Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нарушувања на метаболизмот на липидите: симптоми и третман

Нарушувања на метаболизмот на липидите се главните симптоми:

Нарушување на метаболизмот на липидите е нарушување на процесот на производство и распаѓање на мастите во телото, што се јавува во црниот дроб и масното ткиво. Секој може да го има ова нарушување. Најчеста причина за развој на таква болест е генетската предиспозиција и нездравата исхрана. Покрај тоа, гастроентеролошките болести играат значајна улога во формирањето.

Таквото нарушување има доста специфични симптоми, имено зголемување на црниот дроб и слезината, брзо зголемување на телесната тежина и формирање на ксантам на површината на кожата.

Точна дијагноза може да се направи врз основа на лабораториски истражувачки податоци кои ќе покажат промени во составот на крв, како и користење на информации добиени при објективен физички преглед.

За третман на такво нарушување на метаболизмот се зема со помош на конзервативни методи, меѓу кои главното место е посветено на исхраната.

Етиологија

Слична болест често се развива во текот на различни патолошки процеси. Липидите се масти што црниот дроб синтетизира или влегува во човечкото тело заедно со храната. Овој процес врши голем број важни функции, и сите неуспеси во него може да доведат до развој на прилично голем број заболувања.

Причините за прекршување може да бидат примарни и секундарни. Првата категорија на предиспонирачки фактори е наследни генетски извори, во кои постојат единечни или повеќекратни аномалии на одредени гени одговорни за производство и користење на липиди. Провокатори од секундарна природа се предизвикани од ирационален животен стил и проток на голем број патологии.

Така, втората група причини може да се претстави:

 • атеросклероза , која исто така може да се појави во позадината на оптоварената наследност;
 • Атеросклероза
 • лошата исхрана, имено прекумерната потрошувачка на храна и производи збогатени со холестерол и заситени масни киселини. Поради ова, една од областите на лекување на болеста е диета;
 • злоупотреба на лоши навики, односно редовно пиење на големи количества алкохолни пијалаци и пушење цигари;
 • дисфункција на ендокриниот систем - најчесто се развива нарушување на липидниот метаболизам кај дијабетес мелитус ;
 • хронична хепатална инсуфициенција ;
 • хипертироидизам и панкреатитис ;
 • Whipple синдром и радијациона болест ;
 • текот на билијарната цироза на примарна форма;
 • дефект на тироидната жлезда, имено неговата хиперфункција;
 • неконтролиран внес на одредени лекови, меѓу несаканите ефекти од кои има неуспеси во апсорпцијата на мастите.

Покрај тоа, клиничарите идентификуваат неколку групи на фактори на ризик кои се најмногу подложни на нарушувања на метаболизмот на мастите. Тие вклучуваат:

 • пол - во повеќето случаи, оваа патологија се дијагностицира кај мажјакот;
 • возрасна категорија - жени во постменопауза треба да бидат вклучени тука;
 • период на раѓање;
 • одржување на седентарен и нездраво начин на живот;
 • нездрава исхрана;
 • артериска хипертензија ;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • црниот дроб или бубрезите патологии претходно дијагностицирани кај луѓето;
 • текот на Кушингова болест или ендокрини заболувања;
 • наследни фактори.

Класификација

Во областа на медицината, постојат неколку варијанти на оваа болест, од кои првата ја дели во зависност од механизмот на развој:

 • примарно или конгенитално нарушување на липидниот метаболизам - ова значи дека патологијата не е поврзана со текот на секоја болест, но е наследна. Дефектен ген може да се добие од еден родител, поретко од два;
 • секундарно - често развиваат нарушувања на липидниот метаболизам кај ендокрините болести, како и болести на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб или бубрезите;
 • исхрана - формирана поради фактот што едно лице јаде голема количина животинска маст.

Во однос на кои се покачени липиди, постојат такви форми на нарушувања на липидниот метаболизам:

 • чиста или изолирана хиперхолестеролемија - се карактеризира со зголемување на нивото на холестерол во крвта;
 • мешана или комбинирана хиперлипидемија - додека за време на лабораториската дијагностика се откриваат покачени нивоа на холестерол и триглицериди.

Исто така, треба да ги потенцираме најретките видови - хипохолестеролемија . Оштетувањето на црниот дроб придонесува за нејзиниот развој.

Современите истражувачки методи овозможија да се идентификуваат следниве видови болести:

 • наследна хиперхемомикронемија;
 • конгенитална хиперхолестеролемија;
 • наследена дибета-липопротеинемија;
 • комбинирана хиперлипидемија;
 • ендогена хиперлипидемија;
 • наследна хипертриглицеридемија.

Симптоматологија

Секундарните и наследни нарушувања на липидниот метаболизам доведуваат до голем број на промени во човечкото тело, предизвикувајќи дека болеста има многу надворешни и внатрешни клинички знаци, чие присуство може да се открие само по лабораториски дијагностички прегледи.

Болеста ги има следните најизразени симптоми:

 • формирање на ксантоми и ксантелаза на било која локализација на кожата, како и на тетивите. Првата група на тумори се состои од јазли кои содржат холестерол и влијаат врз кожата на нозете и дланките, грбот и градите, рамената и лицето. Втората категорија исто така се состои од нивниот холестерол, но има жолтено нијанса и се јавува во други делови на кожата;
 • појавата на масни наслаги во очите на очите;
 • зголемен индекс на телесна маса;
 • хепатоспленомегалија е состојба во која црниот дроб и слезината се зголемени во волумен;
 • појава на манифестации карактеристични за атеросклероза , нефроза и ендокрини заболувања;
 • зголемување на тонусот во крвта.

Горенаведените клинички знаци на абнормалност на липидите се појавуваат со зголемување на нивото на липидите. Во случај на недостаток на симптоми може да бидат презентирани:

 • намалување на телесната тежина, до екстремен степен на исцрпеност;
 • губење на косата и одвојување на ноктите;
 • егзема и други воспалителни лезии на кожата;
 • нефроза;
 • нарушување на менструалниот циклус и репродуктивните функции кај жените.

Сите горенаведени симптоми треба да се припишат и на возрасните и на децата.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза, лекарот мора да биде запознаен со податоците од широк спектар на лабораториски тестови, но пред да бидат препишани, лекарот мора самиот да изврши неколку манипулации.

Така, примарната дијагноза е насочена кон:

 • проучување на медицинската историја, не само на пациентот, туку и на неговите непосредни роднини, бидејќи патологијата може да биде наследна;
 • собирање животна историја на лицето - ова вклучува информации за начинот на живот и исхрана;
 • вршење на темелно физичко испитување - да се процени состојбата на кожата, палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, што ќе укаже на хепатоспленомегалија, како и за мерење на крвниот притисок;
 • Детален преглед на пациентот е неопходен за да се утврди првиот почеток на почетокот и сериозноста на симптомите.

Лабораториската дијагноза на оштетен липиден метаболизам вклучува:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • липидограм - ќе ја покаже содржината на триглицериди, "добар" и "лош" холестерол, како и атерогеност;
 • имунолошки крвен тест;
 • крвен тест за хормони;
 • генетски истражувања со цел идентификување на дефектни гени.
Липидограм е норма во жените

Инструменталната дијагностика во форма на КТ и ултразвук, МРИ и рентген е прикажана во случаи кога клиничарот се сомнева во развој на компликации.

Третман

Можно е да се елиминира нарушувањето на липидниот метаболизам со помош на конзервативни методи на терапија, имено:

 • не-лекови методи;
 • земање лекови;
 • почитување на поштеда диета;
 • користејќи рецепти од традиционалната медицина.

Методите на не-фармаколошки третмани вклучуваат:

 • нормализација на телесната тежина;
 • изведба на физички вежби - обемот и начинот на оптоварување се избрани поединечно за секој пациент;
 • отфрлање на опасни зависности.

Исхраната за таква прекршување на метаболизмот се заснова на следниве правила:

 • збогатување со менија со витамини и диетални влакна;
 • минимизирање на потрошувачката на животински масти;
 • јадење големи количества овошје и зеленчук богато со влакна;
 • замена на масното месо со масна риба;
 • користи за облекување на семе од семе од репка, ленено семе, орев или коноп.

Сите препораки во врска со исхраната ги обезбедува само лекарот што присуствува, бидејќи отстапувањето од диеталната терапија може да го влоши текот на болеста.

Третманот со лекови е насочен кон примање:

 • статини;
 • инхибитори на апсорпција на холестерол во цревата - за да се спречи апсорпцијата на слична супстанција;
 • секвестранти на жолчна киселина е група на лекови насочени кон врзување на жолчните киселини;
 • Омега-3 полинезаситени масни киселини - за да се намали нивото на триглицериди.

Покрај тоа, терапија со народни лекови е дозволена, но само по претходна консултација со лекарот. Најефективните чаеви се подготвуваат врз основа на:

Immortelle
 • расадник и конска опашка;
 • камилица и јаглен;
 • глог и хиперикум;
 • бреза пупки и immortelle;
 • лисја од вибурнум и јагоди;
 • Иван чај и равнец;
 • корен од глуварче и лисја.

Доколку е потребно, користете екстракорпорални методи на терапија, кои се состојат во промена на составот на крвта надвор од телото на пациентот. За таа цел се користат специјални уреди. Таквиот третман е дозволен за жени во позиција и деца чија тежина е над дваесет килограми. Најчесто се користи:

 • липопротеинска имуносорбција;
 • каскадна плазма филтрација;
 • плазмасорбција;
 • хемосорбција.

Можни компликации

Нарушувањето на липидниот метаболизам во метаболниот синдром може да доведе до следните последици:

 • атеросклероза, која може да влијае на крвните садови на срцето и мозокот, интестиналните артерии и бубрезите, долните екстремитети и аортата;
 • стеноза на луменот на крвните садови;
 • формирање на згрутчување на крвта и емболија;
 • руптура на садот.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за појава на нарушувања во метаболизмот на мастите, нема конкретни превентивни мерки, поради што луѓето се советуваат да ги следат општите препораки:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • спречување на дебелината ;
 • правилна и мазна исхрана - најдобро е да се следи исхраната со ниски животински масти и сол. Храната треба да се збогати со влакна и витамини;
 • исклучување на емоционален стрес;
 • навремена контрола на артериската хипертензија и други болести кои водат до секундарни нарушувања на метаболизмот;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Прогнозата ќе биде индивидуална за секој пациент, бидејќи зависи од неколку фактори - нивото на липиди во крвта, брзината на развој на атеросклеротични процеси, локализацијата на атеросклерозата. Сепак, исходот е често поволен, а компликациите се доста ретки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате растројство на липидниот метаболизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: општ лекар , ендокринолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еритремија (појавување симптоми: 4 од 11)

Еритремијата е постојано, прогресивно зголемување на концентрацијата на црвените крвни клетки (еритроцити) во крвотокот поради дефект во регулацијата на создавањето на крв. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува Vaise-Osler болест, вистинска полицитемија. Оваа болест на крвта се однесува на туморските заболувања.

...
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 4 од 11)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Хипотироидизам (појавување симптоми: 3 од 11)

Хипотиреоидизмот е состојба која се јавува во позадина на долг и постојан недостаток на тироидни хормони произведени од тироидната жлезда. Хипотиреоидизам, чии симптоми во екстремниот степен на нивната манифестација кај возрасните се означени во форма на микседема со карактеристичниот оток на ткивата и органите, кај децата се манифестира во форма на кретенизам, чија особина се состои не само во намалена функција на тироидната жлезда, туку и во одложена ментална и физичка развој.

...
Дебелината (појавување симптоми: 3 од 11)

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...
Маларија (појавување симптоми: 3 од 11)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .