Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хормонална слабост: симптоми и третман

Хормонална инсуфициенција - главните симптоми:

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

Нормално, хормоните во телото се во рамнотежа, па кога се развива нерамнотежа, неопходно е итно да се побара медицинска помош за да се стабилизира позадината, во спротивно тоа може да се појави со сериозни проблеми. Треба да се напомене дека симптомите на хормонална инсуфициенција кај жените понекогаш не предизвикуваат сомневање, бидејќи не зборуваат точно за причините за прекршувањата. Затоа, многу од фер сексот за долго време не се сомневаат дека нешто не е во ред со нивните тела.

Симптоми

Значи, симптомите на хормонална инсуфициенција се различни. Најизразено од нив - кршење на менструалниот циклус. Кога една жена страда од нередовна менструација или периоди, таа воопшто не одам многу месеци, тогаш, најверојатно, причината за ова прекршување лежи токму во кршењето на хормоналната рамнотежа во нејзиното тело.

Исто така, постојат такви знаци на хормонална инсуфициенција кај девојчиња и жени, како што се промени во расположението и хиперсензитивност, или, обратно, прекумерна раздразливост. Честопати жената со ова нарушување не може да разбере зошто таа одеднаш почнува да плаче, или зошто е лута на нејзиното семејство и пријатели кога нема објективни причини за гневот. А сепак има причина, и лежи во ова нарушување. Тука може да се вклучи и развојот на таквите патолошки состојби како чести депресии и апатија кон животот.

Хормоналната слабост, се разбира, се манифестира од други показатели, како што се:

 • брзо зголемување на телесната тежина;
 • недостаток на желба или е премногу слаб;
 • општ замор;
 • чести главоболки;
 • влошување на косата и нивната прекумерна загуба.

Хормоналната слабост кај жените се манифестира со типични знаци за ова патолошко нарушување. Особено, фер сексот се чувствува непријатно во вагината, се карактеризира со сува мукозна мембрана и појава на чешање. Покрај тоа, во однос на позадината на нарушување, жените може да развијат патологија како што се матката fibroids и други болести на женскиот генитален простор.

И жената со хормонални нерамнотежи е побрзо старее - брчките се појавуваат на млада возраст, кожата ја губи еластичноста, а тензијата се влошува.

Не заборавајте дека таквата патологија како хормонална инсуфициенција може да се развие не само кај фер сексот туку и кај мажите. Симптомите на ова патолошко пореметување во голема мера се идентични - тие се хроничен замор , слабост на кожата, слабост и губење на косата, појава на вишок тежина, раздразливост итн.

Но, во исто време, хормоналната инсуфициенција кај мажите има свои специфични симптоми, кои вклучуваат:

Причини

Причините за ова нарушување кај жените и мажите може да бидат различни. Жените се соочуваат со овој проблем од природна причина - кога се појавува менопауза , кога женското тело почнува да произведува помалку полови хормони. И кај девојчињата, хормоналната слабост се развива за време на пубертетот, кога телото престанува да ги изведува своите репродуктивни функции. Понекогаш адолесцентните хормонални нерамнотежи имаат долг тек, а производството на хормони се враќа во нормала само после бременоста и породувањето.

Зачнувањето, бременоста и раѓањето на дете исто така предизвикуваат таква повреда во телото. Хормоналната инсуфициенција по породувањето доведува до фактот дека младите жени брзо се здобиваат или, пак, губат телесната тежина. Како по правило, таквото пореметување се нормализира со текот на времето, но ако хормоните не се вратат во нормала, дури и кога жената престанала да дои, потребна е медицинска помош.

Освен тоа, кај жените не се јавуваат само хормонални нарушувања по породувањето, туку и после абортуси, бидејќи во процесот на зачнување телото се реконструира и се подготвува за носење на бебето, а кога бременоста е прекината, тешко може да се прилагоди на новите состојби, поради што се развива хормоналната нерамнотежа.

Константен стрес, кој е изложен на модерната жена, исто така може да предизвика оваа повреда. Затоа, во современото општество, толку многу жени страдаат од хормонална нерамнотежа, бидејќи денес фер сексот го води истиот активен живот како и мажите, под стрес и решаваат сложени проблеми.

Други причини за развој на таква повреда се:

 • нездрава исхрана, со доминација на масна, пржена, пушена храна, како и производи богати со хормони (пилешко и други);
 • Погрешен начин на живот и недостаток на вежбање;
 • прекумерна тежина;
 • патологии на женската сфера, како и заеднички вирусни и бактериски болести;
 • земање орални контрацептиви;
 • прекумерна вежба.

Ако зборуваме за хормонална инсуфициенција кај мажите, тогаш сосема различни причини доведуваат до оваа патолошка состојба. Особено кон можните причини може да се припишат вродени или стекнати нарушувања на ендокрините жлезди, повредите, инфекциите или туморите на гонадите, како и токсичните ефекти на алкохолот, тутунот и лековите врз телото на претставниците на посилниот пол. Кај постарите мажи, причината за нарушувањето може да биде дефицит на андрогини поврзани со природниот процес на стареење на телото.

Адолесценцијата е исто така критична за мажите во смисла на хормонално прилагодување на телото, и затоа пореметувањата во позадина често се јавуваат во овој период.

Дијагноза и третман

Многу жени сакаат да знаат како да третираат хормонална инсуфициенција. Не се пропишувајте сами за третман - треба да се консултирате со доктор и да донирате крв за хормони, со што ќе го потврдите или негирате нерамнотежата на хормоните во телото.

Третманот треба да биде сеопфатен и да вклучи отстранување на факторите што ја предизвикале повредата, како и внесувањето на одредени лекови пропишани од лекар. Ако причината за нарушувањето не е елиминирана, третманот нема да го даде саканиот резултат и патологијата повторно ќе се развие. Што се однесува до лековите, лекувањето се врши под надзор на лекар, бидејќи овие лекови (хормони) се многу штетни за телото и бараат точна доза и придржување кон условите за прием.

Често, жените треба да ја третираат хормоналната инсуфициенција по породувањето, бидејќи ова е критичен период кога сите функции на телото може да се нарушат, вклучувајќи го и хормоналниот. Ќе биде потребна соодветна терапија за замена на хормони.

Треба да се забележи дека третманот на ова нарушување не е лесна задача, бидејќи хормоналната позадина може да се прилагоди само ако ги земете во предвид сите суптилностите на телото на секоја одредена жена и воопшто не е лесно да се направи.

Што се однесува до мажите, третманот на нерамнотежа во нив е поврзан со назначувањето на лекови од тестостерон - дозата и времетраењето се определува и од лекарот што посетува.

Понекогаш жените го поставуваат ова прашање - дали е можно да забремените со хормонален недостаток? Нема дефинитивен одговор на тоа, бидејќи не е познато како телото на жена која сонува да има дете ќе реагира на оваа повреда. Но, ако патологијата се манифестира со нарушување на менструалниот циклус, имено отсуството на менструација или комплетна аменореа, тогаш, се разбира, невозможно е жената да забремени во оваа ситуација. Ако месечно продолжи да одите, може да забремените, но во овој случај се зголемува ризикот од спонтан абортус или предвремено породување.

Превенцијата игра важна улога. Со цел да се спречи развојот на оваа повреда, треба да се води здрав начин на живот, да се јаде здрава храна и да биде помалку нервозен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хормонална дефект и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Машки менопауза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 7 од 20)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Пролактинома (појавување симптоми: 7 од 20)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Анорексија нервоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...
Галактореа (појавување симптоми: 7 од 20)

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .