Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тироиден аденом: симптоми и третман

Аденом на тироидна жлезда - главните симптоми:

Аденомот формиран на тироидната жлезда е бенигна неоплазма со јасни рабови и фиброзна капсула. Таквиот тумор не е лемење на околните ткива, има мала големина и е апсолутно безболен. Опасноста од аденом на тироидната жлезда е во нејзина можна дегенерација во малигната неоплазма, па ако туморот брзо расте, се посочува неговото итно отстранување. Операцијата се состои од ексцизија на неоплазмата заедно со капсулата, проследена со испраќање за хистолошко испитување за да се потврди или побие присуството на канцерски клетки во аденомот.

Причини

До денес, причините за развојот на аденомот на овој орган не се целосно разбрани. Се претпоставува дека бенигната неоплазма расте поради зголемено производство на тироид-стимулирачки хормон, кој го произведува хипофизата. Покрај тоа, условот за формирање на аденомот треба да биде нарушување на автономниот нервен систем.

Фактори кои можат да предизвикаат развој на бениген тироиден аденом кај една личност се:

 • генетска предиспозиција;
 • ефекти врз телото на разни токсични супстанции;
 • неповолна екологија во регионот на живеење;
 • хормонални дисбаланси во телото поради различни причини;
 • васкуларна дистонија ;
 • професионални опасности.

Овој вид на патологија, како токсичен тироиден аденом, често се јавува кај луѓето наспроти позадината на друга патологија, нодуларен гушар. Причините за развојот на болеста може да бидат повреди во регионот на цервикалниот 'рбет и директно во областа на тироидната жлезда.

Некои експерти истакнуваат дека аденомот, исто така, се јавува како резултат на недостаток на јод во храната, а тоа се должи на фактот дека оваа патологија често се среќава кај луѓе кои живеат во региони со недостаток на овој елемент во трагови во почвата и водата.

Видови

Во современата медицинска пракса постојат неколку видови на оваа патологија. Првиот тип е токсичен аденом на тироидната жлезда , кој е претставен со единечни или повеќекратни јазли и се нарекува Пламмер-ова болест. Јазлите формирани во оваа патологија произведуваат вишок на тироиден хормон, што предизвикува симптоми на болеста.

Тироиден аденом

Обликот на туморот во патологијата како што е токсичниот тироиден аденом е круг или овален и неговите димензии се мали, а капсулата јасно се граничи со здрави ткива и може да се палпира за време на палпација. Обично туморот се третира со воведување на етанол во ткивото, кој ги уништува. Во некои случаи, е индицирана операција - се јавува отстранување на самиот тумор или на зафатениот лобус. Во некои случаи (со бројни јазли) се отстранува целото железо.

Вториот тип на бенигна неоплазма е фоликуларен тироиден аденом . Најчесто, образованието се развива кај луѓе на рана возраст, и се состои од фоликуларни клетки, оттаму и неговото име. Постојат неколку подвидови - во зависност од клетките кои ја формираат основата на туморот.

Фоликуларниот аденом на тироидната жлезда бара земање на биопсија со цел веднаш да го открие присуството на клетките на ракот во него, бидејќи туморот има тенденција да се дегенерира. Големината на формацијата е обично мала, обликот е заокружен, не се залемени на околните ткива и затоа лесно се движи на палпација. Карактеристично за него е bezel и јасно дефиниран внатрешен простор (капсула).

Третиот тип на аденома е папиларен . Во своите надворешни карактеристики, таа личи на циста наполнета со течност, а внатре во неа има специфични брадавици. Овој вид е најстариот онкогени, затоа е прикажано итно отстранување на таков тумор и неговата дијагноза за клетките на ракот.

Друг тип е аденомот од клетките на Гирт (онкоцит) , кој често ги зафаќа младите жени. Симптомите на таков тумор се слични на оние на тироидитисот , па затоа, аденомот може да биде скриен долго време. Во исто време, ако е откриено, тешко е да се утврди дали е тоа бенигна неоплазма или не, па затоа пациентите со оваа патологија се покажале како хируршки.

Одделно, треба да кажете за таков феномен како цистаденом. Ова не е циста, туку веќе образование кое може да се прероди во циста. Цистаденом е празнина која се наоѓа во густ јазол на тироидната жлезда и се полни со течност. Третманот на оваа патологија е главно конзервативен и се состои од склеротерапија или алкохолни инјекции кои го согоруваат. Но, во некои случаи, лекарот може да одлучи дека пациентот со оваа патологија бара отстранување на зафатениот лобус на жлездата. Постојат и други видови на аденоми, вклучувајќи и оксифилни и атипични.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, многу видови аденом се асимптоматски, а нивната опасност може да биде само во повторното раѓање во онкологија. Сепак, постои друга опасност - туморот може брзо да расте и да стане од огромна големина, поради што лицето може да го прекине процесот на голтање, дишење и може дури да престане да зборува. Ова е исто така показател за отстранување на неоплазмите.

Во исто време, постојат симптоми карактеристични за тироидната аденом, а симптомите на секоја форма се слични. Тие вклучуваат:

 • прекумерно потење;
 • губење на тежината;
 • прекумерна раздразливост (понекогаш без очигледна причина);
 • нетолеранција кон високи температури.

Лице со аденома на тироидната жлезда многу брзо се заморува - дури и малите товари можат да предизвикаат симптоми на замор. Во исто време, тој има тахикардија , што е забележливо не само за време на физичката активност, туку и во мирување.

Со прогресија на патологијата, може да има и други симптоми, особено, зголемен крвен притисок, нарушени процеси на дигестија, постои постојана низок степен на треска. Продолжениот тек на патологијата без соодветен третман или хируршко отстранување може да предизвика нарушување на кардиоваскуларниот систем, до и вклучувајќи ја и срцевата слабост .

Карактеристики на третманот

Фоликуларен тироиден аденом

Третманот на аденомот на тироидната жлезда во секој случај ќе биде индивидуализиран, бидејќи сè зависи од формата на патологијата, од стадиумот на нејзиниот развој и од причините за тоа. Фоликуларниот аденом на тироидната жлезда може да се третира конзервативно - со пропишување на лекови кои ја потиснуваат синтезата на хормон тироидинот. Токсичната форма бара хируршки третман, бидејќи е најстариот онкогеничен.

Пациентите со аденом се обично пропишани антиметаболити и антимитотични лекови, спроведуваат терапија за десензибилизација, инјектираат антиинфламаторни лекови и имуномодулатори. Исто така се прикажани терапијата со детоксикација и витамински комплекси.

Некои луѓе се обидуваат да ја третираат болеста со народни лекови. Всушност, третманот со народни лекови може да биде само дополнителен, па затоа треба да се спроведува заедно со медицинската терапија, но не и на негово место.

Пред да се лекувате со народни лекови, треба да се консултирате со вашиот лекар за да ја отстраните можноста дека таквиот третман може да му наштети на телото уште повеќе.

Најпопуларните народни лекови што се користат за лекување на аденомот (неговите бенигни форми) се:

 • циметна лушпа;
 • инфузија на целадин;
 • раствор на алкохол од прополис и некои други средства.

Ако неоплазмата не реагира на конзервативен третман, или ако туморот брзо расте, се покажува хируршко отстранување - ексцизија на самата неоплазма или на зафатениот лобус заедно со неа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденома на тироидната жлезда и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ендокринолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензија (појавување симптоми: 6 од 12)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Фехохромоцитом (појавување симптоми: 5 од 12)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Енцефалитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .