Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метаболен синдром: симптоми и третман

Метаболен синдром - главните симптоми:

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

Клиничката слика ги вклучува главните манифестации на главните патологии, особено акумулацијата на масното ткиво во абдоменот, високиот крвен притисок, брзиот замор и недостатокот на здив. Ендокринологот се занимава со дијагнозата, а самиот процес вклучува цела низа на активности, почнувајќи од проучувањето на историјата на болеста и завршувањето со инструментални процедури. Третманот на метаболичкиот синдром е само конзервативен по природа и се заснова на фактот дека пациентот го сменил својот животен стил - почнал да јаде право, да игра спорт, итн.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, ова нарушување нема посебен код, бидејќи вклучува неколку заболувања. Така, кодот ICD-10 ќе одговара на секој од нив, на пример, дебелината - E65-E68, хипертензија - I10-I15, IHD-I20-I25.

Етиологија

Во моментов, ваквата болест не се смета за независна болест - оваа состојба се зборува во ситуации кога едно лице страда од следниве патологии:

Основата на оваа состојба е имунитетот на човечкото тело на хормонот произведен од панкреасот - инсулин. Така, метаболниот синдром се јавува на позадината од такви причини:

 • генетска предиспозиција, имено мутација на ген лоциран на хромозомот 19;
 • лоша исхрана, во која основите на менито на едно лице се масти и јаглени хидрати. Овој фактор е најважен во развојот на оваа држава. Ова се должи на фактот дека внесувањето на голема количина на заситени масни киселини вклучува зголемување на индексот на телесна маса, т.е. да доведе до дебелина. Од оваа причина, основата на третманот е диета во метаболниот синдром;
 • хиподинамијата или седентарен начин на живот - намалување на нивото на физичката активност е полн со намалување на стапката на сите метаболички процеси во човечкото тело, особено, поделбата на маснотии;
 • долга прогресија на хипертензија со отсуство на каква било терапија;
 • зависност од строга диета - дневните калории не треба да бидат помали од 300 калории. Во спротивно, ова води кон неповратно нарушување на метаболизмот;
 • влијанието на стресните ситуации и емоционалните пренапони - продолжениот ментален стрес е опасен бидејќи ја вознемирува нервната регулација на сите внатрешни органи, системи и ткива. Наспроти ова, нарушувањето на продукцијата на хормоните, вклучувајќи го и инсулинот;
 • недискриминирачка употреба на лекови - ова вклучува кортикостероиди, хормонални супстанции, глукагон и орални контрацептиви, како и антидепресиви, блокатори и антихистаминици;
 • предозирање со инсулин, што може да се забележи во третманот на дијабетес. Несоодветната терапија води кон зголемување на концентрацијата на оваа супстанција, што е исто толку опасна како и нејзината недостаток;
 • хормонален дисбаланс , развивање во однос на позадината на текот на болестите од страна на ендокриниот систем;
 • процесот на природно стареење на телото;
 • апнеја при спиење - гладувањето на мозокот во кислородот предизвикува зголемена секреција на соматотропниот хормон кој ја промовира инсулинската резистенција.

Исто така вреди да се истакнат неколку фактори на ризик кои влијаат на развојот на овој синдром:

 • кои припаѓаат на машкиот пол;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • напредна возраст;
 • фамилијарен синдром на инсулинска резистенција.

Кај жените, патологијата најчесто се развива во позадина:

 • постменопаузален период;
 • доење бебе;
 • интраутеричен развој на фетусот.

Што се однесува до децата, тие често имаат таква болест во периодот на пубертетот, а исто така и ако на телото не му е обезбедена урамнотежена исхрана и соодветна физичка активност. Покрај тоа, оптоварената наследност игра важна улога.

Патофизиологијата на метаболичкиот синдром се развива според истата шема, без оглед на причините:

 • нарушување на нормалната сензитивност на рецепторите кои делуваат со инсулин;
 • потребата на телото за големи количества на гликоза;
 • зголемена концентрација на инсулин во крвта;
 • нарушување на метаболизмот на липидите или мастите;
 • зголемување на нивото на "лош" холестерол;
 • развојот на дебелината;
 • постојано зголемување на тонусот во крвта;
 • појава на проблеми со функционирањето на срцето.

Класификација

Врз основа на патогенезата на метаболичкиот синдром, се разликуваат неколку степени на сериозност на нејзиното појавување:

 • првичното - додека пациентите развиваат метаболна дисгликемија, кога работата на панкреасот останува оптимална. Концентрацијата на инсулин е нормална или малку покачена. Дијабетес и кардиоваскуларни нарушувања не се развиваат;
 • умерена се карактеризира со фактот дека толеранцијата за гликоза веќе почнува да се развива и се забележуваат дефекти во работата на органот за производство на инсулин. Гликоза во крвта е над нормалното, но не достигнува критични вредности;
 • тешка - во такви ситуации, пациентот е дијагностициран со тип 2 дијабетес мелитус, а исто така постои и симптоматологија на изразена дисфункција на панкреасот.
Метаболен синдром

Симптоматологија

Особеноста на оваа болест лежи во тоа што се развива полека, клиничките манифестации постепено се зголемуваат и во почетните фази на развојот на болеста не влијаат на здравјето и начинот на живот на една личност.

Метаболниот синдром кај мажите и жените ги има следните први знаци:

 • чести промени во расположението;
 • напади на агресија или раздразливост;
 • промена на параметрите за вкус;
 • зголемена желба за слатки;
 • синдром на хроничен замор ;
 • намалување на работниот капацитет;
 • постојана жед, во однос на позадината на која има потреба да се пие многу течности, а честопати ја посетуваат и тоалетот за да го испразнат мочниот меур.

Како што се развива метаболичкиот синдром, симптомите ќе се влошат, предизвикувајќи клиничката слика да се појави:

 • абдоминална дебелина , т.е. акумулација на масното ткиво во стомакот. Обемот на половината кај мажите ќе биде над 94 сантиметри, а кај жените - повеќе од 80 сантиметри;
 • постојан пораст на крвниот притисок над 139/89 милиметри жива;
 • напади со сериозна вртоглавица и главоболка;
 • трепка "лета" пред моите очи;
 • сувост во устата;
 • недостаток на здив не само со силна физичка активност, туку и во мирување;
 • зголемен апетит;
 • намалување на јачината кај мажите;
 • нарушување на циклусот на менструација и хипертрихоза кај женскиот;
 • машка и женска неплодност;
 • тахикардија и болка во срцето;
 • појава на црвени дамки во градите и вратот, што е предизвикано од артериска хипертензија;
 • нарушена функција на бубрезите;
 • прекумерно потење;
 • гадење без гадење;
 • вознемирена столица, која е изразена во запек;
 • поспаност;
 • синдром на спиечка апнеја;
 • недостаток на координација;
 • појавата на стрии на стомакот и колковите;
 • тремор на екстремитетите.

Метаболичен синдром и артериска хипертензија, во врска со горенаведените симптоми, препорачливо е да се однесуваат и на возрасните и на децата.

Дијагностика

Бидејќи болеста нема специфична симптоматска слика, процесот на утврдување на точна дијагноза треба да биде интегриран пристап. Дијагнозата на метаболниот синдром мора да започне со манипулации кои лично ги врши ендокринологот. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • проучување на историјата на болеста, и пациентот и неговото потесно семејство;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување на пациентот;
 • мерење на обемот на половината кај мажите и жените;
 • одредување на вредностите на крвниот тонус;
 • детален преглед на пациентот за да се одреди првиот пат на појава и сериозноста на клиничките манифестации.

Во овој случај се презентирани лабораториски студии:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • PCR тестови;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови;
 • општ крвен тест;
 • имунолошки тестови;
 • гликемичен профил;
 • толерантен тест за гликоза.

Дополнителни дијагностички мерки се следниве инструментални процедури:

 • дневно следење на крвниот притисок и ЕКГ;
 • ултрасонографија на црниот дроб и бубрезите;
 • Ултрасонографија
 • радиографија;
 • КТ или МРИ на надбубрежните жлезди и хипофизата.

Во прилог на ендокринологот, следните специјалисти учествуваат во дијагностичкиот процес:

 • кардиолог;
 • гастроентеролог;
 • нутриционист - само овој доктор може да биде диета за метаболичен синдром;
 • гинеколог;
 • андролог;
 • терапевт;
 • педијатар

Метаболниот синдром мора да се разликува од:

Третман

Третманот на метаболичкиот синдром е конзервативен, но комплексен, со цел:

 • нормализација на телесната тежина;
 • стабилизирање на крвниот притисок;
 • реставрација на хормоналните нивоа.

Главните терапевтски области се лекови и диета со метаболичен синдром.

За да се запре инсулинската резистенција, лекарите пропишуваат:

 • бигваниди;
 • инхибитори на алфа-глукозидаза;
 • тиазолидиндион.

Медицинската борба против дебелината вклучува употреба на инхибитори на липаза. Артериската хипертензија се третира со помош на:

 • ангиотензин инхибитори на трансдуцирачки ензими;
 • бета блокатори;
 • блокатори на ангиотензин-2 рецептори;
 • антагонисти на калциум;
 • диуретици;
 • антагонисти на имидазолин рецептор.

Од високи нивоа на холестерол се ослободуваат од триглицероли, статини и фибрати.

Диетата на метаболички синдром ги има следните правила:

 • честа потрошувачка на храна, но во мали делови;
 • целосно исклучување од менито на брза храна, лесно сварливи јаглени хидрати и храна со висока содржина на масти;
 • зголемување на потрошувачката на зеленчук и овошје во било каква форма;
 • збогатување на оброкот со житни култури;
 • ограничување на дневниот внес на сол до 5 грама;
 • готвење со вриење, чување, испарување или печење.

Покрај тоа, третманот на метаболичкиот синдром вклучува:

 • редовна умерена вежба;
 • психотерапевтска поддршка;
 • употребата на рецепти за традиционална медицина, но само по одобрувањето на лекарот што посетува.

Можни компликации

Ако некое лице не обрнува внимание на клиничките манифестации на таквата болест, веројатноста за развој не е исклучена:

Превенција и прогноза

За да се избегне формирање на такви проблеми како дебелина и метаболичен синдром, треба строго да се придржувате на следниве едноставни превентивни препораки:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • до умерено активен животен стил;
 • избегнување на емоционална исцрпеност;
 • земајќи ги само оние лекови кои ќе бидат препишани од лекарот што присуствува;
 • навремен третман на ендокрините болести;
 • редовен премин на целосен рутински преглед на клиниката со посети на сите лекари.

Кога се следат сите терапевтски и профилактички препораки, метаболниот синдром ќе има поволна прогноза. Сепак, доцните откритија на патологијата речиси секогаш доведуваат до формирање на горенаведените ефекти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате метаболичен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Адренален аденом (појавување на симптоми: 10 од 20)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Синдром на апстиненција (појавување симптоми: 9 од 20)

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Хипертензија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Инсулинска резистенција (појавување на симптоми: 8 од 20)

Инсулинската резистенција е кршење на метаболичкиот одговор на ткивните клетки на инсулин, под услов да е доволен во телото. Како резултат на тоа, се активира патолошкиот процес - резистенција на инсулин, чиј исход може да биде развој на дијабетес тип 2.

...
Машки менопауза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .