Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперплазија на надбубрежниот кортекс: симптоми и третман

Хиперплазија на надбубрежната кортекс - главните симптоми:

Адреналната хиперплазија е патолошка состојба во која има брзо размножување на ткивата кои ги сочинуваат овие жлезди. Како резултат на тоа, телото се зголемува во големината и неговото функционирање е оштетено. Болеста се дијагностицира кај возрасни мажи и жени и кај мали деца. Треба да се забележи дека ваквата форма на патологија како конгенитална адренална хиперплазија е почеста. Во секој случај, болеста е доста опасна, затоа, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелно испитување и ефикасен метод на терапија.

Со прогресија на хиперплазија кај жени, мажи или деца, се нарушува процесот на секреција на хормони, како што се норепинефрин, адреналин, андрогени, глукокортикоиди и други. Затоа, многу пациенти на кои им е дијагностицирана болеста, страдаат од неплодност. Жените кои почесто страдаат од хиперплазија.

Етиологија

Причините за симптоми на хиперплазија кај жените, мажите и децата со лезии на десната, левата или двете надбубрежни жлезди ќе се разликуваат. Прво, тие зависат од видот на болеста. Основата на прогресијата на патологијата е зголемена секреција на стероидните хормони. Причините кои доведуваат до стекнатиот облик на болеста го вклучуваат следново:

Вродената форма на адренална хиперплазија е поврзана со развојот на функционални нарушувања во телото на жената во времето кога го носела фетусот. Но, преносот на болеста на генетско ниво не е исклучен.

Факторите што доведуваат до појава на симптоми на хиперплазија на надбубрежниот кортекс кај возрасни и деца вклучуваат:

 • нарушување на хипофизата и хипоталамусот;
 • генетски абнормалности;
 • вродена автономија на кортексот на овие спарени жлезди, која беше пренесена на потомството од родителите.

Класификација

Клиничарите идентификуваат четири главни форми на прогресија на адреналната хиперплазија, кои се разликуваат малку во типот на курсот, како и во клиничката слика:

 • нодуларен облик . Е наследна. Обично се дијагностицира кај луѓе во старост и има тенденција да се влоши. На кортексот на спарени жлезди нодули се формираат - ова е карактеристичен симптом на болеста, која може да се идентификува за време на дијагнозата. Формациите можат да бидат единечни и повеќекратни. Главните симптоми на оваа форма се: пигментација на кожата, грчеви во мускулите на нозете, слабост, знаци на хипертензија и полиурија;
 • дифузна хиперплазија . Оваа форма се истакнува меѓу главните во тоа што жлездите ја задржуваат нивната оригинална форма, но еден или повеќе јазли формираат врз нив. Идентификуваат и лекуваат овој тип на болест кај децата и возрасните е доста тешко. Стандардниот метод за дијагноза на бубрежни патологии - ултразвук - не дава резултати. Можно е да се детектираат промени во органот преку КТ или МРИ. Главните симптоми вклучуваат зголемување на телесната тежина, слабост во целото тело, зголемен крвен притисок, зголемен раст на телесната коса (често забележан кај жени), манифестација на напади на паника ;
 • нодуларен облик . Обично напредува кај деца и адолесценти. Лекарите сметаат дека причината за нејзината манифестација е дисфункција на надбубрежните жлезди, но исто така претпоставуваат дека може да се развие поради предозирање со глукокортикоиди. Главните симптоми се атрофија на мускулното ткиво, маснотиите се акумулираат нерамномерно, пигментацијата на кожата, манифестацијата на дијабетес мелитус и остеопороза , оштетување на кардиоваскуларните и нервните системи. Ако симптомите на болеста биле забележани кај децата на време и се изврши целосен третман, тогаш прогнозата е поволна;
 • вродена форма . Од сите видови на патологија дијагностицирани најчесто. Таа е откриена со фреквенција од 1 случај на 12 илјади новороденчиња. Карактеристични знаци се намалување на крвниот притисок, тешка дехидратација , гадење и летаргија, зголемување на големината на клиторисот кај девојчињата и прицврстување на маки, кај момчињата што пенисот е зголемен.
Симптоми на конгенитална адренална хиперплазија кај девојчињата

Симптоматологија

Најчесто, кај жените, мажите и децата напредува избришаната форма на патологија, што е тешко да се дијагностицира поради отсуството на тешки симптоми. Вроден тип на болест може да се идентификува кај дете во првата или втората година од животот.

Главните симптоми на хиперплазија вклучуваат следново:

 • зголемување на телесната тежина;
 • индикаторите на крвниот притисок се нестабилни - може да се забележат зголемување и намалување на крвниот притисок;
 • постепена прогресија на дијабетес;
 • манифестација на симптоми на остеопороза;
 • вкочанетост на мускулните структури со нивната последователна атрофија;
 • карактеристичен симптом на болест кај жените е "лице слично на месечина";
 • нервен слом;
 • оштетување на меморијата;
 • стрии и пигментација на кожата;
 • функционирањето на гастроинтестиналниот тракт е оштетено;
 • намален имунолошки статус;
 • нагон за празнење на урината ноќе;
 • психоза ;
 • интензивна жед;
 • аменореа ;
 • неплодност;
 • висок, што не одговара на возраста на лицето;
 • ќелавост на храмовите.

Дијагностички мерки

За да се потврди дијагнозата, се назначуваат методи на лабораториска и инструментална дијагностика. Врз основа на нивните резултати, лекарот ќе може да пропише најефикасен план за лекување. Информативни за хиперплазија на надбубрежната кортекс се такви техники:

 • томографија;
 • крвна биохемија;
 • аспирациона пункција;
 • радиографија;
 • скенирање на радионуклиди;
 • МНР;
 • ELISA.

Медицински настани

Основа на третманот е назначувањето на хормонални агенси на пациентот. Досега, научниците не успеаја да го утврдат најефективниот метод на терапија. Во моментов, дексаметазон, преднизон и хидрокортизон се користат за корекција на таквото пореметување. Доколку е потребно, лековите може да се комбинираат. Адолесцентите се пропишани со средства за нормални манифестирања на секундарни сексуални карактеристики. Значи, андрогените им се даваат на момчињата и естрогените кај девојчињата.

Понекогаш прибегнаа кон операција. Ова е неопходно ако не е можно да се разликуваат гениталиите во машки или женски. Спроведете оперативна интервенција во првите години од животот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперплазија на надбубрежната кортекс и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дебелината (појавување симптоми: 4 од 20)

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...
Кушингов синдром (појавување симптоми: 4 од 20)

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

...
Астеничен синдром (астенија) (појавување симптоми: 4 од 20)

Астенинскиот синдром (астенија) е невропсихијатриска болест која обично е вклучена во клиничката слика на невропсихијатриски, нозолошки форми, како и соматски комплекси на симптоми. Оваа состојба се манифестира со емоционална нестабилност, слабост, зголемен замор.

...
Гигантизам (појавување симптоми: 4 од 20)

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...
Хиперинсулинемија (појавување симптоми: 4 од 20)

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома, што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .