Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Локален зглоб: симптоми и третман

Ендемичен гушам - главните симптоми:

Ендемичен гуша (дифузен) е патолошка состојба во човечкото тело поврзана со дефицит на јод, зголемување на големината на тироидната жлезда и намалување на неговата функционалност. Соодветен раст и развој на човекот е првенствено погоден од правилното функционирање на ендокриниот систем.

Ако телото има хроничен дефицит на јод, тироидната жлезда започнува да работи помалку продуктивно и се зголемува во големината. Постои намалување на тироидните хормони во крвта, зголемена секреција на тиротропин, што доведува до развој на тироидна хиперплазија, а потоа се развива мултинодуларен ендемичен јаз.

Типично, дифузниот ендемичен јаглен се дијагностицира кај пациенти кои живеат во земји каде што има недостаток на јод во вода или во храна. Ендемичниот зглоб, чија етиологија се должи на дефицит на јод, исто така, е забележана кај деца, откриени во адолесценцијата.

Етиологија

Патогенезата на ендемичниот јаглен може да се разбере само со јасно разбирање на циркулацијата на јодот во човечкото тело.

Од гастроинтестиналниот тракт, каде што јодот влегува со храна, тој влегува во крвотокот, од каде го земаат клетките на тироидната жлезда или се излачуваат преку бубрезите. Апсорпцијата на јод од клетките на тироидната жлезда од крвта се јавува против концентрациониот градиент: нормално плазмата содржи 20 пати помалку јодид отколку во тироидната жлезда. Соединенијата на йод од плазмата се оксидираат до нивото на молекули во кои се формира тироксин, што е подложно на ензимско расцепување пред да влезе во крвта. Во крвта, тироксинот се врзува за плазма протеините, влегува во соматски клетки, со што го прави својот специфичен ефект врз метаболизмот. Во процесот на метаболизмот, хормонот е поделен со ослободување на јод, заробена во крвта, па оттука и новиот циклус во јодскиот циклус во човечкото тело.

Истражени се разни причини за ендемски гуши кои влијаат на нејзината прогресија.

Следниве се фактори на ризик кои предиспонираат за развој на болест, како што е ендемичниот гулаб:

 • ниска содржина на јод во водата што пациентот пие, висока содржина на калциум и загадување на водата со нитрати;
 • неурамнотежена исхрана (недостаток на морска храна, млечни производи, овошје во исхраната);
 • генетски нарушувања на синтезата на тироидните хормони;
 • присуство на ендемичен гушар во крвните роднини;
 • присуство на чести и акутни заразни болести;
 • чести лекови кои го комплицираат процесот на апсорпција на јод од страна на човечкото тело.

Речиси сите горенаведени фактори може да се спречат ако внимателно го разгледате вашето здравје.

Класификација

Денес, лекарите идентификуваат 2 типа на ендемични goiter:

 • хипотироид - намалена функција на тироидната жлезда, хипотироидизам ;
 • еутироид - зголемување на тироидната жлезда, додека биосинтезата на хормоните останува нормална.

Во зависност од структурата на болеста, класификацијата е како што следува:

 • дифузен густ - еднаква пролиферација на тироидното ткиво;
 • нодален - формирање на мулти-јазол тип на ендемичен јаз (откривање на најмалку една густа неоплазма);
 • мешан - паралелно зголемување со пломби.

Локализација на ендемичниот гуша е:

 • едностран;
 • два начин.

Исто така, лекарите ја класифицираат патологијата во зависност од степенот на неговото зголемување:

 • 0 - нема ендемичен гушар;
 • 1 - откриени при палпација (во големина - нешто поголемо од фалангата на палецот);
 • 2 - прогресијата на болеста е забележана визуелно.

Одредување на обликот на болеста може да биде само лекар.

Симптоматологија

Оваа болест се смета за мултифакториелна, бидејќи покрај недостатокот на јод во телото на пациентот, одредена улога во неговиот развој е доделена на генетски фактори.

Со оваа патологија се забележани следните клинички манифестации:

 • попреченост;
 • главоболка;
 • непријатност во градите;
 • забележително зголемување на тироидната жлезда;
 • прекршување на срцето;
 • сува кашлица;
 • астма напади;
 • респираторна инсуфициенција;
 • транзиција кон малигната неоплазма;
 • хеморагија на тироидната жлезда.

Ендемичен зглоб кај деца се изговара. Најчесто комплицирана во нарушувањето на детскиот систем на централниот нервен систем, инхибицијата на физичкиот и интелектуалниот развој, развојот на ендемичниот кретенизам.

Кај една бремена жена, дифузниот ендемичен јаглен може да предизвика спонтан абортус, спонтан абортус.

Ендемичен гуша

Дијагностика

Дијагнозата ја утврдува квалификуван специјалист врз основа на резултатите од испитувањето и потребните дополнителни истражувања.

Првично, лекарот врши палпација на тироидната жлезда.

Со помош на палпација може да се постави:

 • големини на лобуси и истмус;
 • да ја процени јасноста на рабовите со ткаенини, лоцирани околу;
 • да се оцени присуството на пломби, склопови, нивните приближни димензии;
 • се утврди присуството на лимфангитис (воспаление на лимфните садови), ја проценува состојбата на лимфните јазли воопшто.

Ако лекарот смета дека е потребно, пациентот ќе биде испратен за ултразвучен преглед, што е најинформативен начин за дијагностицирање на патологијата. Преку истражување, можно е да се идентификува типот на болеста: дифузен или нодуларен зглоб.

За време на ултразвукот исто така можете да дознаете:

 • точни големини на акции;
 • точни димензии на истмус;
 • тироидна структура, хомогеност;
 • информации за присуството на нодални врски, нивни точни мерења;
 • состојба на ткивата лоцирана околу жлездата.

Лекарот може да пропише неколку дополнителни студии за точно утврдување на точната дијагноза и да го одреди најефективниот третман:

 • студија за концентрација на хормони на жлезда и тироптропски хормон, особено;
 • уринализа;
 • комплетна крвна слика;
 • уринарна екскреција на јод;
 • магнетна резонанца и компјутерска томографија;
 • за да се исклучи малигниот процес - пробиена биопсија.
Тироидна биопсија

Недостатокот на навремени посети на ендокринологот и третманот е предизвикан од такви компликации на ендемски зраци како:

 • хеморагија на тироидната жлезда;
 • субакутен и акутен тироидитис ;
 • појава на малигни неоплазми.

Тактиките на третман ќе бидат утврдени со резултатите од дијагностичките мерки.

Третман

Третманот на ендемски зраци вклучува комплекс на следниве мерки:

 • терапија со лекови;
 • хируршки третман (како што е пропишано);
 • третман со радионуклиди (како што е пропишано);
 • диета;
 • придржување кон денот;
 • употреба на традиционална медицина (како што е пропишано).

Конзервативниот третман вклучува следниве лекови (во присуство на таква болест):

 • L-тироксин;
 • Тријодиронинин.

Времетраењето на третманот секогаш го поставува ендокринологот. Во благи случаи, третманот трае во просек од 6-12 месеци, проследено со редовно следење на големината на тироидната жлезда.

Индикациите за хируршки третман се:

 • силен пораст на тироидната жлезда во големина;
 • рецидив на зрачење;
 • автономниот аденом.

Во отсуство на малигнен процес, делумна ресекција на тироидната жлезда се изведува за време на операцијата. Ако се открие развој на малигниот процес, се прибегнува да се ресоцира ресекција или отстранување на тироидната жлезда.

Терапијата со радионуклиди се користи во ретки случаи кога не се забележува ефект на конзервативен и хируршки третман. Овој метод ја успорува клеточната поделба и го суспендира растот на тироидната жлезда.

Исхраната е предуслов за добивање на максимален резултат од третманот, бидејќи најчесто дифузен ендемичен зглоб се јавува поради непрофитабилниот јод кој влегува во човечкото тело.

Храната за ендемски зраци треба да содржи:

 • печен фармерски филе;
 • сливи;
 • боровинки;
 • треска;
 • ракчиња;
 • туна;
 • исушени алги.

Листата на производи кои треба да се исклучат од исхраната во третманот на патологија:

 • брокула;
 • бело зелка;
 • репка;
 • ротквица;
 • листови од зелена салата;
 • пченка;
 • грав;
 • карфиол.

Клинички препораки за создавање на удобен режим во третманот на патологија:

 • ограничување вежба;
 • елиминирање на психо-емоционалните превирања;
 • да не дозволи остра промена во климатскиот режим;
 • ограничи долги летови во авионот;
 • се ослободи од лошите навики.

Хербалната медицина за ендемични зраци е доста разновидна, а во индивидуални ситуации, лекарот може да назначи еден од следниве лекови:

 • пијте половина чаша сок од компир, половина час пред првиот оброк;
 • црн пепел овошје критикувам со шеќер, земе лажичка 3 пати на ден;
 • земи алги во прав во лажичка за ноќ;
 • избришете го вратот и локализациската зона на тироидната жлезда со дабова кора.

Превенција

Ефективната превенција за елиминирање на развојот на ендемски зраци ги вклучува следните фактори:

 • масовна јодна профилакса со јодизирана храна;
 • групна јодна профилакса кај одредени групи на популација, на пример, адолесценти, бремени жени итн;
 • Индивидуална профилакса на јод - се врши индивидуално (со луѓе кои биле подложени на операција на тироидната жлезда) со конзумирање на лекови што содржат јод.

Светската здравствена организација препорачува употреба на производи кои содржат јод во такви количини:

Деца под 1 година

90 мкг

Деца од 2 до 6 години

110-130 mcg

Деца од 7 до 12 години

130-150 мкг

Тинејџери и возрасни

150-200 mcg

Бремени жени и доилки

250-300 мкг

Превенцијата на ендемичен гуша со калиум јодид се препорачува веќе неколку години, а понекогаш и во текот на целиот живот. Превенцијата често се врши со употреба на јодизирано масло во капсули. Една капсула е доволна за 1 година како профилактичен агенс.

Исто така, се препорачува да се придржувате кон урамнотежената исхрана и да го вклучите следниов избор на храна во исхраната:

 • варени морска риба - 3 пати неделно;
 • разновидност од морска храна;
 • алги;
 • ореви, особено ореви;
 • ферментирани млечни производи - 1-2 чаши на ден;
 • пчелни производи;
 • сите видови сушено овошје;
 • свежо исцедено зеленчук, овошни и бери сокови;
 • зеленчук и овошје во нивната сурова форма;
 • шипки.

Предметот на навремено лекување, прогнозата е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ендемичен гушал и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тироидитис (појавување симптоми: 3 од 8)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Ларинготрахеитис (појавување симптоми: 3 од 8)

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...
Еутиреодизам (појавување симптоми: 3 од 8)

Еутиреоидизмот е состојба на тироидната жлезда, во која се нарушува работата на органот, и покрај тоа што нивото на тироидната жлезда и тироидните стимулирачки хормони е нормално. Овој термин обично го користат лекарите за да ги карактеризираат резултатите од добиените тестови. Но, и покрај фактот што клиничкиот еутиреоидизам е физиолошка состојба, сериозните болести, како што е ендемичниот гушак или автоимуниот тироидитис, може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 3 од 8)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .