класифицира синдромот Waterhouse-Friederiksen, бидејќи клиничката слика често се меша - симптоми на влошување на гастроинтестиналниот тракт, оштетување на нервниот систем и знаци на акутна инфекција се групирани.

Симптоматологија

Како по правило, ненадејно се развива акутна инсуфициенција на надбубрежната кортекс . Кај возрасните, постојат неколку симптоми кои зборуваат за процесот на интоксикација во телото:

 • висока температура;
 • бледило на кожата;
 • гадење, повраќање;
 • дијареа;
 • страв од светлината;
 • слабост;
 • болна абдоминална болка.

Во текот на неколку часа, состојбата брзо се влошува, следуваат следниве симптоми:

Очекуван животен век без медицинска нега - до еден ден.

Симптомите на менингококов синдром кај децата се малку поинакви:

 • раздразливост;
 • одбивање да се јаде;
 • бледа, сина нијанса на кожата;
 • фебрилна температура;
 • вкочанети мускули на вратот.

Кај бебињата, болеста напредува многу побавно.

Дијагностика

За да се назначи најефективниот третман и точна дијагноза на болеста, лекарот треба:

 • да го испита пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста;
 • да се разјасни присуството на хронични болести;
 • се распрашува за жалбите.

Хормонална анализа на крв, крвен бакспоев, дополнителни инструментални методи се задолжителни:

 • електрокардиограм;
 • Х-зраци (за да се исклучат фрактури, патолошки процеси во белите дробови);
 • ултразвучна дијагноза на абдоминалната празнина;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца.

Лекарот е должен да го диференцира синдромот на Вотерхаус-Фридериксен од такви заболувања:

Внимателно собраната историја им помага на специјалистите дијагностицирање на болеста што е можно побрзо и пропишува соодветен третман.

Третман

Се смета дека третманот на Waterhouse-Frideriksen-ов синдром е постепено:

 1. Елиминација на шок и хипотензија.
 2. Регенерација на резервите на гликоза и недостаток на хидроелектролити.
 3. Етиолошки третман.

Елиминирање на состојбата на шок и артериска хипотензија кај пациентот под следниве лекови:

 • Епинефрин;
 • Супраренанин;
 • Симпатол;
 • Aramine.

Лековите се администрираат интравенозно многу бавно, додека специјалистите постојано го следат крвниот притисок на пациентот. Кога притисокот го достигне посакуваното ниво, инфузијата се откажува.

Во современата медицина, вазодилататорите се попопуларни од вазоконстрикторот, бидејќи тие можат да имаат корисен ефект врз капиларната струја, што придонесува за целосна микроциркулација во белите дробови.

За да се постигне овој резултат, лекарите користат:

 • Изопропил норепинефрин;
 • Хидергин;
 • Дибензилин.

Во средината на 20 век, беше изразено мислење дека кумулативниот третман на хемисукцинат со хидрокортизон со изопропил норепинефрин во големи дози е многу ефикасна алатка за спасување. По ваквата терапија, бројот на луѓе кои ја надминале болеста стана значително поголем.

Мислењата се разликуваат за третман со кортикостероиди, бидејќи некои лекари сметаат дека лекот е ефикасен и безбеден, други ефикасни и опасни за телото.

Во третманот се користат:

 • кислородна маска;
 • кардиоваскуларни аналгетици;
 • седативи;
 • витамински комплекс (Б, В6, В).

Регенерацијата на резервите на гликоза и хидроелектролитичкиот дефицит се постигнува со:

 • бавна администрација на интравенозен солен и гликоза;
 • бавна администрација на интравенски плазматски замени;
 • трансфузија на плазма;
 • воведувањето на натриум бикарбонат.

Ако пациентот има акутна ренална инсуфициенција , се препорачува хемодијализа.

Ако Waterhouse-Frideriksen синдром е предизвикан од менингококна болест, пациентите се препорачуваат да примаат големи количини на пеницилин. По 2 до 3 дена од земањето на лекот, дозата може да се преполови.

Превенција

За да се избегне дијагноза на менингококна инфекција и сериозен третман, мора да следите неколку превентивни мерки:

 • навремена дијагноза и разумно управување со пациенти со акутна адренална инсуфициенција;
 • објаснувајќи им на пациентите како е неопходно да се промени дозата на лекови за замена на хормонска терапија во трауматски и стресни ситуации;
 • назначувањето на глукокортикоиди во ризични ситуации;
 • За менингококна инфекција, треба да започне итен третман.

Треба систематски да се подложи на медицински преглед, да спроведе активности за зајакнување на имунолошкиот систем. Ако на пациентот им се обезбеди навремена и соодветна медицинска нега, може да се избегнат компликации од болеста. Во спротивен случај, смртта се јавува.

Веројатноста за умирање со оваа болест е висока, затоа, во случај на откривање на првите симптоми на менингококов синдром, се препорачува да аплицираат за итна нега и хоспитализација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Синдром на Waterhouse Frideriksen и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: ендокринолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување симптоми: 9 од 18)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 9 од 18)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Есхерихиоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Ешерихиозата е заразна болест која се карактеризира со оштетување на цревниот тракт. Во повеќето случаи, продолжува во акутна форма. Вреди да се одбележи дека не сите видови на E. coli може да доведат до развој на инфективен процес. Возбудливиот агенс на болеста е специфична бактерија, чиј извор е само болна личност. Покрај тоа, постојат неколку начини на пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело.

...
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 8 од 18)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .