Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тиротоксична криза: симптоми и третман

Тиротоксична криза - главните симптоми:

Тиротоксичната криза е специфична состојба која се развива кај една личност, која се карактеризира со нагло зголемување на тироидните хормони и се манифестира со влошување на симптомите на тиротоксикоза. Тоа се случува главно кај жените во летото-пролетното време.

Клиничката слика е јасно изразена, но симптомите се неспецифични. За да се утврди дијагнозата, се спроведува серија лабораториски и инструментални методи на истражување.

Тиротоксичната криза има релативно позитивна прогноза само ако третманот се започне навремено. Инаку висок ризик од смрт.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори на оваа патологија:

 • операција на тироидната жлезда и други органи;
 • прекинување на тиреостатиката за терапија на одржување;
 • стресни состојби на телото - повреди, заразни болести, прекумерно изложување на сонце, породување, намалување на гликозата во крвта;
 • радиоактивен третман со јод;
 • некои лекови (адреномиметици, салицилати, кардијални гликозиди, лекови кои го намалуваат шеќерот во крвта).

Тиротоксичната криза не ја исклучува наследна предиспозиција.

Патогенеза

Во моментот, до крајот на патогенезата не е проучен, но може да се разгледа главната низа од развојот на тиреотоксичната криза:

 • зголемување на тироидните хормони во крвта.
 • зголемување на бројот на фракции Т3 и Т4;
 • забрзување на метаболизмот на кортизолот, што резултира со прогресивна надбубрежна инсуфициенција ;
 • зголемена чувствителност на адренорецепторите, по што се зголемува дејството на катехоламините;
 • разни прекршувања на биохемијата на клеточно ниво, што го прави невозможно клетките да ја асимилираат енергијата.

Наспроти ова, можно е да се развие и други патолошки процеси, така што третманот треба веднаш да се започне.

Симптоматологија

Клиничката слика се развива многу брзо - од неколку часа до денови. Во манифестацијата на тиротоксичната криза, постои дефинитивно поставеност: започнува побудување, кое постепено се заменува со шок, до кома.

Тиротоксичната криза ги има следните симптоми:

 • треска, сува кожа;
 • разни диспептични симптоми (гадење, повраќање, дијареа);
 • дисфункција на црниот дроб (со жолтица), нарушување на срцевиот ритам;
 • нервозно претерување, потоа обнабилација, зашеметување, кома;
 • нарушувања на нервниот систем (треперење, конвулзивен синдром, наклонетост на bulbar дел од мозокот).

Независен курс на третман е контраиндициран.

Дијагностика

Тиротоксична криза - сериозна состојба која може да се дијагностицира главно од клиничката слика, а лабораториски и други студии се само помошни.

Кога тиротоксичната криза може да се одреди:

 • зголемени крвни концентрации Т3 и Т4;
 • мало зголемување на шеќерот во крвта;
 • зголемен кортизол во крвта;
 • зголемување на билирубин и алкална фосфатаза.

За да се утврдат овие параметри се изведуваат стандардни лабораториски тестови и хормонални испитувања.

Третман

Ако се сомневате дека имате тиротоксична криза, веднаш мора да обезбедите итна медицинска помош и да го однесете пациентот во болница за лекување.

Во тиретоксична криза, итен алгоритам за помош подразбира следново:

 • Антитироидни хормони - Тиамазол на 20-35 mg за 6-8 часа, Пропилтиоурацил на 200-250 mg за 6-7 часа во / ин. Во случај на губење на свеста, кога администрацијата на лекови станува невозможна, администрацијата на 5% раствор на гликоза е дозволена ректално или преку назогастрична цевка.
 • Повраќање на кортикостероиди - Преднизон 20-30 mg секои 6-7 часа, Дексаметазон 2 mg на секои 6 часа.
 • Подготовки базирани на јод - раствор на Лугол 1 ml, 10% натриум јодид, 5 ml на секои 8 часа IV. Не употребувајте пред 3-4 часа по администрацијата на тиреостатски лекови.
 • НСАИЛ (Аспирин).
 • Во тешки случаи може да се користи хемосорбција и плазмафереза ​​- помага брзо да се отстранат тироидните хормони од крвотокот. Таквите методи треба да се применуваат со низок третман ефект повеќе од еден или два дена.
 • Исправка на хомеостазата - 5% гликозен раствор, интравенска администрација на солени раствори, плазматски замени.
 • Седациона терапија - Сибазон 0,5% - 2 ml интравенозно.

Симптоматска терапија: борбата против хипертермијата (можете да користите било какви физички методи - мраз, влажни плочи, шишиња со топла вода со ледена вода), колапс, пулмонален едем . Треба да бидете внимателни со употребата на антитироидни хормони, бидејќи прекумерната администрација може да доведе до компликации, вклучувајќи ги и хипотироидните кома.

Прогноза

Дури и во современиот свет, каде што методите на лекување достигнуваат неверојатно ниво, смртноста од тиреотоксичната криза е околу 25-50%. Ова не може да се исплаши, особено луѓето кои имаат лична историја на тиротоксична криза. Тие треба да земат поддршка, внимателно да се подготват за операции, да ги разгледаат сите ризици однапред, да не останат долго на сонце, веднаш да ги лекуваат заразни болести, постојано да посетуваат ендокринолог, да ги следат нивоата на Т3 и Т4 во крвта, да го намалат стресот за телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тиротоксична криза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 6 од 14)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 6 од 14)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Ерсиниоза (појавување на симптоми: 5 од 14)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 5 од 14)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 5 од 14)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .