Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетес тип 1: симптоми и третман

Дијабетес тип 1 - главните симптоми се:

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

Патологијата има специфични симптоми и е изразена во постојана жед и зголемена потреба за испуштање на урина, губење на тежината, што е забележано со зголемен апетит, како и необјаснет пруритус.

За да се утврди точната дијагноза и диференцијација на дијабетес мелитус од првиот тип од втората, ќе биде потребен широк опсег на лабораториски студии. Исто така не и најмалку важно улогата на физичкиот преглед.

Третманот вклучува употреба на само конзервативни методи, кои се базираат на терапија со замена на инсулин.

Етиологија

Основните причини за тип 1 дијабетес се генетска предиспозиција. Вреди да се забележи дека веројатноста за формирање на болеста кај дете ќе се разликува малку во зависност од тоа кој од членовите на семејството страда од слична болест. На пример:

 • со болна мајка, шансите не се повеќе од 2%;
 • ако болеста е дијагностицирана кај таткото, тогаш можноста варира од 3 до 6%;
 • појавата на таквата патологија како тип 1 дијабетес кај брат или сестра ја зголемува веројатноста од шест проценти или повеќе.
Механизмот на развој на тип 1 дијабетес

Меѓу другите предиспонирачки фактори кои значително ги зголемуваат шансите за развој на болеста, ендокринолозите разликуваат:

 • еден од најблиските роднини на тип 2 дијабетес мелитус;
 • акутниот тек на секоја болест од вирусно или заразно потекло кај личност која е предиспонирана за болеста - ваквите нарушувања вклучуваат сипаници или рубеола , пилешки пороз или заушки , како и патолошки ефекти на цитомегаловирусот и коксачкиот Б-вирус ;
 • уништување на бета клетките на органот, како што е панкреасот, кој е одговорен за секреција на инсулин и намалување на нивото на шеќер. Тоа е поради оваа причина што станува јасно зошто дијабетес мелитус тип 1 се вика инсулин-зависен;
 • ненадејно или пролонгирано влијание на стресни ситуации - ова се должи на фактот дека тие се провокатори за простување на хронични заболувања или дејства на патогени;
 • присуството кај луѓето на автоимуни процеси кои ги доживуваат бета клетките како туѓи, предизвикувајќи телото да ги уништи независно;
 • недискриминирачко внесување на одредени лекови, како и пролонгиран третман на било кој онколошки процес кај мажи или жени со хемотерапија;
 • влијанието на хемикалиите - постојат случаи кога дијабетес мелитус е предизвикан од пенетрација на отров на стаорци во човечкото тело;
 • текот на воспалителниот процес во островчињата на панкреасот, кои се нарекуваат инсулитис;
 • процесот на отфрлање на процесите на овој орган, зошто се ослободуваат цитотоксични антитела;
 • присуството на вишок тежина кај луѓето.

Вреди да се напомене дека во некои случаи причините за развојот на таква болест остануваат непознати.

Одговорот на прашањето дали дијабетесот е целосно излечен е диктиран од етиолошки фактор.

Класификација

Во ендокринологијата постојат две форми на болест:

 • - постои таков тип 1 дијабетес кај деца и има вирусен карактер;
 • - се смета за најчест тип на болест, бидејќи антителата на инсулоцитите се секретираат, што предизвикува намалување или целосно прекинување на секрецијата на инсулин од страна на панкреасот. Овој тип се развива кај адолесцентите и кај луѓето под триесет и пет години.

Севкупно, како дијабетес се дијагностицира околу 2% од случаите.

Од причини на развој, овие видови на патологија се разликуваат:

 • автоимуно - појавата се објаснува со појава на еден или друг автоимун процес;
 • воспалително - се изразува врз основа на воспалително оштетување на клетките на панкреасот;
 • идиопатска - во такви случаи, причините за болеста остануваат непознати.

За време на нејзиното формирање, болеста поминува низ три фази:

 • преддиабетес - додека не се забележуваат отстапувања во здравјето на пациентот или во лабораториски тестови;
 • скриена форма - се карактеризира со фактот дека симптомите ќе бидат целосно отсутни, но во лабораториски примероци на урина и крв ќе има мали отстапувања;
 • очигледна форма во која симптомите се изразуваат колку што е можно јасно.

Покрај тоа, постојат такви степени на дијабетес мелитус тип 1:

 • лесни -клинички знаци не се појавуваат, но постои мало зголемување на гликозата во крвта и негово целосно отсуство во урината;
 • умерена - е таква ако гликозата е присутна и во крвта и во урината. Исто така, постои мало изразување на главните симптоми - слабост, жед и честа мокрење;
 • тешки - симптоми кои се јасно изразени, што е полн со развој на дијабетична кома и други компликации кај мажите и жените.

Симптоматологија

И покрај хроничниот тек, болеста, под влијание на негативните фактори, се карактеризира со брз развој и премин од една фаза на сериозност во друга.

Најкарактеристични знаци на дијабетес од првиот тип се претставени:

 • постојана жед - ова води до фактот дека едно лице може да пие до десет литри течност дневно;
 • сувост во устата - се изразува дури и во позадина на обилниот режим на пиење;
 • обилна и честа мокрење;
 • зголемен апетит;
 • сува кожа и мукозни мембрани;
 • неразумен пруритус и гноен лезија на кожата;
 • нарушувања на спиењето;
 • слабост и намалени перформанси;
 • грчеви на долните екстремитети;
 • губење на тежината;
 • нарушување на видот;
 • гадење и газење, кои само за некое време донесуваат олеснување;
 • постојано чувство на глад;
 • раздразливост;
 • кревет во кревет - овој симптом е најчест кај децата.

Покрај тоа, во текот на таквата болест, жените и мажите често развиваат опасни услови кои бараат итна, квалификувана помош. Во спротивно, се појавуваат компликации што резултира со смрт на дете или возрасен. Овие состојби вклучуваат хипергликемија , која се карактеризира со значително зголемување на нивоата на гликоза.

Исто така, со продолжен тек на болеста се јавува:

 • намалување на количината на косата, до нивното целосно отсуство, на нозете
 • појава на ксантома;
 • формирање на баланопоститис кај мажи и вулвовагинитис кај жени;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • пораз на скелетниот систем, предизвикувајќи лицето да стане повеќе склони кон фрактури.

Исто така вреди да се размисли - бременоста со дијабетес мелитус тип 1 значително го влошува текот на патологијата.

Симптоми на тип 1 дијабетес

Дијагностика

Да се ​​дијагностицира болеста е можно само со помош на лабораториски испитувања на крв и урина, како и при одредени тестови и тестови. Сепак, на нивното спроведување претходи личната работа на гастроентеролог со пациент, чија цел е:

 • собирање на историја на живот и проучување на медицинската историја на пациентот и неговото потесно семејство - можно е со сигурност да се утврди причината или факторот што влијае врз развојот на болеста;
 • спроведување на темелно физичко испитување, кое задолжително треба да вклучи студија за состојбата на кожата и мукозните мембрани на едно лице;
 • Детално интервју за пациентот - ова е неопходно за да се утврди првиот почеток на почетокот и степенот на симптоми, што ќе му овозможи на лекарот да ја утврди фазата на патологија.

Лабораториската дијагноза на тип 1 дијабетес мелитус вклучува:

 • општа клиничка анализа на крвта - за откривање на појава на воспаление во телото;
 • тестови на гликоза во крвта постот - многу е важно пациентот да е гладен најмалку осум часа, но не повеќе од четиринаесет;
 • орален тест за толеранција на гликоза - извршен со сомнителни перформанси на претходниот метод на дијагностицирање. Исто така, многу е важно пациентот да ги следи правилата за подготовка, вклучувајќи и тридневна дневна диета и нормална физичка активност. Пред тестот, за осум часа, можете да пиете само вода, а исто така подразбира и комплетен прекин на пушењето;
 • тест за одредување на гликолизиран хемоглобин;
 • примероци за да се утврдат гликемичните профили - ова е флуктуација на гликозата во текот на денот;
 • општа анализа на урината;
 • крвна биохемија;
 • тестови за откривање на ацетон во урина и Ц-пептиди во крвта.

Инструменталните испитувања се ограничени на изведување на ултразвук или МРИ за да се потврди присуството на лезија на панкреасот.

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, многу пациенти се заинтересирани за прашањето - дали е можно да се излечи тип 1 дијабетес? Не е целосно лекуван, но можно е да се подобри состојбата на пациентот многу години со помош на такви терапевтски мерки:

 • терапија со замена на инсулин - дозата на таквата супстанција е избрана поединечно, во зависност од тежината на курсот и возрасната категорија на пациентот;
 • поштеда диета;
 • специјално компајлиран начин на физичка активност - општо земено, пациентите се покажуваат да изведуваат лесни или умерени гимнастички вежби секој ден најмалку еден час.
Контрола на дијабетесот тип 1

Исхрана за дијабетес тип 1 подразбира усогласување со следните правила:

 • целосно исклучување на производи како што се шеќер и мед, домашно месо и други кондиторски производи, како и газирани пијалаци;
 • Се препорачува збогатување на менито со леб и житарици, компири и свежо овошје;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • ограничување на ингестија на животински масти;
 • контрола врз потрошувачката на житарици и млечни производи;
 • исклучок прејадување.

Комплетна листа на дозволени и забранети состојки, како и други препораки во врска со исхраната, ја дава само лекарот што посетува.

Покрај тоа, третманот на дијабетес кај деца и возрасни е насочен кон информирање на пациентот и неговите роднини за принципот на употреба на инсулин и прва помош во развојот на коматозните состојби.

Пациентите треба да сметаат дека патологијата се третира само со традиционални методи, а употребата на народни лекови може само да ја влоши состојбата.

Компликации

Игнорирањето на симптомите и несоодветниот третман може да доведат до тешки компликации од тип 1 дијабетес. Тие вклучуваат:

Со развојот на болеста кај бремени жени ќе има компликации - спонтан абортус и фетални малформации.

Превенција

До денес не е развиена специфична превенција на дијабетес тип 1. Се препорачува да се намали веројатноста за развој на болеста:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • јаде право;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекарот;
 • избегнувајте стрес кога е можно;
 • да ја задржите телесната тежина во нормален опсег;
 • внимателно планирање на бременоста;
 • навремено лекуваат какви било инфективни или вирусни заболувања;
 • редовен преглед од страна на ендокринолог.

Прогнозата, како и колку луѓе живеат со дијабетес мелитус тип 1, директно зависи од тоа колку внимателно пациентот е во согласност со сите терапевтски препораки на ендокринологот. Компликациите може да бидат фатални.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тип 1 дијабетес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 9 од 19)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Дијабетес мелитус (појавување симптоми: 7 од 19)

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 7 од 19)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Стетохепатитис (појавување на симптоми: 7 од 19)

Стеатохепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на нарушување на метаболизмот на мастите и замена на здрави клетки на црниот дроб со сврзно ткиво. Таа напредува кај луѓе од различни возрасни категории.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 7 од 19)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .