Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пролактином: Симптоми и третман

Пролактиномот - главните симптоми:

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

Новиот раст се нарекува аденома и се јавува главно кај жените - мажите се склони кон ова нарушување многу помалку. Се карактеризира со тоа што ретко се реинкарнира во малигнен тумор. Во однос на волуменот, речиси не надминува три милиметри, кај мажите не е повеќе од еден сантиметар. Главните симптоми на болеста се: неправилен менструален циклус и зголемена секреција на млеко, што не е поврзано со породување или бременост. Кај мажите, импотенцијата и недостатокот на привлечност кон спротивниот пол се сметаат за главни знаци на болеста. Како што напредува болеста на хипофизата, се забележуваат сериозни главоболки, намалена визуелна острина и заматување на свеста.

Вишокот на овој хормон доведува до неплодност кај жените и еректилна дисфункција кај мажите. Дијагнозата се изведува со методи на хардверско испитување на мозокот користејќи КТ и МРИ. Тактиката на третман зависи од степенот на болеста и големината на туморот, може да биде од медицинска или хируршка природа. Но, и покрај правилната и навремена елиминација на неоплазмата, постои голема веројатност за релапс на болеста. Целосното лекување на пролактиномот може да се постигне само во четвртиот дел од бројот на сите случаи.

Етиологија

Причините за формирање на пролактин кај мажите и жените остануваат недоволно разбрани, но постои можност за влијание на наследниот фактор и генетско нарушување. Вреди да се напомене дека не само хипофизата може да произведува пролактин во големи количини, затоа постојат голем број на сосема неистражени причини кои би можеле да влијаат на појавата на оваа болест:

Покрај тоа, постои веројатност за манифестација на таква болест на хипофизата во однос на прилично природни фактори:

 • прекумерна физичка оптоварување;
 • доење бебе;
 • постпартален период;
 • сексуален контакт.
Пролактином

Видови

Врз основа на обемот и локацијата, пролактиномот може да биде:

 • интрасаларниот аденом не надминува дијаметар од десет милиметри и не се протега надвор од таканареченото турско седло. Тоа го носи второто име - микропролактиномот, и се дијагностицира само кај жени;
 • екстрацелуларниот - се разликува во прилично големи димензии во еден и повеќе сантиметри. Аденомот е познат по друго име - макропролактиномот. Најден кај мажи.

Во согласност со големината, изразот на симптоми и тактиката на третманот на пролактиномите се разликуваат.

Симптоми

Ретко се случува пролактиномот да се појави без изразување на какви било знаци. Но, колку е поголем туморот, толку ќе бидат појасни карактеристичните карактеристики на болеста. Затоа макропролактиномите предизвикуваат манифестација на вакви симптоми:

 • стеснување на полето на гледање. Ова значи дека лицето има потешкотии да ги разликува предметите или луѓето од него, без да мора да ја сврти главата;
 • двојност на сликата во очите;
 • вкупно слепило;
 • продолжена депресија ;
 • напади со тешка главоболка, до мигрена ;
 • постојана анксиозност;
 • тешка раздразливост без никаква очигледна причина;
 • емоционална нерамнотежа.

Поради фактот што зголеменото производство на пролактин од страна на хипофизата станува фактор во нарушувањето на нормалното функционирање на репродуктивниот систем, знаците на пролактиноми ќе бидат одлични за двата пола. Така, симптомите на оваа болест кај жените се:

 • прекршување на менструалниот циклус, до целосно прекинување;
 • неможност за забременување;
 • продолжени периоди на главоболка;
 • сувост на вагината;
 • намалување на големината на градите;
 • постојано ослободување на млеко;
 • значително и неочекувано зголемување на телесната тежина;
 • дефицит на естроген;
 • истекување на минерали од коскеното ткиво, поради што жените стануваат поподложни на фрактури;
 • отекување на екстремитетите и лицето поради задржување на течности во телото;
 • изгледот на косата каде што не треба да биде по природа;
 • појавата на акни ;
 • намалена привлечност кон машкиот пол.
Гинекомастија со пролактином

Пролактиномот кај мажите се изразува со следниве симптоми:

 • импотенција;
 • машка неплодност ;
 • зголемување на големината на градите;
 • ослободувањето на млекото е забележано многу ретко;
 • тестикуларна атрофија;
 • намалување на косата на телото и лицето;
 • остеопороза ;
 • мускулна слабост;
 • тешки главоболки;
 • повреда на визуелната острина;
 • недостаток на привлечност кон жените.

Кога дијагностицира таква неоплазма на хипофизата кај бремени жени во раниот период, таа се заканува со спонтан абортус.

Дијагностика

Основата на дијагностичките мерки за ова нарушување во функционирањето на хипофизата е хардверското испитување на пациентот. Но, пред да ги препише тестовите, специјалистот треба да спроведе целосен преглед на пациентот, да ја проучи неговата медицинска историја, да ги дознае можните причини за пролактиномот и степенот на интензитет на изразување на симптомите. Само после ова се вршат испитувања на мозокот - КТ и МРИ. Благодарение на ваквите студии, можно е да се најде локацијата на дури и најмалиот тумор на хипофизата.

Покрај тоа, во дијагностиката на ова нарушување, општо и биохемиски крвни тестови се од голема важност, помагајќи да се утврди нивото на не само пролактин, туку и други хормони кои ги произведува хипофизата. За да се одреди максималната точност на резултатите неопходно е да се изврши три пати, но секогаш во различни денови. Во случај на оштетување на визуелната функција, може да бидат потребни дополнителни консултации од офталмолог, кој ќе спроведе серија тестови за утврдување на полињата и визуелната острина. Во некои случаи, за да се исклучи или потврди остеопорозата, се земаат рентген зраци, чија цел е да се одреди густината на коскеното ткиво.

Третман

Третманот на пролактиноми кај двата пола е индивидуален. Често, терапија со лекови се користи, дозата на која се пресметува од страна на ендокринологот во зависност од содржината на пролактинот. Како што се земаат лековите, обемот на овој хипофизен тумор се намалува, визуелната острина се враќа во нормална состојба. Кај жените, се гледа нормализација на менструацијата и се враќа способноста да се пренесат деца. Кај машките нивоа на тестостерон се зголемуваат, а функциите на репродуктивниот систем се нормализираат. Третманот со лекови е дизајниран неколку години, поради што се препорачува да се прекине неколку недели на секои две години од земањето лекови.

Во случаи на неефективност на терапијата со лекови и континуирана прогресија на болеста, потребно е да се искористи хируршката ексцизија на пролактиномите. Елиминацијата на аденомот се изведува со користење на мали засеци во регионот на назалните синуси. Понекогаш се изведува зрачна терапија, што овозможува да се одбие употребата на лекови. Но, резултатот од таквиот третман постепено доаѓа во текот на неколку години и има некои последици. Затоа овој тип на терапија не се изведува кај млади жени кои планираат да станат мајка.

Поволната прогноза без веројатност за повторување е загарантирана само во една третина од сите случаи на прогресија на оваа болест на хипофизата. Релапсот на болеста се јавува во половина од случаите во рок од пет години по првиот третман на пролактиномите. Покрај тоа, постои можност за трансформација на овој тумор во онкологија.

Специфична превенција на болеста кај мажите и жените не постои. Потребно е само да се изврши КТ скенирање секоја година и испитување од офталмолог, да се земаат крвни тестови двапати годишно за да се утврди нивото на пролактинот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пролактиноми и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 7 од 20)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 7 од 20)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Синдром на исцрпна исцрпеност (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 6 од 20)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Хипогонадизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .