Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Предиабетес: Симптоми и третман

Prediabet - главни симптоми:

Пред-дијабетесот е патолошка состојба која претходи на дијабетес мелитус. Ова значи дека концентрацијата на шеќер во крвта е покачена, но не доволно силна за да се дијагностицира таква дијагноза. Главната група за ризик се состои од лица постари од 40-45 години, меѓутоа, нарушувањето може да се појави кај деца.

Најчесто предизвикани фактори се: прекумерна тежина, слаба исхрана, зголемување на холестеролот во крвта и триглицеридите во крвта, како и периодот на носење на детето.

Клиничките манифестации на патологија се неспецифични и се претставени со нарушувања на спиењето, чешање на кожата, губење на тежината, конвулзии, мигрена , жед и честа мокрење.

Дијагнозата се поставува врз основа на информациите добиени при спроведувањето на лабораториските студии. Покрај тоа, основните дијагностички мерки се важни.

Третманот се изведува само со конзервативни методи, меѓу кои: лекови, промени во начинот на живеење и исхрана. Ова ќе го ослободи лицето не само од клинички знаци, туку и од некои причини за патологија.

Етиологија

Пред-дијабетесот е граница меѓу совршено здраво тело и дијабетес . Таквата повреда се карактеризира со фактот дека панкреасот продолжува да произведува инсулин, но во многу помали количини.

Лицата со оваа болест имаат многу висок ризик да бидат дијагностицирани со тип 2 дијабетес . Таквото пореметување не се случува одеднаш и е опасно, сепак, добро реагира на терапијата.

Несакани фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста:

Кај дете, таквата болест може да биде предизвикана од:

 • тежок курс на инфективна патологија;
 • сериозна хирургија;
 • лоша исхрана.

Дополнително, не е исклучена веројатноста за влијание на генетската предиспозиција, особено ова се однесува на оние лица во чија фамилијарна историја е инсулин-зависен дијабетес. Во такви случаи, луѓето треба редовно да донираат крв за општа анализа.

Симптоматологија

Преддиабетот нема специфични клинички манифестации, згора на тоа, некои од нив може да се идентификуваат само по проучувањето на резултатите од лабораториските студии. Многу често, симптомите на опишаното нарушување остануваат незабележани од страна на лицето, поради што и самиот провоцира прогресија на слична состојба, вклучително и дијабетес.

Ако вредностите на шеќерот во крвта се над нормалното, тогаш следниве состојби може да го покажат ова:

 • проблеми со спиењето, до целосно отсуство;
 • пруритус со различна тежина;
 • благо намалување на визуелната острина;
 • постојана жед;
 • зголемена потреба да се испразни мочниот меур;
 • остра губење на тежината;
 • напади на ноќни грчеви;
 • топли бранови;
 • главоболки и трепери во храмовите;
 • слабост на екстремитетите;
 • замор и слабост;
 • намалување на работниот капацитет.

Многу важен симптом на пред-дијабетес е дека приближно 2 часа по потрошувачката на храна, показателите за шеќер во главната биолошка течност на едно лице се зголемуваат. Ова може да се идентификува независно: доволно е само да се користи метар за мерење на гликоза во домот.

Горенаведените симптоми се типични и за возрасните и за децата. Кога ќе се појават првите симптоми, треба да побарате квалификувана помош, која ќе ги намали шансите за формирање на компликации на болеста.

Дијагностика

Пред дијабетес дијагностиката зема лабораториски тестови како основа. Сепак, процесот на дијагностицирање треба да биде комплексен.

Ова значи дека лекарот ќе може да добие важни информации по следниве активности:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја - ова вклучува податоци за начинот на живот, преференциите на храна и обемот на флуидот што се консумира во текот на денот;
 • темелно физичко испитување на пациентот;
 • проценка на визуелната острина;
 • детален преглед на пациентот за да се добие комплетна слика во врска со симптомите, сериозноста и за првпат појава на надворешни манифестации.

Најчесто користената анализа за да се направи конечна дијагноза е примерок од крв за шеќер, односно општа клиничка студија за главната биолошка течност на човечкото тело. За резултатите да бидат вистинити, биолошкиот материјал се зема најмалку 8 часа по последното внесување на храна.

Доколку во текот на оваа студија, вредностите на шеќерот во крвта се движат од 100 до 125 ml / dl, тогаш пациентот се дијагностицира со "преддијабет".

Друга студија е базирана на дефиницијата за толеранција на гликоза. За да го направите ова, на едно лице му се нуди да пие сладок пијалок, а по неколку часа се врши редовна проверка на крвта. Ова ви овозможува да дознаете како телото го апсорбира шеќерот содржан во пијалокот.

Ако во такви ситуации индикаторите се 140-200 mg / dl, тогаш докторот може безбедно да зборува за преддиабетес.

Шеќер во крвта

Што се однесува до инструменталните испитувања, во овој случај тие немаат посебна дијагностичка вредност.

Третман

Можете да го прекинете прогресијата на предивиабетот со:

 • внес на лекови;
 • борба против вишокот тежина;
 • физичка активност;
 • диета терапија;
 • избавување од пернициозни зависности;
 • народната медицина.

Терапијата со лекови вклучува назначување на следниве лекови:

 • "Гликомсет";
 • "Глукофаг";
 • Metfogamma.

Исто така, третманот се спроведува со Метформин.

Исхраната е една од главните компоненти што води кон успешно закрепнување на пациентите.

Медицинска исхрана обезбедува:

 • чести и фракционо внесување на храна;
 • целосно отфрлање на масти и јаглени хидрати;
 • намалување на дневните оброци на калории - колку калории треба да се јаде секој ден, лекарот кој одлучува на индивидуална основа.

Во исто време, исхраната не ја забранува потрошувачката на:

 • ржан леб;
 • млечни производи со низок процент на масти;
 • диететски видови на месо и риба;
 • незасладено овошје - цитрус и цреша, смоква и праска, слива и смоло се дозволени;
 • секој зеленчук;
 • овес, јачмен и хељда каша;
 • зелен чај и какао.

Рецептите на традиционалната медицина нема да можат комплетно да го излечат преддиабетесот, па затоа треба да се користат во комбинација со горенаведените терапевтски техники.

Главните состојки на лековитите пијалаци се:

 • лисја од орев;
 • боровинки;
 • лисја од боровинки;
 • корен од глуварче;
 • козји медицински;
 • манжетна;
 • плодови од вибурнум и дива роза;
 • равнец;
 • рибизла лисја;
 • Хиперикум

Во секој случај, третманот треба да биде под строг надзор на лекарот што посетува.

Можни компликации

Одложената дијагноза и третман на пре-дијабетес е полн со развој на следните компликации:

Превенција и прогноза

За да се избегне ваквата патолошка состојба како преддијабет, луѓето треба само да следат неколку едноставни превентивни препораки, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • води активен животен стил;
 • правилна и целосна исхрана;
 • контрола на телесната тежина (ако е потребно, ослободи се од вишок килограми);
 • редовен медицински преглед со задолжително спроведување на општ клинички тест за крв.

Прогнозата на опишаното нарушување е исклучително поволна, особено со рано лекување. Меѓутоа, ако препораките на лекарот не се следат, веројатноста за гореспоменатите компликации останува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате преддијабетес и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 7 од 15)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за производство на инсулин.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Алпорт-синдром (наследен нефритис) (појавување симптоми: 6 од 15)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 6 од 15)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, кој без адекватен и навремен третман може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .