Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Квашиоркор: Симптоми и третман

Квашиоркор се главните симптоми:

Квашиоркор - тешка дистрофија која се јавува на позадината на несоодветниот внес на протеини во храната. Во повеќето случаи, патологијата се развива кај деца од 1 година до 4 години. Сепак, ова не значи дека постарото лице не може да страда од болеста.

Главната причина за болеста е дефицит на протеини, што може да се должи на лошата исхрана, оштетената апсорпција на хранливи материи или абнормалната протеинска синтеза.

Симптомите во раните фази на развојот на болеста се целосно отсутни, но како што напредува проблемот, може да се појават вакви знаци: тежок оток, промени во косата и ноктите, мускулна дистрофија и зголемување на абдоменот.

Основата на дијагнозата се состои од лабораториски испитувања на крв, но за конечна потврда на дијагнозата, потребно е темелно испитување на пациентот и голем број инструментални процедури.

Третманот се изведува само со помош на конзервативни методи: е да се промени исхраната (во согласност со возраста на пациентот) и оралните лекови. И покрај тоа, терапијата се изведува само во болница.

Етиологија

Квашиоркор кај децата и возрасните е предизвикан од недостаток на протеини и други микронутриенти во телото. Во моментов не се утврдени точните причини за патологија.

Дефицитот на протеините може да биде предизвикан од такви фактори:

 • квантитативна или квалитативна неусогласеност помеѓу исхраната на возрасната категорија на лицето;
 • вродени проблеми со метаболизмот на аминокиселините;
 • ексудативна ентеропатија;
 • целијачна болест ;
 • нефротичен синдром - постои зголемена загуба на протеини;
 • повреда на синтезата на супстанцијата;
 • хронични проблеми со црниот дроб;
 • тешки заразни болести, внатрешни крварења, екстензивни изгореници и други патолошки состојби во кои е невозможно природна исхрана.

Дефицитот на белковини постои во две екстремни форми - пијалачки маразмус и квашиоркор. Во првиот случај е забележана избалансирана форма на дефицит на протеини и калории, во втората ситуација постои комплетен недостиг на протеини во исхраната, што е придружено со доминантна потрошувачка на јаглени хидрати.

Вообичаена хипотеза кај лекарите е дека патологијата е формирана во позадина на акутен недостиг на хранливи материи, како што се железото или селенот.

Се претпоставува дека човечкото тело се соочува со недостаток на супстанции кои се вклучени во производството на антиоксиданти или се присутни во мали количини. Се работи за:

 • албумин;
 • витамин Е;
 • полинезаситени масни киселини;
 • глутатион.

Болеста започнува да се формира веднаш по завршувањето на доењето и со остра транзиција кон возрасна храна. Ова предизвикува преваленца на болеста кај децата 1-4 години.

Кај квашиоркор, појавата на такви морфолошки промени е карактеристична:

 • масна инфилтрација на црниот дроб - органот станува жолт или портокал;
 • атрофија на цревната лигавица;
 • дистрофија на панкреасот.

Покрај недостатоците во исхраната и антиоксидантите, следниве фактори може да предизвикаат рано почеток на клиничките знаци:

 • токсично труење;
 • состојби на имунодефициенција, на пример, ХИВ инфекција ;
 • продолжено влијание на стресни ситуации.

Постарите луѓе (над 60) најчесто развиваат маасмички квашиоркор, асоциран со хранливи недостатоци.

Симптоматологија

Симптоми на Квашиоркор кај децата

Во рана фаза на прогресија, нема специфични манифестации на квашиоркор. Сепак, прогресијата на болеста може да укаже:

 • летаргија дете;
 • апатична состојба;
 • раздразливост;
 • чести промени во расположението.

Таквите знаци постепено се приклучуваат:

 • аверзија кон храната;
 • неактивност;
 • наклонетост за осаменост.

Симптоми на Квашиоркор:

 • подпухналост - долните екстремитети се првенствено погодени, знакот може да се прошири на градите, подлактицата, рацете и лицето;
 • депигментација на кожата, која често е локализирана на лактот и ингвиналните набори, во пазувите, на вратот, торзото и лицето;
 • тешка десквамација на значајни области на кожата;
 • хиперпигментација на кожата , особено во оние места кои се подложени на притисок (колкови и колена);
 • разредување, сувост, оштетување, затапеност и губење на косата;
 • нарушување на движењето на дебелото црево - дијареа;
 • зголемување на големината на предниот абдоминален ѕид или асцитес ;
 • хипотензија и мускулна дистрофија ;
 • кршливост и деформација на ноктите;
 • постојана губење на тежината;
 • профузно повраќање;
 • хепатомегалија ;
 • честа изложеност на инфекции поради намалување на отпорноста на имунолошкиот систем;
 • сувост и некроза на рожницата.

Кај деца од првата година од животот, се забележуваат такви отстапувања:

 • доцнење и изговарање на првите зборови;
 • долг раст од фонтанел;
 • заостануваат во растот.

Во некои случаи, ступор и кома се развиваат, што често резултира со смрт.

Кај возрасните, квашикоркор се изразува со следниве симптоми:

 • цревна дисфункција;
 • негативни промени во состојбата на кожата, косата и ноктите;
 • анорексија ;
 • зголемување на обемот на абдоменот и црниот дроб.

Колку е постара личноста, толку е полесно болеста да напредува, но тоа воопшто не значи дека треба да одбиете терапија.

Дијагностика

Во процесот на инсталирање на точна дијагноза, проблемите често не се јавуваат, бидејќи патологијата има прилично карактеристични и изразени симптоми. Дијагностичкиот процес треба да биде интегриран пристап во кој учествуваат експерти од областа на ендокринологијата и гастроентерологијата.

Лекарот мора да ги изврши следните дејства:

 • прочитајте ја историјата на случајот - да барате патолошки провокатори;
 • да собира и анализира животна историја - да ги проучува навиките за јадење на пациентот;
 • оцени состојбата на кожата, косата и ноктовите;
 • палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид;
 • прашајте го пациентот или неговите родители во детали - ова е неопходно за да може лекарот да состави комплетна симптоматска слика и да го одреди првиот пат кога ќе се појават симптомите, може да укаже на природата на текот на болеста.
Евалуација на неисхранетост

Најмногу информативни лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • хормонски тестови.

Инструментални процедури:

 • абдоминална ултрасонографија;
 • КТ и МРИ на црниот дроб;
 • радиографија;
 • FGDS.

Диференцијална дијагноза е неопходна - квашиоркор се разликува од пелагра и дерматитис кај деца.

Третман

Елиминацијата на патологијата се изведува само со конзервативни методи, кои се засновани на употреба на такви лекови:

 • ензими;
 • антибиотици;
 • хепатопротектори;
 • антиинфламаторни супстанции;
 • лекови за олеснување на симптомите;
 • минерални и витамински комплекси;
 • солени раствори - администрирани интравенозно.

Третманот на квашикоркор вклучува усогласеност со штетната исхрана. Диета терапија обезбедува збогатување на менито со протеини, намалување на потрошувачката на јаглени хидрати и постепено зголемување на дневната калорична содржина на садовите.

Исхраната на пациентот треба да се збогати со такви состојки:

 • млечни производи;
 • отпадоци;
 • нискомасни сорти на свинско месо, телешко месо и говедско месо;
 • диететски сорти на риба и месо;
 • варена колбас;
 • 'рж и пченица леб;
 • кифла;
 • соја;
 • грав;
 • леќа, ориз и овесна каша;
 • сирење;
 • урда;
 • пченка;
 • грашок;
 • домати;
 • тиква;
 • зелка;
 • моркови;
 • компири;
 • зеленчук;
 • банани;
 • кајсии;
 • агруми;
 • јаболка;
 • сливи;
 • тиквички;
 • круши;
 • ореви;
 • сушено овошје;
 • тестенини;
 • семки од тиква;
 • какао;
 • море кале;
 • јајца;
 • печурки

Дневно е неопходно да се збогати менито со одредена количина протеини - 4 грама на 1 килограм тежина. Во секој случај, препораките во врска со исхраната се обезбедуваат и строго се контролираат од лекарот што посетува.

Традиционалните рецепти за медицина не се применуваат, бидејќи тие можат да го влошат проблемот.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за таква болест може да се постигне со следење на општите превентивни мерки:

 • целосна и избалансирана исхрана;
 • навремено запознавање со првото хранење;
 • третман на сите патологии кои доведуваат до појава на дефицит на протеини;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • постојано зајакнување на имунитетот;
 • спречување на токсични и токсични материи да влезат во телото;
 • Редовно се подложува на рутински медицински преглед во медицинска установа со посети на сите лекари.

Квашиоркор има поволна прогноза - усогласеноста со терапевтските и профилактичките препораки овозможува целосно отстранување на таквата болест.

Исходот зависи од сериозноста и времетраењето на патологијата - секој втор пациент има знаци на неисхранетост, разни ментални и соматски нарушувања продолжуваат долго време. Болеста не води до смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Квашиоркор и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , педијатар , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Панхипопитуитаризам (појавување симптоми: 6 од 20)

Пангипопитуитаризам (син син, синдром Симмондс) е хормонален недостаток, имено недостатокот на сите хормони на предната хипофизна жлезда. Наспроти ова, функционирањето на многу внатрешни органи и системи е оштетено.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 5 од 20)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 5 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Кахексија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .