Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперинсулинемија: Симптоми и третман

Хиперинсулинемија - главните симптоми:

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома , што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

Вродената форма на хиперинсулинемија е многу ретка, додека стекнатиот облик најчесто се дијагностицира на возраст од 35-50 години. Исто така е забележано дека жените се повеќе подложни на оваа болест.

Клиничката слика на овој клинички синдром е прилично неспецифична, и затоа лекарот може да користи лабораториски и инструментални методи на истражување за точна дијагноза. Во некои случаи, можеби ќе треба диференцијална дијагноза.

Третманот на хиперинсулинизмот се базира на земање лекови, диета и вежбање. Да се ​​спроведе терапевтски активности според неговото дискреционо право е строго забрането.

Етиологија

Хиперинсулинемија може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • намалување на чувствителноста на инсулинските рецептори или нивниот број;
 • прекумерно формирање на инсулин како резултат на одредени патолошки процеси во телото;
 • нарушување на трансферот на молекули на гликоза;
 • неуспеси во пренос на сигнали во клеточниот систем.

Предвидните фактори за развој на таков патолошки процес се следниве:

Во некои случаи, што е доста ретко, причините за хиперинсулинемија не можат да се утврдат.

Класификација

Во зависност од причините за појава на ендокринологијата, се разликуваат само две форми на овој клинички синдром:

 • основно;
 • средно.

Примарната форма, пак, е поделена на следниве подвидови:

 • апсолутна;
 • панкреас;
 • органски

Треба да се напомене дека примарна форма на овој патолошки процес се карактеризира со тежок курс и висок ризик од сериозни компликации.

Секундарната форма на клиничкиот синдром исто така е поделена на неколку подвидови:

 • екстра панкреасот;
 • функционален;
 • роднина.

Во овој случај, егзацербацијата се случува исклучително ретко, доволно е внимателно да се следат сите препораки на лекарот што посетува.

Симптоматологија

Во почетните фази на развој, симптомите на овој патолошки процес се речиси целосно отсутни, што доведува до одложена дијагноза и ненавремено лекување.

Како што клиничкиот синдром се влошува, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • постојана жед, но со сува уста;
 • абдоминална дебелина, односно масти се акумулира во стомакот и бутовите;
 • вртоглавица;
 • мускулна болка;
 • слабост, летаргија, апатична состојба;
 • поспаност;
 • затемнување и сувост на кожата;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • заматен вид;
 • болки во зглобовите;
 • образование на стрии на стомакот и нозете.

Поради фактот дека симптомите на овој клинички синдром се прилично неспецифични, неопходно е да се контактираат лекар / доктор од општа пракса што е можно поскоро за примарна консултација.

Дијагностика

Примарниот преглед го спроведува општ лекар. Понатамошен третман може да се врши од страна на неколку специјалисти, бидејќи клиничкиот синдром предизвикува нарушувања во работата на разни телесни системи.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните методи на испитување:

 • дневно мерење на нивоата на гликоза во крвта;
 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • Ултразвук;
 • сцинтиграфија;
 • МНР на мозокот.
Како е сцинтиграфијата

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да ја утврди точната дијагноза и, соодветно, да пропише ефикасен третман.

Третман

Во овој случај, основата на третманот е диетална храна, бидејќи ви овозможува да се ослободите од прекумерната телесна тежина и да го спречите развојот на компликации поврзани со него. Дополнително, лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • хипогликемичен;
 • да се намали холестеролот;
 • да го потисне апетитот;
 • метаболички;
 • антихипертензиви.

Исхраната е пропишана од лекарот кој присуствува на индивидуална основа и мора постојано да се следи.

Доколку сите препораки на лекарот целосно ќе се спроведат, може да се избегнат компликации.

Превенција

Како превентивна мерка, треба да ги следите општите препораки за здрав начин на живот, а особено правилна исхрана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперинсулинемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 6 од 15)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Катаролна болка во грлото (појавување симптоми: 6 од 15)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 6 од 15)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Q треска (појавување симптоми: 6 од 15)

Q треска - акутна природна фокална инфективна болест, спаѓа во групата на рикетциоза, има и други имиња (Burnet-ова болест, Q-треска, коксиелоза). Рикетиозите се специфични отпорни на околината и се способни за спорулање на бактериите кои предизвикуваат болест кога се проголта.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .