Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Паратироидни аденоми: симптоми и третман

Паратироидни аденом - главните симптоми:

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

Најчесто, патологијата се јавува кај претставниците на послаб пол, а на возраст од 20-40 години, и таков тумор е бениген, но во 2% од случаите има тенденција кон малигнитет, па затоа лекувањето на оваа болест обично е хируршко. Дијагностицирањето на таквата патологија како паратироиден аденом е тешко, бидејќи симптомите кои ја предизвикуваат болеста се слични на симптомите на други болести во телото, поради што докторот не може секогаш да направи дијагноза навремено. Со навремен третман, прогнозата на болеста е поволна, но ако туморот се дегенерира во рак, прогнозата значително се влошува (како и со било која друга патологија на ракот).

Причини

Причините за болеста лежат во мутации кои се јавуваат во гените и предизвикуваат раст на аденомот кај една или неколку паратироидни жлезди. Оваа мутација е од два вида, но без оглед на тоа, мутираните клетки почнуваат активно да продуцираат хормон, а тие неконтролирано се делат, што доведува до раст на аденомот и појава на симптоми на метаболизам на калциум-фосфор.

Паратироидната аденома често се развива кај пациенти кои имаат трауматски повреди на тироидната жлезда или вратот. Покрај тоа, луѓето кои страдаат од рак, и кои биле подложени на зрачење на главата или на вратот, исто така, ја имаат оваа болест.

Недостатокот на калциум кој влегува во телото преку храна, исто така може да предизвика растење на аденомот, па затоа спречувањето на оваа болест лежи во употребата на млечни производи и некои видови габи (особено лисици) кои се богати со овој елемент во трагови.

Симптоми на патологија

Ако зборуваме за симптомите на оваа патологија, тие се претставени со нарушувања во бубрезите, проблеми со кардиоваскуларните, мускулно-скелетни и гастроинтестинални системи.

Паратироиден аденом

Општите симптоми на човечкиот развој на таквата неоплазма како паратироиден аденом ќе бидат како што следува:

  • постојано чувство на замор;
  • слабост и поспаност;
  • тахикардија ;
  • прекумерно потење;
  • нервоза или неоправдана анксиозност.

Се разбира, ваквите симптоми малку кажуваат за болеста, па само темелна дијагноза и крвни тестови за калциум и фосфор може да ја открие патологијата навремено. Ако дијагнозата не е направена во раните фази, болеста ќе напредува, предизвикувајќи повреди на погоре опишаните телесни системи.

На страната на гастроинтестиналниот тракт, симптомите може да бидат како што следува:

  • развојот на запек или, обратно, дијареа;
  • гадење и повраќање;
  • губење на апетитот.

Исто така, болно лице развива болести како што се холециститис , панкреатит и пептичен чир . Симптомите на овие болести зависат од тежината на нивниот тек и општата состојба на пациентот, но најчесто се типични за таквите патологии.

Симптомите на нарушување на мускулно-скелетниот систем се олабавување и губење на забите, развој на остеопороза . Едно лице има чести фрактури и без прекумерно физичко влијание. Во тешки случаи, пациентите доживуваат артралгија и можат да развијат конвулзии, па дури и кома. Во бубрежна форма, постои нарушување на процесот на мокрење, до развој на уролитијаза .

Со текот на времето, лицето почнува да расте злато - во оваа фаза, дијагнозата на патологијата веќе не е тешка, сепак, третманот може да биде помалку ефикасен, бидејќи до оваа точка работата на многу органи во човечкото тело може да биде оштетена.

Развојот на симптомите на болеста, како што е паратироидниот аденом, го нарушува квалитетот на животот на пациентот, така што во повеќето случаи тие бараат лекарска помош, но лекарите ги отфрлаат нивните поплаки за депресија или други психосоматски пореметувања, што доведува до прогресија на туморот, и во тој случај прогнозата на болеста се влошува .

Дијагноза и третман

Дијагнозата на болеста вклучува назначување на тест за крв и урина, како и задолжителен ултразвук на паратироидните жлезди.

Во случаи кога ултразвукот не е информативен, прикажан со КТ и МРИ. За диференцијална дијагноза може да се препише ултразвук на абдоминалните органи, фиброгастродуоденоскопија и рендгенски зраци.

Третманот на таквата патологија како паратироиден аденом е првенствено хируршка, бидејќи конзервативната терапија е неефективна во овој случај. Во исто време, третманот вклучува прелиминарна обука во форма на следење на одредена диета за да се намали содржината на калциум. За истата намена се пропишани присилната диуреза и диуретичните лекови. Исто така, на пациентите може да им се додели фосфатна инфузија.

Отстранувањето на паратироидниот аденом е сложена операција што се изведува во болница. Сепак, после тоа, пациентот брзо се обновува и неговиот квалитет на живот се подобрува. Прогнозата во повеќето случаи е поволна - нивото на калциум во телото се намалува веќе на вториот ден. Операцијата се изведува под општа анестезија, а нејзиното времетраење зависи од индивидуалните карактеристики на туморот и од состојбата на пациентот. Обично операцијата трае од 1 час до 6 часа.

За време на операцијата, хирургот може да го отстрани самиот аденом (ако има јасно ограничени рабови) или паратиреоидна жлезда заедно со аденомот, а понекогаш е неопходно целосно да се отстранат сите паратироидни жлезди (во зависност од сериозноста на патологијата).

Операцијата се спроведува на различни начини - отворена, која е поправа, или со помош на видео-помош, која има помалку несакани ефекти и постоперативни компликации. Хирургот дава предност на еден или друг вид на операција, со оглед на преваленцијата на аденомот и состојбата на пациентот.

По операцијата, пациентите понекогаш развиваат хипокалцемија - во овој случај, тие се принудени да инјектираат паратироиден хормон за нормализирање на хормоналната рамнотежа и метаболните процеси во телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате паратироиден аденом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 19)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Хипогликемија (појавување симптоми: 7 од 19)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
E. coli (појавување симптоми: 7 од 19)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 7 од 19)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 7 од 19)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .