Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетес тип 2: симптоми и третман

Дијабетес тип 2 - главни симптоми:

Дијабетес тип 2 е најчестата форма на болеста, која се дијагностицира кај повеќе од 90% од вкупниот број на дијабетичари. За разлика од тип 1 дијабетес, оваа патологија доведува до инсулинска резистенција. Ова значи дека човечките клетки се имуни на овој хормон.

Главните фактори кои водат кон развој на болеста кај децата и возрасните се недостатокот на физичка активност, отежната наследност и лошата исхрана.

Што се однесува до симптомите, практично не се разликува од клиничките знаци на дијабетес тип 1, меѓутоа експертите идентификуваат неколку специфични манифестации, на пример, дебелина . Независно споредете ги симптомите и третманот не може, бидејќи може да доведе до сериозни компликации, а смртта не е исклучена.

Утврдувањето на точната дијагноза бара интегриран пристап и се состои во спроведување на лабораториски и инструментални испитувања и анализи, како и дијагностички мерки кои ги изведува непосредно лекарот.

Тактиката на терапија е само конзервативна и се заснова на лекови и доживотно следење на штетната исхрана. Сепак, популарниот третман на дијабетес тип 2 е строго забранет.

Етиологија

Оваа болест спаѓа во категоријата полиетиолошка, а тоа значи дека неколку предиспонирачки фактори истовремено влијаат на нејзиното формирање. Така, причините за дијабетес тип 2 се:

 • дијагностицирање слична патологија кај некој од блиските роднини. Ако еден од родителите страда од таква болест, тогаш веројатноста за нејзин развој кај потомците е 40%;
 • неправилна исхрана - кај тип 2 дијабетес, се јавува повреда на метаболизмот на јаглени хидрати. Од ова произлегува дека оние кои вршат злоупотреба на компири и шеќер, леб и слатки се предмет на развој. Покрај тоа, вреди да се спомене и недостатокот на растителна храна во исхраната. Поради ова, исхраната и третманот се два меѓусебно поврзани фактори;
 • присуство на вишок телесна тежина, имено дебелина со висцерален тип. Во овој случај, главната акумулација на маснотиите е забележана во стомакот;
 • хиподинамијата или недостатокот на физичка активност во животот на лицето - најчесто тоа се должи на седечки работни услови, но исто така може да биде поврзано со текот на сериозна болест или со банална човечка мрзеливост;
 • присуството на таква патологија како артериска хипертензија - во такви случаи, отчитувањата на тонометрите покажуваат покачени вредности на крвниот тонус;
 • чести прејадување, особено ноќе;
 • панкреас лезија воспалителен процес.
Механизмот на развој на дијабетес тип 2

И покрај присуството на широк спектар на предиспонирачки фактори, експертите од областа на ендокринологијата се согласуваат дека развојот на болеста се заснова на инсулинска резистенција. Во исто време, голема количина на таков хормон на панкреасот циркулира во човечкото тело, меѓутоа, тоа практично не влијае на намалувањето на шеќерот во крвта, бидејќи клетките остануваат нечувствителни на неговото влијание.

Поради фактот дека инсулинот е повисок од нормалниот, некои пациенти веруваат дека дијабетес тип 2 е зависен од инсулин, но тоа не е така - тоа е независно од инсулин, бидејќи инсулинските рецептори кои се наоѓаат на клеточните мембрани се имуни на неговите ефекти.

Класификација

Дијабетес тип 2 има неколку форми:

 • со доаѓањето на прво место инсулинска резистенција и релативен инсулински дефицит;
 • со предност на повреда на секрецијата на таков хормон кој може да продолжи со инсулинска резистенција или без него.

Во зависност од тоа кои сегменти ќе бидат погодени од компликации, постојат:

 • дефект на капиларите;
 • пораз на големи крвни садови;
 • токсични ефекти врз нервниот систем.

Како што болеста напредува, таа поминува низ две фази:

 • скриени - изразени во целосно отсуство на симптоми, но присуство во лабораториски податоци за проучување на урина и крв со мали отстапувања;
 • очигледно - со клиничките знаци доведе до значително влошување на човечката состојба.

Исто така, постојат и следните фази на дијабетес тип 2:

 • Лесно - симптомите не се изразени со какви било манифестации, но постои мало зголемување на гликозата;
 • умерена тежина - се смета за таква ако постои мал почеток на симптоми и отстапување на тестовите од нормата;
 • тешка - се манифестира со остра влошување на состојбата на пациентот и голема веројатност за компликации.

Во зависност од тоа како патологијата ќе продолжи, тоа ќе зависи од тоа дали тип 2 дијабетесот може да се излечи.

Симптоматологија

Симптомите на дијабетес тип 2 не се специфични и многу силно личат на текот на сличен тип I болест. Поради оваа причина, примарната дијагноза е тешка, а воспоставувањето на точна дијагноза бара спроведување на широк спектар на испитувања.

Така, болеста ги има следните симптоми:

 • постојана жед која го принудува лицето да внесува голема количина на течност;
 • силен чешање на кожата, особено, ингвинална зона. Оваа карактеристика се објаснува со фактот дека гликозата почнува да се истакнува со урината, предизвикувајќи иритација на кожата од оваа област;
 • зголемување на телесната тежина, додека ќе има абдоминална дебелина - со маснотии што се акумулираат во горниот дел на телото;
 • честа желба за уринирање;
 • намалувањето на стабилноста на имунолошкиот систем - ова води до фактот дека едно лице е почесто изложено на болести од различна природа;
 • постојана поспаност и замор;
 • бавно лекување на рани;
 • деформација на нозете;
 • вкочанетост на долните екстремитети.

Во прилог на фактот дека се изразуваат горенаведените симптоми на дијабетес тип 2, во текот на оваа болест, исто така, постојат:

 • зголемен раст на лицето на косата;
 • формирање на мали жолтеникави израстоци на телото;
 • нарушување на сите видови метаболизам;
 • дефект на панкреасот;
 • намалена коскена густина.
Симптоми на тип 2 дијабетес

Сите наведени клинички манифестации на болеста се карактеристични за тип 2 дијабетес кај мажи, жени и деца.

Секогаш е неопходно да се земе предвид фактот дека дијабетес мелитус тип 2 кај деца и жени во текот на бременоста е многу потежок отколку кај другите луѓе.

Дијагностика

Иако е можно да се утврди содржината на гликоза во крвта и урината, според лабораториските тестови, дијагнозата вклучува и инструментални испитувања и личната работа на лекарот со пациентот.

Примарна дијагноза е насочена кон:

 • студијата на ендокринологот за историјата на животот и историјата на болеста, не само пациентот, туку и неговите роднини, што ќе овозможи да се открие потеклото на оваа болест;
 • темелно физичко испитување - за откривање на присуство на дебелина, промени во кожата и мукозните мембрани;
 • внимателно сослушување на пациентот - да се идентификува првиот пат на појава и сериозност на симптомите кај жените и мажите.

Лабораториската дијагноза на тип 2 дијабетес мелитус вклучува спроведување на:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • примероци за да се процени количината на гликоза во крвта - да се направи таква постапка на празен стомак;
 • тестови кои го одредуваат присуството на шеќер и кетонски тела во урината;
 • анализи за откривање на C-пептиди и инсулин во крвта;
 • тест за толеранција на гликоза.

За да се потврди дијагнозата, како и да се идентификуваат компликации, прибегнаа кон следниве инструментални испитувања:

 • Ултразвук и МНР;
 • дуплекс скенирање на артериите на нозете;
 • транскутана оксиметрија;
 • реоенцефалографија;
 • реовазографија на долните екстремитети;
 • ЕЕГ на мозокот.

Само откако ендокринологот ги проучил сите податоци добиени за време на дијагнозата, лекарот ќе може да направи најефективна тактика за третман на дијабетес тип 2 поединечно за секој пациент.

Третман

Можно е да се елиминира ваквата болест со помош на такви конзервативни методи:

 • земање дрога;
 • придржување кон диеталната терапија;
 • редовна, но умерена вежба. Се препорачува да се направи гимнастика, лесно трчање или пешачење не повеќе од еден час три пати неделно.
Диететски препораки за дијабетес тип 2

Лекот третман на дијабетес тип 2 има за цел да прима:

 • хормонални супстанции кои го зголемуваат производството на инсулин;
 • значи да се зголеми чувствителноста на клетките во гликоза;
 • лекови кои содржат инсулин - само со долг тек на болеста.

Исхраната за дијабетес тип 2 бара согласност со овие правила:

 • целосно исклучување на слатки, колачи и брашно од менито;
 • намален внес на јаглени хидрати;
 • минимална потрошувачка на масти, и растителни и животински;
 • примање оброци во мали делови, но шест пати на ден.

Други препораки во однос на исхраната и одобрените производи за дијабетес тип 2 може да ги обезбеди само лекарот што посетува, бидејќи тоа се определува поединечно.

Вреди да се напомене дека независно лекување на дијабетес мелитус тип 2 со народни лекови е несоодветно - ова само ќе го влоши проблемот.

Можни компликации

Компликациите од дијабетес тип 2 се претставени со следните заболувања:

 • хиперосмоларна кома;
 • млечна ацидоза;
 • хипогликемија ;
 • миокарден инфаркт и мозочен удар ;
 • дијабетична офталмопатија и нефропатија;
 • значителна деформација или смрт на кожата ткива на нозете;
 • спонтан абортус или развој на конгенитални малформации кај фетусот - ова се однесува на оние ситуации во кои болеста е формирана кај бремени девојки.

Превенција

Специфични мерки за спречување на развојот на таква болест не постојат. Сепак, спречувањето на дијабетес тип 2 е насочено кон:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • земајќи ги само лековите пропишани од лекар;
 • редовни тестови за крв и урина;
 • води активен животен стил;
 • да се ослободиме од вишокот телесна тежина;
 • внимателно планирање на бременоста;
 • навремен третман на воспалителни лезии на панкреасот;
 • редовен целосен медицински преглед.

Почитувањето на пациентите со сите правила за лекување на дијабетес тип 2 обезбедува поволна прогноза. Со развојот на компликации не ја исклучува веројатноста дека едно лице ќе добие хендикеп кај тип 2 дијабетес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетес тип 2 и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тип 1 дијабетес мелитус (појавување симптоми: 7 од 18)

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 7 од 18)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 7 од 18)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Дијабетес мелитус (појавување симптоми: 6 од 18)

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 6 од 18)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .