Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гилбертовата болест: симптоми и третман

Гилбертовата болест - главните симптоми:

Гилбертовиот синдром е наследен тип на болест, кој се манифестира како трајно или привремено зголемување на нивото на крвта на билирубин, жолтица, како и кај некои други специфични симптоми. Треба да се забележи дека Гилберт-овата болест, чии симптоми мора да се доживее кај пациент со одредена фреквенција, воопшто не е опасна болест и, исто така, не бара посебен третман.

Општ опис

Гилберт-овиот синдром, кој исто така е дефиниран како едноставна фамилијарна холемиа, идиопатска неконјугирана хипербилирубинемија, уставна хипербилирубинемија или не-хемолитична фамилијарна жолтица, е пигментирана хепатоза. Таа е формирана поради умерено наизменично зголемување на содржината на крв во билирубинот, што, пак, придонесува за нарушување на нејзиниот интрацелуларен транспорт директно до раскрсницата на истиот и глукуронската киселина. Исто така, пигментната хепатоза може да се формира поради намалување на степенот на хипербилирубинемија, која настанала поради изложеност на фенобарбитал или како резултат на автозомно доминантно наследство.

Со други зборови, главната причина за Гилберт синдромот е генетски утврдениот недостаток на одреден ензим во црниот дроб, кој е вклучен во процесот на метаболизмот на билирубин.

Услови за недостатокот на овој ензим не дозволуваат можност за поврзување на билирубинот во црниот дроб, што, соодветно, доведува до зголемување на нивото во крвта и последователниот развој на жолтица. Вреди да се забележи дека билирубинот е на покачено ниво од раѓањето во случај на симптом на Гилберт. Во меѓувреме, сите новороденчиња се склони кон појава на физиолошка жолтица со соодветно високо ниво на билирубин, и затоа, во некои случаи, откривањето на болеста се јавува на подоцнежна возраст.

Гилберт синдром: симптоми

Со оглед на главните симптоми на оваа болест, треба да се нагласи дека тие се, по правило, непостојани. Во овој случај, манифестацијата и егзацербацијата на симптомите се јавува при физички напор (вежбање), стрес, постење, земање одредени видови лекови и алкохол. Преносливите вирусни болести, исто така, можат да играат улога (акутни респираторни инфекции, инфлуенца , хепатитис , итн.).

Главниот симптом е формирање на блага жолтица (како што е утврдена од страна на лекарите - во ictericity) склера, во меѓувреме се случува појавата на жолтица кај пациентите да има единствен манифестациски карактер. Сепак, постојат чести случаи на делумно боење на стапалата и дланките, назолабијалниот триаголник и аксиларните области.

Повеќе од половина од случаите на болеста предизвикуваат диспептични поплаки, кои особено вклучуваат гадење и недостаток на апетит, абнормални столици (дијареја, запек), потколеница и надуеност, металоиди и горчина во устата. Жолтицата може да влијае не само на кожата, туку и на склерата на очите, мукозните мембрани. Текот на болеста со стандардна манифестација на манифестации, односно во форма која е карактеристична за здрави луѓе, може да биде сосема веројатна.

Понекогаш Гилбертовата болест може да биде придружена со слабост и непријатни чувства кои се јавуваат во црниот дроб, што, пак, се зголемува кај околу 60% од вкупниот број на пациенти (10% се соочуваат со карактеристични зголемувања на слезината).

Со оглед на фактот дека главната карактеристика, која во дијагнозата ви овозможува да ја утврдите болеста, е зголемено ниво на билирубин во крвта, тогаш се користи тест со употреба на фенобарбитал. По земањето во присуство на Гилберт синдром, нивото на билирубин во крвта паѓа.

Гилбертовата болест: третман

Како што веќе бевме забележано, специфичен тип на третман за Гилберт-ов синдром не е потребен и болеста не е опасна за пациентот. Во меѓувреме, одреден број на лабораториски тестови, тестови и примероци се доделуваат за да се открие. Усогласеноста со одреден развиен режим придонесува за задржување на билирубин во нормална состојба или на ниво со мало зголемување на индикаторите кои не предизвикуваат манифестации на болеста.

Гилберт-овиот синдром вклучува отстранување на физички оптоварувања, како и отфрлање на потрошувачката на масна храна и алкохол. На почетокот на периодот на интензивирање на болеста е пропишан штетен тип на исхрана (бр. 5), витаминска терапија, како и подготовки за протокот на жолчката. Систематски, како што е пропишано од лекар, неопходно е да се направат медицински подготовки со цел подобрување на функцијата на црниот дроб.

За да се дијагностицира болеста и да се одреди соодветниот курс на лекување, потребна е консултација со неколку специјалисти: терапевт, генетичар и хематолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Гилбертовата болест и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , хематолог , генетичар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 11)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Билијарна дискинезија (појавување на симптоми: 8 од 11)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 11)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 11)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 11)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .