Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панхипопитуитаризам: Симптоми и третман

Панхипопитуитаризам - главните симптоми:

Пангипопитуитаризам (син син, синдром Симмондс) е хормонален недостаток, имено недостатокот на сите хормони на предната хипофизна жлезда. Наспроти ова, функционирањето на многу внатрешни органи и системи е оштетено.

Најчесто Симондс-овата болест е предизвикана од лезија на хипофизата или хипоталамусот, особено кога има проблеми со процесот на циркулација на крвта или неоплазма во овој систем. Покрај тоа, профузно крварење при породување или чести назални хеморагии може да доведе до нарушување.

Клиничката слика не е специфична, бидејќи вклучува симптоми како што се:

 • губење на тежината;
 • замор, слабост;
 • повреда на сексуалната функција;
 • децата имаат задоцнување во растот и развојот.

Точната дијагноза се утврдува врз основа на информациите добиени при спроведувањето на широк спектар на лабораториски тестови. Исто така, последното место во дијагнозата не е зафатено со манипулации кои лично ги врши клиничарот.

Тактиката на патолошка терапија директно зависи од текот на неговата патологија, што можеби е причината:

 • конзервативен кога се спроведува хормонска заместителна терапија;
 • хируршки, и во овој случај, отстранување на неоплазмите.

Меѓународната класификација на болестите на оваа болест нема посебно значење, но спаѓа во категоријата "хипофункција и други нарушувања на хипофизата". Така, Скиен синдром ќе има код ICD-10 E.23.

Етиологија

Пангипопитуитаризмот е болест која се развива во услови на недостаток на хормони во предната хипофизна жлезда. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • ACTH и TSH;
 • LH и STH;
 • ФСХ и пролактин.

Токму овие супстанции дејствуваат како регулатори на функционирањето на периферните жлезди кои ја сочинуваат внатрешната секреција. Овие жлезди вклучуваат:

 • надбубрежен кортекс;
 • женски јајници;
 • тестиси за мажи;
 • тироидна жлезда.

Значително намалување или целосно прекинување на ослободувањето на гореспоменатите хормони предизвикува појава на секундарно оштетување на соодветните ендокрини целни органи.

Дефицит на хормони може да биде предизвикан од:

 • прекршување на процесот на циркулација на крв во регионот на хипоталамино-хипофизата. Тие вклучуваат васкуларна тромбоза и исхемична некроза, аневризма на внатрешната каротидна артерија и инфаркт на хипофизното ткиво, како и апоплексија на хипофизата;
 • губење на голема количина на крв за време на породување или абортус, кој исто така се нарекува "Sheehan синдром";
 • изобилство гастрично или назално крварење;
 • малигни или бенигни неоплазми на хипофизата и хипоталамусот;
 • метастази на онколошкиот процес во хипоталамино-хипофизниот регион;
 • тешки повреди на главата, комплицирани од внатрешни крварења;
 • хирургија;
 • продолжена радиотерапија.

Исклучително редок Симмондс-Шиен синдром се јавува на позадината на:

Во некои ситуации, не е можно да се утврди причината за оваа болест.

Главната група за ризик се состои од луѓе на возраст од 20 до 40 години, но ова не ја исклучува можноста за развој на болеста кај лицата на постари или помлади возрасни групи. Во исто време, ова нарушување е откриено почесто кај жените отколку кај мажите.

Класификација

Врз основа на горенаведените етиолошки фактори, тие ги разликуваат следниве форми на болеста:

 • примарен панхипопитуитаризам, кој се појавува против позадината на вроден или стекнат деструктивен процес во предната хипофизна жлезда;
 • секундарниот панпипопитуитаризам, во вакви случаи, дефицитот на тропските хормони е последица на оштетување на јадрото на хипоталамусот, како и намалување или целосно отсуство на секреција на хормони за ослободување на хипоталамусот;
 • Идиопатска форма е таква со непознати причини за патологија.

Симптоматологија

Тежината на надворешните манифестации е под влијание на сериозноста на текот на деструктивната лезија на аденохипофизата. Во огромното мнозинство на состојби, патолошкиот процес се развива постепено, меѓутоа, многу ретко, симптомите можат да се појават остро и за краток временски период да доведат до смртоносен исход на пациентот.

Главните симптоми на оваа болест се:

 • нагло намалување на телесната тежина;
 • пилинг и брчки на кожата;
 • намалено потење;
 • промена на тонот на кожата на лицето кога станува восочно или калливо-заземјено;
 • цијаноза на кожата;
 • намалување на коскената густина, што е причината зошто луѓето често се подложуваат на фрактури;
 • расипување на забите;
 • губење на косата;
 • кршливост и деформација на ноктите;
 • слабост и замор;
 • тешки главоболки;
 • намалена визуелна острина;
 • летаргија и поспаност на континуирана основа;
 • намалување на вредностите на крвниот тонус;
 • промена на пулсот;
 • диспептични нарушувања;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем. Наспроти ова, пациентите често страдаат од инфламаторни или заразни болести;
 • нарушувања на терморегулацијата;
 • невролошки нарушувања.
Симптоми на Симмондс болест

Покрај горенаведените клинички манифестации, машките претставници забележаа:

 • намален либидо или сексуална привлечност кон спротивниот пол;
 • атрофија на простатата и тестисите, семенски везикули и пенис;
 • исчезнување на секундарните сексуални карактеристики: телесна коса на лицето, пазувите, градите и препоните област.

Во исто време, жените се жалат на:

 • недостаток на менструација;
 • хипотрофија на надворешни и внатрешни генитални органи;
 • брадавица азолска депигментација;
 • целосен недостаток на млеко по породувањето.

Недостатокот на хормон за раст кај децата предизвикува:

 • ретардација на растот;
 • когнитивно оштетување;
 • заостануваат во сексуалниот развој.

Дијагностика

Дефицитот на тропските хормони со точност е потврден со резултатите од лабораториските студии. Сепак, процесот на утврдување на точна дијагноза неопходно мора да биде интегриран пристап.

Прво, ендокринологот треба:

 • да се запознаат со историјата на болеста за да се идентификува најверојатно провоцирачкиот фактор;
 • собира и анализира животна историја на пациентот;
 • да спроведе темелен физички преглед и да ја процени состојбата на кожата, ноктите, косата и визуелната острина;
 • мерење на крвниот тон и отчукувањата на срцето;
 • детално го испитува пациентот за да го утврди првиот почеток на почетокот и интензитетот на симптомите.

Меѓу најинформативните лабораториски студии вреди да се истакнат:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • уринализа;
 • тестови на стимулација.

Се презентираат инструментална дијагностика:

 • КТ и МРИ;
 • ПЕТ мозок;
 • церебрална ангиографија;
 • конична латерална кранијаграфија на турското седло;
 • радиографија на градната коска, черепот и 'рбетниот столб.
Мозол за миленичиња

Панхипопитуитаризмот мора да се разликува од:

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, пациентите веднаш се препишуваат хормонска заместителна терапија, која вклучува подготовка на индивидуални дози, режими и времетраење на употребата на лекови за секое лице.

Покрај тоа, третманот со лекови за панхипопитуитаризам може да вклучи метод на:

 • тироидни хормони;
 • полови хормони;
 • лекови насочени кон борба против клиничките манифестации.

Во такви ситуации кога таквата болест настанала од формирање на тумори во хипоталамусот или хипофизата, заедно со заменската терапија, тие се исфрлаат. Во овој случај, болеста може да се третира со помош на:

 • микрохируршко отстранување;
 • зрачење и радиотерапија;
 • хемотерапија;
 • хипофизна декомпресија.

Дополнително, потребна е интравенска или интрамускулна администрација на допамински антагонисти и глукокортикостероиди.

Употребата на други методи на терапија, вклучувајќи и народни лекови, во овој случај е несоодветна.

Можни компликации

Без оглед на текот на панпипопитуитаризмот, целосното отсуство на терапија доведува до формирање на такви компликации:

Превенција и прогноза

Следните клинички упатства служат како едноставни превентивни мерки за таква болест:

 • спречување на чести назални и стомачни крварења;
 • целосна борба со постпартална хеморагија;
 • избегнување на трауматска повреда на мозокот и невроинфекции;
 • навремено откривање и лекување на сите болести кои можат да го оштетат хипофизата или хипоталамусот;
 • Редовни лекарски прегледи најмалку двапати годишно.

Панхипопитуитаризмот има двосмислено предвидување, бидејќи е диктиран од главниот етиолошки фактор, времето и адекватноста на третманот. По завршувањето на терапијата, пациентите треба еднаш годишно да го проверуваат нивниот хормонален статус и да ги поднесуваат горенаведените инструментални дијагностички мерки на секои 2 години во период од 10 години.

Исто така, не заборавајте за висок ризик од компликации, што често води до смрт на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pangipopituitarism и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 7 од 20)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Хипотироидизам кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 6 од 20)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Квашиоркор (појавување симптоми: 6 од 20)

Квашиоркор - тешка дистрофија која се јавува на позадината на несоодветниот внес на протеини во храната. Во повеќето случаи, патологијата се развива кај деца од 1 година до 4 години. Сепак, ова не значи дека постарото лице не може да страда од болеста.

...
Неурестенија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .