Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Адренална аденома: симптоми и третман

Адренална аденом - главните симптоми:

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

Главните преципитирачки фактори се сметаат за генетска предиспозиција, вишок на телесна тежина, зависност од лоши навики и повреди на разни внатрешни органи.

Клиничките манифестации зависат од текот на болеста. Главните симптоми се зголемување на телесната тежина, прекумерно потење, бледило на кожата и вртоглавица.

Дијагнозата нужно мора да биде интегриран пристап, бидејќи болеста практично нема специфични симптоми. Точна дијагноза може да се направи само врз основа на лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот вклучува отстранување на аденомот, кој може да се направи на неколку начини. Ако поради некоја причина е невозможно да се изврши операцијата, тие се ограничени на конзервативна симптоматска терапија.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на патологијата има своја шифра. ICD-10 кодот за бенигни неоплазми во надбубрежните жлезди е D35.0.

Етиологија

Адренален аденом - тумор кој вклучува жлечно ткиво. Развојот на образованието се одвива во фази, а опасноста лежи во можниот малигнитет.

Туморот личи на капсула исполнета со хомогена содржина. Точната причина за болеста моментално е непозната.

Постои можност дека неколку предиспонирачки фактори може да влијаат на формирање на неоплазма:

 • оптоварена наследност;
 • присуство на било која фаза на дебелина;
 • злоупотреба на лоши навики;
 • покачен крвен холестерол;
 • дијабетес и други нарушувања на метаболизмот;
 • дефект на кардиоваскуларниот систем;
 • широк спектар на сериозни повреди на внатрешните органи проследено со долг период на рехабилитација;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • претходно доживеа срцев удар или мозочен удар .

Најчесто дијагностицирани жени, поради такви провокатори:

 • период на раѓање - за време на бременоста постои најголем ризик за развој на болеста;
 • синдром на полицистични јајници ;
 • неконтролирана употреба на хормонални супстанции или контрацептивни средства.
Локација на надбубрежните жлезди

Класификација

Во зависност од морфолошките карактеристики, лекарите разликуваат неколку варијанти на оваа неоплазма:

 • адренокортикален аденом - се јавува најчесто, исклучително ретко трансформиран во малигната формација и води кон развој на метастази;
 • пигментниот аденом - се наоѓа во изолирани случаи, туморот е исполнет со темна течност, но не и светлина, како што е случај и со други форми, поради што се добива темно-виолетова боја;
 • онкоцитен аденом е најретката форма на образование.

Вреди да се напомене дека сите аденоми во надбубрежната жлезда се продуцираат хормони или не лачат хормони. Првиот тип вклучува такви форми на тумори:

 • кортикостерома - значително зголемена секреција на глукокортикоиди;
 • кортикостер - способен за производство на естрогени;
 • алдостерома - произведува минералокортикоиди;
 • андростема - доведува до акумулација на голем број андрогени;
 • мешани - истовремено произведува неколку хормони.

Адреналната аденома има неколку опции за проток:

Преваленцијата на бенигните неоплазми се:

 • еднострано - се забележуваат најчесто, во повеќето ситуации се дијагностицира аденом на левата надбубрежна жлезда;
 • билатерален - овој тип е исклучително редок.

Во зависност од локацијата емитуваат:

 • аденоми на надбубрежните кортекс - фреквенцијата на појавата е 75%;
 • аденоми на надбубрежните жлезди на мочниот меур.

Симптоматологија

Клиничките манифестации ќе се разликуваат не само во зависност од формата на болеста, туку и од полот на пациентот.

Во Кушингова болест, симптомите ќе бидат како што следува:

 • зголемување на телесната тежина;
 • акумулација на поткожното масно ткиво само во абдоменот (абдоминална дебелина);
 • формирање на стрии на кожата;
 • главоболки;
 • чести промени во расположението;
 • прекумерно потење;
 • сувост во устата;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • кариес ;
 • намалена сила на мускулите;
 • акни ;
 • зголемување на вредностите на крвниот притисок;
 • намалена сексуална привлечност кон спротивниот пол.

Со Conn синдромот развиваат такви заболувања:

 • сериозна вртоглавица;
 • главоболки со различна тежина;
 • намалување на менталните способности;
 • нервоза;
 • недостаток на здив;
 • намалена визуелна острина;
 • постојан пораст на крвниот притисок;
 • болка во срцето;
 • мускулна слабост.

Фехохромоцитом е претставен со следните симптоми:

 • хипертензивна криза ;
 • бледило на кожата;
 • зголемена брзина на срцето;
 • прекумерно потење;
 • нарушување на визуелната функција;
 • неразумна анксиозност;
 • нервоза;
 • вртоглавица.

Адреналниот аденома кај жените ги има следните клинички манифестации:

 • зголемено ниво на андрогени;
 • развој на остеопороза ;
 • промена на изгледот на машкиот тип;
 • лице заокружување;
 • прекршување на менструалниот циклус до целосно отсуство на менструација;
 • зголемен раст на косата на телото и лицето.
Симптоми на надбубрежен аденом кај жените

Симптоми на надбубрежен аденом кај девојчињата:

 • доцен почеток на првата менструација;
 • одложен развој на млечните жлезди;
 • зголемување на големината на клиторисот;
 • скратување на горните и долните екстремитети;
 • глас стврднување;
 • појава на машки-женски сексуални карактеристики;
 • предвремен пубертет.

Адреналната аденом кај мажите комбинира такви знаци:

 • билатерално проширување на млечните жлезди;
 • намалување на гласовниот тембр;
 • недоволен раст на косата на лицето и телото;
 • акумулација на голема количина поткожна маст во задникот и бутовите;
 • хипотофија на пенисот;
 • намалување на големината на тестисите;
 • намалување на сексуалната активност;
 • импотенција .

Вреди да се напомене дека ако туморот не е адреноцептивен, симптомите ќе бидат исти и за жените и за мажите.

Дијагностика

Болеста може да се открие случајно и кога пациентот се подложува на специјални испитувања. Дијагностичкиот процес треба да биде интегриран пристап, вклучувајќи не само лабораториски и инструментални испитувања, туку и манипулации кои се вршат директно од страна на лекарот.

Ендокринологот мора:

 • да се запознае со историјата на болеста не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - ќе овозможи да се воспостави основен провокатор или точно да се идентификува генетската предиспозиција;
 • собира и спроведува анализа на животна историја;
 • да се оцени појавата на пациентот;
 • мерење на вредностите на крвниот тон, пулсот и срцевиот ритам;
 • Детално да го испитате пациентот - за комплетна слика.

За надбубрежната аденома, следниве лабораториски тестови се најинформативни:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски анализи на крвта;
 • хормонални анализи.

Можно е прецизно да се идентификува лезијата на левата или десната надбубрежна жлезда со помош на следниве инструментални процедури:

 • MSCT;
 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • радиографија;
 • аденома пунктирање.
Компјутеризирана томографија со контраст

Во прилог на откривање на тумори, утврдување на големината и локацијата на туморот, инструментална дијагностика може да укаже на присуство или отсуство на метастази.

Аденом е важно да се разликува од другите адренални неоплазми:

Третман

Адреналниот аденом може да се отстрани само со помош на хируршка интервенција. Операцијата се изведува на неколку начини:

 • класична аденомектомија;
 • лапароскопија.

Вреди да се спомене дека аденомот на десната надбубрежна жлезда е многу потежок од лезијата на левиот сегмент.

По медицинска интервенција може да се побара:

 • хемотерапија;
 • радио или радиотерапија;
 • орални хормонални супстанции;
 • диета, што значи исклучување од менито на мешунките и ореви, кафе и силен чај.

Нема други начини да се запре растот на туморот и целосно да се ослободи од туморот. Важно е да се запамети дека користењето на традиционалната медицина може да биде не само неефективно, туку може да го влоши проблемот и да предизвика несакани последици.

Превенција и прогноза

За да се минимизира развојот на таквите тумори како аденом на адреналната жлезда, можно е само со следење на општи превентивни препораки, бидејќи конкретните мерки за спречување на развојот на тумори сеуште не се развиени.

Превенцијата вклучува:

 • доживотно отфрлање на зависности;
 • одржување на телесната маса во нормален опсег;
 • примаат само оние лекови кои лекарот ги пропишува, особено хормоналните лекови;
 • рано откривање и комплетен третман на сите патологии кои може да доведат до развој на тумор;
 • редовно се подложени на целосен превентивен преглед со посета на сите специјалисти, ултразвучен скенирање, КТ скенирање и МРИ, како и неопходните лабораториски тестови.

Адреналниот аденом има поволна прогноза, но само ако дијагнозата и третманот ќе се изведат што е можно поскоро. Ако терапијата е успешна, повторувањето може да се избегне.

Главната опасност од аденомот е можната трансформација на туморот во малигнен тумор. Во случаи на малигнитет, прогнозата е помалку утешна - секој втор пациент умира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате адренална жлезда Аденома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метаболен синдром (појавување симптоми: 10 од 20)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 8 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Хиперостоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хиперостоза - е патолошка состојба на коските, придружена со висока концентрација на коскената супстанца во непроменливото коскено ткиво, што доведува до патолошки раст. Главната причина за развојот на болеста е дека постои зголемено оптоварување на одредена коска.

...
Машки менопауза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .