Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипогонадизам: Симптоми и третман

Хипогонадизам - главните симптоми:

 • Мали тестиси
 • Недостаток на менструација
 • Намален либидо
 • Неплодност
 • Импотенција
 • Добивање на тежина
 • Зголемување на дојката
 • Неразвиени гради
 • Еректилна дисфункција
 • Неразвиена карлица
 • Отсуство на тестис во скротумот
 • Намалена големина на пенисот
 • Генитална атрофија
 • Евнух тип скелет
 • Недоволна влакнест
 • Неформирани задникот
 • Намалена сексуална активност
 • Без срамни влакна

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

Причини

Во медицинската пракса, постојат два главни типа на такви прекршувања. Примарниот тип на болеста се развива кај луѓе од било кој пол и возраст во случај на дефекти во јајниците или тестисите. Ако зборуваме за причините за неуспехот на овие генитални органи, тогаш примарен хипогонадизам предизвикува:

 • изложеност на радијација;
 • операции;
 • некои болести на внатрешните органи, имено црниот дроб и бубрезите;
 • заразни болести претрпени во детството.

Покрај тоа, болеста е конгенитална и се јавува поради хромозомски абнормалности кои се појавија во фазата на формирање на фетусот во матката. Многу е важно да се знае дека примарен хипогонадизам кај мажите може да биде последица на воспалителниот процес кај тестисите ( орхитис ), како и трауматска повреда на овој орган во детството или возраста, или се развиваат како резултат на ненамерна рана кастрација.

Ако зборуваме за секундарен хипогонадизам, причините за неговиот развој лежат во нарушувањето на центрите на мозокот кои го контролираат производството на полови хормони, имено хипоталамусот и хипофизата, бидејќи тие се одговорни за оваа функција.

Вродени причини за хипогонадизам:

 • неуспех на хипофизата поради нарушување на ембриогенезата;
 • генетски нарушувања кои предизвикуваат некои познати болести, како што се синдром Шершевски-Тарнер и други.

Во повеќето случаи, секундарниот хипогонадизам се развива поради стекнати причини, кои вклучуваат:

 • хипофизни тумори;
 • изложеност на радијација;
 • прекумерна содржина на железо во телото ( хемохроматоза );
 • заразни болести;
 • повреди и хируршки интервенции.

Исто така, брзото и значајно губење на тежината може да предизвика болест.

Вториот хипогонадизам во медицинската пракса се нарекува хипогонадотропен. Во исто време, постои таков тип на патолошки нарушувања како хипергонадотропични. Оваа патологија е поврзана со одложен сексуален развој и обично се јавува како последица на Klinefelter-ов синдром кај машки деца и Тарнеров синдром кај девојчињата. Покрај фактот дека хипергонадотропниот хипогонадизам може да се развие како резултат на горенаведените синдроми, причините за развојот на таквата патологија може да бидат:

 • хемо или радиотерапија;
 • автоимуни процеси;
 • болести како заушки или туберкулоза ;
 • крипторхидизам или анорхизам кај мажи;
 • повреда на биосинтезата на стероиди;
 • трауматски повреди или операција.

Исто така ја распределува формата на хипофизата на болеста. Во овој случај, станува збор за органска лезија во областа на турското седло, што предизвикува секундарен хипогонадизам кај жените и мажите.

Симптоматологија

Симптомите на патологија може да се развијат во раните фази на формирање на фетусот во матката, во детството (пред пубертетот), како и кај луѓето во зрелоста.

Ако болеста се јави кај фетусот во матката, недостаток на тестиси или нивна аплазија (едно или двострано), неразвиеност на органите на репродуктивниот систем (надворешни и внатрешни).

Во случаи кога дефицитот на андрогените се развива во детството, пубертетот не се јавува, а еунухоидизмот се развива во посилниот пол. Претставниците на фер-полот во овој случај не доаѓаат месечно, не развиваат секундарни симптоми карактеристични за женскиот пол, имено, градите не растат, срамни влакна не се појавуваат, колковите не се развиваат.

Кога првите симптоми на андрогенски дефицит се јавуваат по пубертетот, се намалува либидото, сексуалната активност, појавата на проблеми со потенцијата кај мажите, до целосна импотенција . Вреди да се напомене дека симптомите зависат од формата на болеста. Така, примарен хипогонадизам кај мажите продолжува со симптоми како што се:

 • евнухиформен тип на скелет;
 • гинекомастија (зголемување на градите);
 • прекумерна тежина;
 • недоволна косост;
 • недоволна големина на тестисите и / или пенисот.

Природно, сексуалните функции исто така се нарушуваат - луѓето немаат сексуална желба или се изразуваат со мал интензитет.

Како што споменавме погоре, оваа форма на патологија може да се стекне и вродени. Конгенитален е синдромот на дел Кастиљо, Клајнфелтер, Шерешевски-Тарнер, Нунан и Рејфенштејна. Стекната форма се развива како резултат на некои болести, како што веќе беше споменато погоре.

Симптоми на хипогонадизам кај мажите

Со таква патологија како хипогонадизам кај жените, се забележува:

 • присуство на тесна карлица;
 • неформирани задникот;
 • недостаток на женска коса дистрибуција;
 • генитална атрофија;
 • недостаток на менструација;
 • повреда на женскиот тип на масно ткиво на телото.

Фигурите на жените со ова прекршување личат на фигурите на астеничните момчиња. Покрај тоа, тие немаат разбирање за сексуалноста и сексуалната желба.

Дијагностика

Примарниот и секундарен хипогонадизам се дијагностицира со лабораториски методи на истражување, испитување на пациент и земање анамнеза од неговиот живот, како и користење на инструментални методи. Особено, со таква патологија како хипогонадизам кај жените, покачено е зголемено ниво на гонадотропини во крвта. Ултразвучниот преглед открива хипоплазија на јајниците и матката (намалување на големината и неразвиеност). Со помош на радиографија, лекарот може да го одреди доцнењето во формирањето на скелетот и остеопорозата .

Дијагностицирањето на машкиот хипогонадизам овозможува внимателно испитување на гениталиите на пациентот, антропометријата, историјата и поплаките и проценката на степенот на пубертетот. Исто така доделени лабораториски и инструментални методи за истражување, потврдувајќи ја болеста и нејзината сцена. Особено, студијата не зема само крв, туку и сперма. Покрај тоа, анализа на нивото на тестостерон.

Третман на патологија кај мажи и жени

Третманот на хипогонадизам зависи од тоа која форма на болеста кај една личност. Во случаи каде што болеста е предизвикана од ендокрини пореметувања, елиминацијата на основната болест е прикажана. Во такви случаи, пациентите не треба да земаат дополнителни андрогени лекови.

Во оние случаи кога болеста е предизвикана од недостаток на хормони во телото, неопходно е да се примени заменска терапија со андрогени (во случај на примарен и секундарен хипогонадизам) или гонадотропини. Покрај тоа, употребата на таквите лекови е доживотна. Понекогаш се користи хируршки третман, кој се состои во трансплантација на тестисите, негово намалување, ако не се спушти во скротумот, како и во спроведувањето на фалопластија кај мажи со неразвиен пенис.

Третманот на хипогонадизам кај жените бара хормонска заменска терапија со помош на половиот хормон етинил естрадиол. Во оние случаи кога менструацијата започнува по супституцискиот третман кај жените, се индицираат орални контрацептиви како што се Дајан-35, Трикилар, Тризистон и некои други.

Прогнозата за таква повреда е поволна, под услов едно лице да ги зема хормоните целиот свој живот за да ги надополни своите резерви во телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипогонадизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ендокринолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пролактинома (појавување симптоми: 6 од 18)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Хиперпролактинемија (појавување на симптоми: 4 од 18)

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 3 од 18)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Адисонова болест (бронзена болест) (појавување на симптоми: 3 од 18)

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...
Хипоплазија на матката (појавување симптоми: 3 од 18)

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .