Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инсулинска резистенција: симптоми и третман

Инсулинска резистенција - главните симптоми:

Инсулинската резистенција е кршење на метаболичкиот одговор на ткивните клетки на инсулин, под услов да е доволен во телото. Како резултат на тоа, се активира патолошкиот процес - резистенција на инсулин, чиј исход може да биде развој на дијабетес тип 2.

Во главната група на ризик, луѓето кои страдаат од дебелина и висок крвен притисок. Исто така, лекарите сугерираат дека развојот на таков патолошки процес може да биде генетски определен.

Денес, синдромот на инсулинска резистенција не е посебна болест, според тоа, според МКБ-10, тој нема посебен код. Овој патолошки процес е идентификуван од четири болести кои се развиваат речиси истовремено:

Во медицината, оваа состојба има друго неофицијално име - "смртен квартет", бидејќи манифестацијата на овој синдром доведува до крајно сериозни последици.

Најчесто овој синдром се дијагностицира кај мажи по 30 години, но во текот на изминатата деценија бројот на случаи на дијагностицирање на пубертетската резистенција на инсулин кај адолесцентите е зголемен за 6,5%, што може да се должи на неправилна исхрана. Кај жените, ризикот од развој на метаболички синдром се зголемува пет пати по 50 години.

Целосно е невозможно да се излечи инсулинската резистенција, но патолошките промени предизвикани од него се целосно реверзибилни.

Етиологија

Процесот на развој на инсулинска резистенција

Развојот на овој патолошки процес може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција - ако има случаи на дијагностицирање на дијабетес мелитус во семејната историја на пациентот, ризикот од развој кај потомците значително се зголемува;
 • прекумерна количина на инсулин во третманот на дијабетес мелитус од првиот тип ;
 • исхрана која содржи голема количина масти и јаглени хидрати;
 • хипертензија , која не била третирана;
 • седентарен начин на живот;
 • долгорочно следење на нискокалорични диети;
 • апнеја за спиење;
 • прекумерно пиење;
 • хормонски нарушувања;
 • продолжени нервни пренапони и чести стресови.

Покрај тоа, развојот на овој патолошки процес може да се должи на внесувањето на одредени лекови, имено:

 • кортикостероиди;
 • орални контрацептиви;
 • глукагон;
 • тироидни хормони.

Овие лекови доведуваат до намалување на апсорпцијата на глукозата од страна на ткивата и, како последица, инсулинската сензитивност се намалува.

Покрај тоа, кај мажите, инсулинската резистенција може да се должи на промени поврзани со возраста - намалено производство на тестостерон.

Патогенеза

Опасноста од оваа болест е дека во повеќето случаи механизмот на развој не е проследен со никакви симптоми.

Патогенезата на овој процес е како што следува:

 • несоодветната исхрана и речиси комплетен недостаток на физичка активност доведува до фактот дека чувствителноста на рецепторите, кои се одговорни за интеракција со инсулин, е нарушена;
 • како последица на тоа, панкреасот почнува да произведува повеќе инсулин за да се надмине ниската чувствителност на клетките и целосно да ги снабдува со гликоза;
 • Поради тоа, многу повеќе инсулин се акумулира во крвта отколку што е потребно, односно се развива хиперинсулинемија. Ова води кон дебелина, метаболизам на липидите и зголемен крвен притисок;
 • Гликозата, која нормално не може да се вари, се акумулира во крвта, што доведува до хипергликемија со сите последователни последици.

Класификација

Се разликуваат следниве форми на овој патолошки процес:

 • физиолошка инсулинска резистенција;
 • метаболички;
 • ендокрин;
 • не-ендокрини.

За да се утврди точната форма на болеста е можно само преку дијагностички мерки.

Симптоматологија

Дијагнозата на овој патолошки процес е тешка, бидејќи долго време може да биде целосно асимптоматска. Покрај тоа, сегашните клинички манифестации се прилично неспецифични, така што многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, отпишувајќи ја нивната здравствена состојба за замор или возраст.

Сепак, таквата повреда во телото ќе биде придружена со следните клинички знаци:

 • сува уста, и покрај постојаната жед и пиење големи количини на течност;
 • селективност во храната - во повеќето случаи, таквите пациенти ги менуваат нивните вкусови на вкус, тие се "подготвени" за слатка храна;
 • главоболки без очигледна причина, повремено вртоглавица;
 • зголемен замор, дури и по долг целосен одмор;
 • раздразливост, агресивност, што ќе се должи на недоволно количество гликоза во мозокот;
 • срцеви палпитации;
 • чести запек, што не се должи на исхраната;
 • зголемено потење, особено ноќе;
 • кај жени, менструални нарушувања;
 • абдоминална дебелина - масна акумулација околу рамениот појас и во стомакот;
 • црвени дамки на градите и вратот, кои може да бидат придружени со чешање. Пилинг и слични дерматолошки симптоми бр.

Покрај надворешната етиолошка слика, присуството на таков симптом ќе биде означено со отстапувања од нормата на индикаторите во LHC:

 • ја намалува концентрацијата на "добар" холестерол;
 • триглицериди над нормалата за 1,7 mmol / l;
 • износот на "лош" холестерол е повисок од нормалниот за 3,0 mmol / l;
 • појава на протеини во урината;
 • Количината на гликоза во крвта постот ја надминува нормалната за 5.6-6.1 mmol / l.
Симптоми на инсулинска резистенција

Во присуство на горенаведената клиничка слика треба веднаш да побара медицинска помош. Самолечението, во овој случај, не е само несоодветно, туку и исклучително опасно за животот.

Дијагностика

Во овој случај, пред сè, треба да контактирате со ендокринолог. Сепак, заради фактот што синдромот на инсулинска резистенција доведува до нарушување на работата на други телесни системи, може дополнително да се консултираат:

 • гинеколог;
 • кардиолог;
 • општ лекар;
 • гастроентеролог или нутриционист.

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот треба да утврди:

 • како почнале да се појавуваат првите клинички знаци одамна, каква е нивната фреквенција, интензитетот на манифестацијата;
 • дали имало случаи на овој патолошки процес во семејната историја;
 • начинот на живот на пациентот, исхраната и менито;
 • дали пациентот земал лекови кои се вклучени во етиолошката листа;
 • дали има историја на хронични заболувања.

Дијагностичките мерки вклучуваат:

 • општ и биохемиски екстензивен крвен тест;
 • пресметка на индексот на телесна маса;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • ЕКГ

Покрај тоа, анализата на инсулинска резистенција е задолжителна. Оваа постапка вклучува земање крв од вена наутро на празен стомак. 8-12 часа пред анализата треба да се напушти.

Индексот на инсулинска резистенција се пресметува со помош на специјална формула.

Дијагностиката овозможува да се утврди патолошкиот процес и да се избере најефикасната тактика на лекување. Сепак, за жал, невозможно е целосно да се елиминира овој синдром.

Третман

Со таква болест е пропишан комплексен третман, кој вклучува не само администрација на лекови, туку и почитување на оптимална диета и режим на спортска обука. Бидејќи оваа патологија не е целосно елиминирана, пациентот треба постојано да се придржува кон овој начин на витална активност.

Третман на инсулинска резистенција

Терапијата со лекови вклучува земање на следниве лекови:

 • статини и фибрати;
 • супстанции за намалување на инсулинската резистенција;
 • значи за зголемување на инсулинската чувствителност;
 • за нормализирање на метаболизмот;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • инхибитори на апсорпција на масти;
 • лекови кои со делување на централниот нервен систем го намалуваат апетитот.

Одделно, пациентот е избран витаминско-минерален комплекс.

Особено е важно да се следи исхраната за отпорност на инсулин, што вклучува формирање на диета за такви производи:

 • диетални риби и месо;
 • млечни производи со ниски маснотии, вклучувајќи и урда;
 • морски плодови;
 • варени тврдо варени јајца, но не повеќе од 2 парчиња дневно;
 • зеленчук - 25% сурова, остатокот е термички обработен;
 • варена колбас во мала количина не повеќе од 2 пати неделно;
 • полн леб;
 • црно чоколада во мали количини;
 • зелен зеленчук и зеленчук;
 • незасладени сорти на овошје и бобинки, не повеќе од 400 грама на ден;
 • леќата и јачменот каша, кафеав ориз.

Количината на потрошена течност треба да се намали на 1,5 литри дневно.

Покрај тоа, не заборавајте да вклучите во режим на вежбање:

 • сила обука;
 • кардио оптоварување, но во умерени количини;
 • гимнастика;
 • утринска гимнастика.

Треба да се напомене дека физичките вежби треба да бидат напишани само од специјалист надлежен за ова. Невозможно е да се вчита телото со вежби за моќ во таков патолошки процес, ова може да биде опасно за здравјето.

Одговорот на прашањето "дали е можно целосно да се елиминира болеста" дефинитивно ќе биде негативен. Сепак, со навремени и соодветни терапевтски мерки, усогласеност со диетите со инсулинска резистенција, можете да ги елиминирате последиците од патологијата и да го минимизирате ризикот од рецедив.

Можни компликации

Ако не се лекува, ризикот од следниве компликации значително се зголемува:

 • неплодност;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • бубрежна болест;
 • болести на мускулно-скелетниот систем;
 • патологија на гастроинтестиналниот тракт.

Исто така, не е фатално.

Превенција

Спречувањето на таков патолошки процес е наједноставната препорака:

 • избалансирана исхрана - во исхраната треба да биде доволна количина свеж зеленчук, овошје, билки;
 • отстранување на прекумерната потрошувачка на алкохол;
 • умерена вежба и физичка активност, особено за оние кои го поминуваат поголемиот дел од своето време во неактивен режим;
 • превентивна масажа;
 • превентивни медицински прегледи.

Употребата на ваквите препораки во пракса постојано значително го намалува ризикот од развој на не само синдром на инсулинска резистенција, туку и други болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате отпорност на инсулин и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метаболен синдром (појавување симптоми: 8 од 18)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Парагонимијаза (појавување на симптоми: 6 од 18)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 6 од 18)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Дехидратација (појавување симптоми: 5 од 18)

Дехидратацијата е процес кој се појавува како резултат на голема губење на телесната течност, чиј обем преовладува неколку пати во однос на износот што едно лице го троши. Како резултат на тоа, постои дефект на нормалните перформанси на телото. Често се манифестира со треска, повраќање, дијареа и зголемено потење. Најчесто се јавува во топла сезона или при вршење на тежок физички напор со не многу течност. Секоја личност е предмет на такво нарушување, без оглед на полот и возраста, но според статистичките податоци, најчесто се предиспонирани деца, деца од старосна група и лица кои страдаат од хроничен тек на една или друга болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .