Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гестациски дијабетес мелитус: симптоми и третман

Гестациски дијабетес мелитус - главни симптоми:

Гестацискиот дијабетес мелитус (GSD) е болест за време на бременоста, што е обележано со зголемување на нивото на гликоза во крвта. Вреди да се забележи дека се развива само во доцните фази на бременоста. Главната причина за формирање на болеста е нарушување на хормоналните нивоа. Сепак, постојат голем број на други предиспонирачки фактори и ризични групи.

Клиничкиот дијабетес за време на бременоста е малку поинаков од слична патологија тип 1 или 2, бидејќи нема значителни промени во благосостојбата.

Да се ​​утврди точна дијагноза со користење на лабораториски испитувања. Третманот се заснова на конзервативни методи, особено на почитувањето на штетната исхрана.

Во меѓународната класификација на болести ваквата болест го има своето значење. Кодот за ICD-10 е O24.4.

Етиологија

Секоја жена во позиција може да наиде на знаци на GDM - ова се должи на фактот дека во телото се случуваат голем број промени. Меѓу нив, постои намалена подложност на ткивата и клетките на инсулинот произведен од панкреасот.

Наспроти позадината на инсулинската резистенција - нарушена чувствителност на инсулин, гликозата не се апсорбира од ткивата и е концентрирана во крвта. Ова се случува во тие случаи ако во нормалниот живот панкреасот функционира на работ на своите способности, а за време на бременоста се зголемува оптоварувањето, па затоа не може да произведе доволно од овој хормон поради што се развива гестацискиот дијабетес.

Покрај тоа, клиничарите идентификуваат широк спектар на други предиспонирачки фактори кои зависат од генетските карактеристики на женската "на позиција". Така, причините за гестацискиот дијабетес во бременоста се:

 • присуството на вишок телесна тежина;
 • возрасната категорија на идната мајка е над триесет години;
 • присуство на еден од блиските роднини на луѓе со дијабетес мелитус тип два;
 • одложен гестациски дијабетес мелитус за време на претходната бременост;
 • раѓањето на првото бебе кое тежи повеќе од четири килограми;
 • полихидроамнион е состојба во која има голема количина амнионска вода;
 • прекумерна телесна тежина за време на бременоста;
 • полицистични јајници .

Во некои случаи се случува дијабетес да исчезне по породувањето, но не треба да се исклучи можноста симптомите на дијабетес мелитус да не се појават во иднина.

Симптоматологија

Гестацискиот дијабетес во повеќето случаи е целосно асимптоматски. За откривање на таква болест е можно само за време на преминувањето на скрининг или при донација на крв за гликоза за профилактички цели или за дијагностицирање на сосема различна болест.

Сепак, ваквите симптоми на дијабетес кај бремени жени понекогаш може да се појават:

 • честа мокрење;
 • постојана жед;
 • зголемен замор;
 • напади на гадење, завршувајќи повраќање;
 • намалена визуелна острина;
 • развојот на воспалителниот процес во мочниот меур;
 • габична инфекција;
 • сувост во устата.

Често овие клинички манифестации ги сметаат бремените жени како карактеристики на текот на оваа ситуација.

Дијагностика

За да се дијагностицира "гестацискиот дијабетес мелитус", лабораториските тестови се доволни. Сепак, дијагнозата вклучува спроведување на примарниот преглед од страна на клиничар, кој вклучува:

 • спроведување на детален преглед на бремената жена на тема промени во здравјето, присуство и сериозност на симптомите на болеста;
 • проучување на историјата на болеста, не само на пациентот, туку и на нејзиното најблиско семејство, како и собирање на анамнеза на животот на бремената мајка. Ова ќе помогне да се утврдат факторите на ризик за развој на таква болест;
 • извршување на објективна инспекција.

За дијагноза на GSD се земаат следните тестови за гликоза во крвта:

 • постот;
 • помина неколку часа по јадење храна;
 • случајна анализа.

Следниве методи исто така се важни:

 • тест за толеранција на гликоза;
 • анализа на урина за шеќер.

Изведувањето инструментални испитувања за слична болест нема дијагностичка вредност, но ултразвучно скенирање може да укаже на компликации кои влијаат на фетусот.

Третман

Елиминацијата на оваа болест вклучува употреба на конзервативни методи. Ендокринологот може да пропише:

 • диета со гестациски дијабет кај бремени жени;
 • умерена физичка активност - секојдневните прошетки се најдобра опција;
 • дневно следење на шеќерот во крвта и уринарниот тест;
 • континуирано следење на показателите за крвниот притисок.
Методи на испитување на бремени жени со ДГБ

Често е доволно придржување кон правилната исхрана, што ќе помогне да се избегне лекувањето. Ако диеталната терапија не е доволна, пациентот е пропишан со инсулинска терапија, која вклучува воведување на оваа супстанција со инјекција. Неопходно е да се земе предвид дека лековите за намалување на шеќер во форма на таблети се строго забранети за жените "во позиција".

Третман на гестациски дијабет за време на бременоста преку диетална терапија вклучува строго почитување на следните правила:

 • јадење храна во мали делови, што не треба да го надминува обемот на тупаница, но шест пати на ден во исто време;
 • појадок треба да биде половина јаглени хидрати;
 • целосно исклучување од менито на масни и зачинети јадења, како и прехранбени производи со висока содржина на лесно сварливи јагленохидрати;
 • збогатување на исхраната со влакна состојки;
 • готвење садови со парен, варење, замрсеност и печење;
 • обилен режим на пиење - треба да пиете најмалку 1,5 литри течност дневно;
 • Збогатување на менито со витамини и корисни елементи во трагови.

Листата на некои производи кои категорично забрануваат јадење на диета за гестациски дијабетес кај бремени жени:

 • мрсна месо, живина и риба;
 • богати супи;
 • слатки;
 • банана, смоква, persimmon, грозје, слатки цреши;
 • пушени производи и маринади;
 • ореви и сирење;
 • семки од сончоглед и тиква;
 • животински масти;
 • газирани и алкохолни пијалоци;
 • силен чај и кафе.

Најдобро од сè, ако менито за гестациски дијабетес е:

 • целиот жито леб;
 • вода или кашести базирани на млеко;
 • нискомасни млечни производи;
 • печурки и зелка, тиквички и краставици, аспарагус и целер, зелена салата и зеленчук, корен и домати;
 • говедско месо, зајак, Турција и пилешко;
 • со малку масти сорти на риба;
 • морски плодови;
 • овошје во било каква форма;
 • желеа и компоти;
 • зелен и билен чај.

Комплетна листа на препораки во врска со исхраната ќе биде обезбедена од лекарот што посетува.

Во врска со тоа како породувањето оди со гестациски дијабетес, лекарите истакнуваат дека таквата болест не претставува контраиндикација за природниот труд.

Индикации за царски рез се:

 • фетална телесна тежина повеќе од четири килограми;
 • повеќекратна бременост.

Компликации

Гестацискиот дијабетес е опасен не толку за жената како за детето. Единствената компликација за бремената мајка е дека по раѓањето на бебето, таа може да развие редовен дијабетес .

Што е опасна болест за бебето:

 • присуство на низок крвен шеќер;
 • развој на дијабетична фетапатија;
 • ниска содржина на магнезиум и калциум.
Ефектот на дијабетесот на фетусот

Еден услов, како што е феталната фетапатија, ги има следните карактеристики:

 • големи димензии на детето;
 • нарушување на пропорцијата помеѓу телото и екстремитетите;
 • отекување на ткивата;
 • висока содржина на поткожни масти;
 • жолтица ;
 • респираторна инсуфициенција;
 • висок крвен вискозитет, што може да доведе до формирање на згрутчување на крвта.

Превенција и прогноза

Речиси е невозможно да се спречи развојот на гестациски дијабетес мелитус за време на бременоста, но усогласеноста со општите правила ќе ја намали веројатноста за нејзино формирање. Меѓу таквите препораки треба да се забележи:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • до умерено активен животен стил;
 • почитување на правилата за рационална исхрана;
 • контрола на тежината;
 • редовни посети на личен акушер-гинеколог;
 • Побарајте квалификувана помош ако има знаци на лошо здравје.

Во повеќето случаи, прогнозата за гестациски дијабетес на бремени жени е поволна за жената, но постои веројатност за развој на болеста во текот на следната бременост.

За бебињата, болеста речиси секогаш завршува со фетапатија, во која тежината на фетусот е поголема од 4 кг. Во такви случаи, со цел да се спречи повреда на детето и на мајката, лекарите го стимулираат предвременото породување или вршат царски рез.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гестациски дијабетес мелитус и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 5 од 8)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Аденом на простатата (појавување на симптоми: 4 од 8)

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...
Ботулизам (појавување на симптоми: 4 од 8)

Ботулизмот е прилично сериозна болест од инфективна инфекција која е токсична, особеностите на текот на кои доведуваат до оштетување на нервниот систем, 'рбетниот мозок и продолжетокот на мочниот меур. Ботулизам, чии симптоми се јавуваат кога производите на ботулински токсин, аеросоли и вода влегуваат во телото, како резултат на комплексни процеси, исто така, доведува до развој на акутна и прогресивна респираторна инсуфициенција. Како резултат на недостатокот на соодветен третман на ботулизмот, почетокот на смртта не е исклучен.

...
Амилоидоза на бубрезите (појавување на симптоми: 4 од 8)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Нефритис (појавување симптоми: 4 од 8)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .