Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метаболна ацидоза: симптоми и третман

Метаболна ацидоза - главните симптоми:

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

Изворите на ова нарушување се голем број на неповолни фактори, кои се движат од многу години зависност од пиење алкохолни пијалоци и завршуваат со присуство на онкологија на секоја локализација.

Симптоматологијата директно зависи од болеста што ја предизвикала. Најчестите надворешни манифестации се сметаат за брзо дишење, летаргија, постојана поспаност и конфузија.

Основата на дијагнозата е индикатор за лабораториски тестови. Сепак, може да се бара инструментални процедури и примарна дијагноза за да се утврди причината.

Третманот на метаболичката ацидоза е насочен кон враќање на рН. Ова се постигнува со земање лекови, одржување на штетна исхрана и елиминирање на основната болест.

Етиологија

Треба да се има на ум дека таквото пореметување во сите случаи дејствува како последица на друга болест, што значи дека не треба да се смета како единствена болест, туку како клиничка манифестација.

Затоа, причинителите на метаболичката ацидоза го имаат следново:

Во исто време, индикаторите на балансот на киселински баз можат да варираат во позадина:

 • период на пренесување на дете;
 • трајна злоупотреба на алкохол;
 • почитување на претерано строги диети или долго одбивање да се јаде;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • тежок физички напор.

Покрај тоа, факторот кој предиспонира се смета за предозирање со лекови, имено:

 • "Димедрол";
 • засладувачи;
 • лекови кои содржат железо;
 • Натриум нитропрусид;
 • салицилати;
 • Аспирин.

Исто така, веројатноста за развој на таква болест е значително зголемена кога се одржува седентарен начин на живот и со слаба исхрана.

Патогенезата на метаболичката ацидоза е дека голем број киселински метаболички производи се продуцираат во асоцијација со нарушена функција на бубрезите, поради што тие не можат да ги отстранат токсините од телото.

Класификација

Клиничарите идентификуваат неколку степени на сериозноста на оваа патолошка состојба:

 • компензирана метаболна ацидоза - додека pH вредноста е 7.35;
 • субкомпензирани тип индикатори се движат од 7,25 до 7,34;
 • декомпензиран тип - нивото се намалува на 7,25 и подолу.

Врз основа на горенаведените етиолошки фактори, постојат следниве форми на опишаното нарушување:

 • дијабетичната кетоацидоза е состојба која се развива на позадината на контролиран тек на дијабетес мелитус;
 • недијабетична кетоацидоза - формирана на позадината на други неповолни причини;
 • хиперхлоремична ацидоза - е последица на недоволен натриум бикарбонат или прекумерно губење на таквата супстанција преку бубрезите;
 • Лактатната ацидоза се карактеризира со акумулација на голема количина на млечна киселина.

Вториот тип, пак, има неколку варијанти:

 • Формата А се карактеризира со најтешкиот тек;
 • форма Б;
 • необична форма Д.

Покрај тоа, вообичаено е да се направи разлика помеѓу:

 • ацидоза со висок анјонски јаз;
 • ацидоза со нормален анјонски јаз.

Во големо мнозинство случаи се јавува акутна метаболна ацидоза, но понекогаш станува хронична, а потоа може да продолжи со скриени симптоми.

Симптоматологија

Симптоми на метаболна ацидоза

Симптомите на метаболичката ацидоза се директно зависни од болеста што го предизвикала почетокот на патологијата.

Главните манифестации се:

 • зголемено дишење;
 • постојана гадење и повраќање, што не ја подобрува општата состојба на лице;
 • диспнеа, појавувајќи се дури и во мирување;
 • голема слабост;
 • болна бледило на кожата и видливи мукозни мембрани;
 • бавна стапка на срцето;
 • намалување на тонусот во крвта;
 • вртоглавица;
 • летаргија;
 • напади на несвест;
 • конвулзивни напади;
 • поспаност;
 • чувство на недостаток на здив;
 • мирисот на ацетон од устата;
 • шок или кома.

Треба да се забележи дека во некои случаи манифестациите може да бидат целосно отсутни.

Ако се појават следните симптоми, потребно е што побрзо да го однесете пациентот во медицинска установа или да повикате тим за брза помош дома:

 • длабоко и брзо дишење;
 • сериозна слабост - до степен до кој жртвата не може да излезе од кревет;
 • несвестица;
 • конфузија

Во такви ситуации, сите дијагностички и терапевтски мерки се вршат во услови на интензивна нега.

Дијагностика

Главните активности кои овозможуваат дијагноза на "метаболна ацидоза" се лабораториски тестови. Сепак, дијагностичкиот процес треба да биде интегриран пристап, кој е предизвикан од потребата да се најде причината за формирањето на таков проблем.

Примарна дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја за да се идентификува влијанието на предиспонирачките фактори кои не се поврзани со појавата на одредена болест;
 • проценка на кожата и видливи мукозни мембрани;
 • мерење на крвниот притисок, отчукувањата на срцето и телесната температура;
 • Детален преглед на пациентот - за лекарот да изготви комплетна симптоматска слика, која исто така ќе помогне да се идентификува провокатор на болеста.

Меѓу лабораториските тестови вреди да се истакне:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • база плазма евалуација (bb);
 • проучување на серумот.

Општи инструментални процедури, како што се ултразвук и радиографија, КТ и МРИ, ЕКГ и биопсија се неопходни за откривање на малигни тумори, како и за утврдување на фактот на оштетување на црниот дроб, бубрезите или други внатрешни органи.

Како е ЕКГ

Третман

Исправување на метаболичката ацидоза се изведува само со конзервативни, терапевтски техники.

Третманот со лекови е насочен кон употреба на:

 • препарати кои содржат електролити и натриум бикарбонат;
 • решенија со анти-кетонски дејства;
 • Б витамини;
 • супстанции кои ја нормализираат работата на дигестивниот систем.

Најчесто се препишуваат пациенти:

 • "Стерофундин";
 • "Тризол";
 • "Дисол";
 • "Тиамин";
 • Домперидон;
 • "Решавачко решение";
 • "Ксилат";
 • Пиридоксин;
 • "Reosorbilact";
 • "Цијанокобаламин";
 • Метроклопрамид.

Покрај тоа, надоместокот за метаболна ацидоза треба да содржи:

 • хемодијализа;
 • вдишување на кислород;
 • интравенозна гликоза - е забранета само со дијабетес мелитус;
 • одржување на поштеда диета - диета е потребна за да се намали загубата на течности со изобилство повраќање или дијареа, како и да се подобри варењето на храната.

Менито треба да биде висококалорична, со јаглени хидрати со високо ниво и ограничување на внесот на маснотии.

Без отстранување на основниот негативен извор, невозможно е целосно да се ослободиме од оваа патологија. Третманот на провокатор на болеста може да биде конзервативен, хируршки или комбинација.

Превенција и прогноза

Можно е да се спречи формирањето на таква болест преку усогласување со одредени превентивни препораки, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • балансирана исхрана;
 • земање лекови како што е пропишано од лекарот што посетува;
 • континуирано следење на нивоата на гликоза во крвта, особено кај лицата со дијабетес;
 • до умерено активен животен стил;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • навремена дијагноза и комплетен третман на заболувања кои можат да доведат до опишаната повреда.

Покрај тоа, императив е да се спроведе целосен преглед во медицинска установа неколку пати во годината со посета на сите специјалисти и изведување на соодветни лабораториски и инструментални процедури, особено комплетна крвна слика. Треба секогаш да се сеќавате дека болеста е полесно да се спречи отколку да се лекува, и за ова е неопходно да се спроведат превентивни препораки.

Метаболичката ацидоза има двосмислена прогноза. Ова се должи на фактот дека е целосно зависна од основната болест, сериозноста на нејзиниот тек и времето на почетокот на третманот.

Главните компликации на ова нарушување се кома и смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате метаболна ацидоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ацидоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 8 од 20)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Церебрален едем (појавување симптоми: 8 од 20)

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...
Гастрично крварење (појавување на симптоми: 8 од 20)

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...
Хематом на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Хематома на мозокот (интракранијален хематом) е патолошки процес во кој, како резултат на повредата, крвта се акумулира во повредената празнина. По патот, постои повреда на рана. Треба да се напомене дека таквата повреда кај возрасни или кај дете може да биде локализирана во која било област на мозокот. Ваквата повреда е крајно опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .