Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипофизен микроаденом: симптоми и третман

Хипофизен микроаденом - главни симптоми:

Хипофизен микроаденом - бенигнен тумор кој не надминува 10 мм, не е секогаш симптоматски пројавен. Ограничувања на возраста и полот, како патолошки процес, не е, сепак, според статистичките податоци, најчесто се јавува кај жени од раѓање. Клиничарите сугерираат дека ова може да се должи на промени во хормоналните нивоа за време на породувањето.

Поради фактот што клетките од овој тип најчесто не произведуваат хормонска продукција, симптомите кај жените, како кај мажите, се далеку од секогаш манифестирани. Но, со најмала промена на хормоналните нивоа, неопходно е да се помине испит за да се идентификува образованието.

Клиничката слика во почетните фази на развојот на патологијата може да биде отсутна или да се појави во латентна форма. Затоа, многу често болеста се дијагностицира случајно - за време на испитувањето во врска со друг патолошки процес или за време на рутински преглед.

Третманот, ако туморот се дијагностицира во рана фаза на развој, може да се спроведе со конзервативни методи. Во сите други случаи, хипофизниот микроаденом на мозокот се отстранува со хируршка интервенција.

Треба да се забележи дека хипофизниот микроаденом и бременоста не се секогаш можни во исто време. Бидејќи оваа болест, на еден или друг начин, влијае врз работата на хормоналната поза, жените кои се изложени на ризик треба да ја планираат својата бременост и да се консултираат со ендокринолог и медицинска генетика без погрешно.

Прогнозата ќе биде индивидуална, бидејќи сè зависи од големината на туморот, навремениот почеток на третманот и општите здравствени индикатори на пациентот. Во секој случај, колку порано неоплазијата е избришана, толку подобро. Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест има посебно значење. МКБ кодот 10 - D35.2.

Етиологија

Хипофизен микроаденом

Недвосмислена етиолошка слика на болеста сеуште не е. Сепак, лекарите велат дека хипофизниот микроаденом може да биде предизвикан од следниве етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција - ако постои таква болест во семејната историја, тогаш веројатноста за развој на патолошкиот процес кај наследниците се зголемува неколку пати;
 • породување со компликации;
 • чест абортус абортус;
 • земајќи хормонални контрацептиви;
 • влошување на хормоналната функција на периферните жлезди;
 • оштетување на централниот нервен систем поради повреди или заразни болести.

Предвидните фактори за развој на таквата патологија се:

 • семејна историја на онколошки заболувања;
 • системски или автоимуни патолошки процеси во телото;
 • присуство на лоши навики - долго искуство со пушењето, употреба на наркотични супстанции;
 • неконтролирана и долгорочна употреба на хормонални лекови;
 • болести кои негативно влијаат на хормоните.

Поради фактот што хипофизниот микроаденом нема точна етиолошка слика, за жал, не постои специфична профилакса.

Класификација

Оваа формација е класифицирана според две карактеристики - по структура и со хормонална позадина.

Според структурата на туморот може да биде:

 • хомогена;
 • цистична.

Цистичниот микроаденом подоцна може да се развие во малигнен тумор.

Во зависност од производството на хормони, обликот на болеста може да биде:

 • неактивен;
 • која произведува хормони.

Тоа е неактивен микроаденом кој претставува особена опасност, бидејќи не се манифестира на ниеден начин и може да продолжи долго време без симптоми.

Симптоматологија

Во случај на хипофизен микроаденом, целокупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични симптоми во зависност од тоа кои хормони се произведуваат од клетките и кои делови од мозокот ќе бидат подложни на негативен ефект.

Чести симптоми на хипофизна микроаденом се следниве:

 • главоболки, вртоглавица без очигледна причина;
 • намалување на визуелната острина, влошување на квалитетот на слухот;
 • недостаток на координација на движењата;
 • оштетена меморија и когнитивни способности.

Дополнителни симптоми може да ги содржат следните симптоми:

 • зголемување на телесната тежина без очигледна причина;
 • симптоми на елефантијаза;
 • да се зголеми телесната линија, каде што не е чудна за родот;
 • намалување на сексуалната желба;
 • отечени лимфни јазли;
 • општо влошување на здравјето;
 • кршливи нокти и коса;
 • жените може да имаат менструални нарушувања;
 • егзацербација на постојните хронични заболувања.

Бидејќи симптомите на микроаденомите немаат специфичен карактер, во повеќето случаи пациентите едноставно можат да ја игнорираат клиничката слика, што доведува до задоцнета дијагноза.

Веднаш штом ќе почнат да се појавуваат првите знаци на патолошкиот процес, треба веднаш да побарате медицинска помош, а не да се обидете сама да ја елиминирате болката со земање симптоматски медицински мерки.

Дијагностика

Дијагноза на хипофизниот микроаденом

Како да се третира оваа болест, лекарот може да утврди само по дијагнозата и тежината на патолошкиот процес.

Дијагностичката програма се изведува во две фази.

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да го утврди следното:

 • колку долго почнаа да се појавуваат првите симптоми;
 • природата на клиничката слика;
 • присуство на онколошки болести во семејната историја;
 • начинот на живот на пациентот - присуството на лоши навики, храна, поле на активност;
 • Дали пациентот зема лекови без лекарски рецепт?

Понатамошна дијагностичка програма може да вклучува:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • одредување на нивоата на хормони;
 • тест за концентрација на хормони во надбубрежната кора и тироидната жлезда;
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • радиоиммун метод за проучување на хипофизните хормони.

Ако постои сомневање за рак, тогаш се врши дополнителен тест за тумор маркери, а отстранетиот тумор е подложен на хистолошки преглед.

Третман

Третманот на хипофизата микроаденом вклучува и конзервативен и радикален третман. Сепак, треба да се забележи дека конзервативната терапија се одвива само во оние случаи кога болеста е дијагностицирана во најраните фази. Во сите други случаи, отстранувањето на туморот е можно само со оперативна интервенција.

Лекувањето со лекови се темели на земање на следниве лекови:

 • Соматостатин;
 • тиреостатика;
 • Parlodel;
 • Каберголин.

Лековите може да се препишат и во една форма и според одредена шема. Третманот со Достинекс исто така се практикува. Во секој случај, само лекар кој посетува лекарска терапија пропишува хормонални лекови, а вие не можете да ги однесете сами.

Во случај кога администрацијата на лекови не го дава саканиот терапевтски ефект, или тие (дрогата) воопшто немаат смисла со одредена клиничка слика, е индицирано хируршко отстранување на туморот.

Третманот на хипофизниот микроаденом на овој начин може да се врши со следните методи:

 • хируршко отстранување на неоплазма;
 • ексцизија на туморот користејќи радиохируршки метод.

Вториот метод на третман е најмалку трауматичен и не бара последователна долгорочна рехабилитација на пациентот.

Отстранување на микроаденоми низ носот

За жал, дури и навремен и сеопфатен третман на таква болест не гарантира дека туморот не се формира повторно. Ситуацијата се влошува во случај да постојат контраиндикации за хируршка интервенција или за хормонска терапија.

Прогноза

Прогнозата ќе биде исклучиво индивидуална, колку што зависи од типот на тумор, семејна и лична историја, како и од целокупното здравје на пациентот.

Одделно, треба да се каже за можноста за зачнување на дете - во повеќето случаи тоа е невозможно. Ако развојот на тумор веќе се случил кога жената е во позиција, бебето треба да се носи под строг надзор на лекар.

Превенција

Превентивните мерки против оваа болест се следните:

 • елиминација на злоупотреба на алкохол;
 • одржување на здрав начин на живот - правилна исхрана, умерено вежбање;
 • мерки за спречување на заразни и невролошки заболувања;
 • исклучување на стрес, силни нервни искуства и други психолошки нарушувања.

Покрај тоа, специјализиран медицински преглед треба систематски да се спроведува за рана дијагноза на таков патолошки процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипофизна микроаденом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Адренален аденом (појавување на симптоми: 6 од 15)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Васкуларна стеноза (појавување симптоми: 5 од 15)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 15)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Галактореа (појавување симптоми: 5 од 15)

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...
Параганглиома (појавување симптоми: 5 од 15)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .