Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперхолестеролемија: Симптоми и третман

Хиперхолестеролемија - главните симптоми:

 • Рамни нодули под кожа на очен капак
 • Сива рамка на рабовите на рожницата
 • Тесни нодули над тетивите
 • Белиот раб на рабовите на рожницата

Хиперхолестеролемијата не е независна нозолошка единица, туку состојба на телото во кое нивото на холестерол се зголемува во крвотокот. Типично, причината за прогресијата на таков патолошки процес се разни хронични заболувања во човечкото тело. На пример, дијабетес.

Со мало зголемување на холестеролот, хиперхолестеролемијата не претставува закана за здравјето на луѓето. Ако нивото се издига до критични индикатори, тогаш тоа е веќе многу опасно, бидејќи постои висок ризик од атеросклероза .

Чистата хиперхолестеролемија според ICD 10 има шифра E78.0. Таа спаѓа во групата на дисфункции на ендокриниот систем и метаболизмот. Најчесто оваа патолошка состојба е забележана кај луѓе од средна и постара возраст. Но, ваквите рамки не се секогаш недвосмислени. Хиперхолестеролемијата може да се манифестира во било која личност, во чија диета се присутни големи количини на животинска маст.

Етиологија

Главните причини за прогресија на хиперхолестеролемија се веќе постоечките болести во човечкото тело, како што се:

 • нефротски синдром;
 • дијабетес мелитус . Оваа болест во повеќето ситуации е главната причина за зголемување на концентрацијата на холестерол во крвотокот;
 • хипотироидизам ;
 • патологија на црниот дроб, главно хронична природа.

Фактори на ризик за прогресија на хиперхолестеролемија:

 • генетска предиспозиција. Во овој случај, болно лице развива фамилијарна или наследна хиперхолестеролемија;
 • чести стресни ситуации;
 • висок крвен притисок ;
 • голема телесна тежина, често поради неурамнотежена исхрана, од повреда на процесот на метаболизам;
 • хиподинамија ;
 • редовна потрошувачка на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • лошата исхрана и нездравите навики во исхраната. На пример, едно лице редовно јаде јајца пржени во сало. Сето ова во голема мера придонесува за зголемување на холестеролот во крвотокот.

Видови

Во зависност од етиолошките фактори, клиничарите делат хиперхолестеролемија во:

 • основно. Исто така се нарекува фамилијарна хиперхолестеролемија. Главната причина за нејзиниот развој е наследниот фактор. Хомозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија е дијагностицирана ако двата родители имаат абнормални гени. Хетерозиготна фамилијарна хиперхолестеролемија се јавува кај 90% од пациентите. Оваа форма на примарна хиперхолестеролемија се развива ако само еден родител има абнормален ген;
 • секундарна хиперхолестеролемија. Прогресира само ако постојат фактори кои се катализатори на болеста. Обично се развива на позадината на хронични патологии или метаболички нарушувања;
 • алиментарен. Причината за нејзината прогресија - погрешен начин на живот и штетни навики во исхраната.
Фамилијарна хиперхолестеролемија

Симптоматологија

Хиперхолестеролемијата не е болест, туку специфичен лабораториски индикатор. Можно е да се детектира зголемување на нивото на холестерол во крвотокот само со спроведување на одредени лабораториски тестови, особено липидограми. Вообичаено, во случај на мало зголемување на холестеролот, кај некое лице не се забележани надворешни симптоми. Тие почнуваат да се манифестираат само кога патолошката состојба станува понапредна. Вреди да се напомене дека симптомите на хиперхолестеролемија се доста специфични, така што докторот не е тешко да се направи точна дијагноза.

Главните симптоми на болеста:

 • ксантоми Овој симптом се карактеризира со појава на кожата на личност со густи нодули, од кои внатре содржи холестерол. Обично локализирани над човечки тетиви, на пример, на раката;
 • xanthelasma Во овој случај, постои депонирање на вишокот холестерол под кожата на очните капаци. Визуелно, тие изгледаат како мали рамни нодули. Тие може да имаат жолта боја, но во повеќето случаи тие се тешко да се разликуваат од претходните дамки на кожата;
 • липоиден лак на рожницата. Карактеристичен симптом на зголемување на холестеролот. По визуелна инспекција, лекарот може да види дека патолошкиот раб кој има бела или сива боја се формира по должината на рабовите на рожницата. Ова е вишок холестерол. Обично овој симптом се манифестира кај пациенти постари од 50 години. Но, ако липоидниот лак на рожницата се манифестира пред оваа возраст, тогаш ова укажува на присуство на наследна форма на патологија кај луѓето.

Дијагностика

Можно е да се открие зголемување на нивото на холестерол во крвта само преку лабораториски методи на истражување. Најчесто, едно лице дури и не се сомнева дека голем дел од оваа супстанца се акумулира во неговото тело. Обично, зголемувањето на неговата концентрација се открива случајно, на пример, за време на рутински преглед.

Стандардниот план за дијагностицирање на оваа патолошка состојба вклучува:

 • собирање на историја на болест и жалби на пациентот. Понекогаш пациентот се жали на појава на патолошки формации на кожата - ксантома и ксантелаза;
 • анализа на животот на пациентот;
 • физички преглед;
 • тестови за крв и урина ;
 • крвна биохемија ;
 • липиден профил;
 • имунолошки крвен тест;
 • генетска анализа.
Карактеристики на хиперхолестеролемија

Медицински настани

Сите методи на лекување на оваа патолошка состојба може да се поделат во следните групи:

 • не-фармаколошки третман;
 • третман со лекови;
 • техники на генетски инженеринг;
 • екстракорпорални методи на третман;
 • третман на народни лекови.

Терапијата за не-лекови ги вклучува следните активности:

 • нормализација на тежината;
 • престанок со пушењето;
 • ограничување на потрошувачката на пијалаци кои содржат високи дози на алкохол;
 • физички напор (умерено). План за лекциите за секој пациент е изготвен строго поединечно;
 • диета за хиперхолестеролемија е исто така многу важна. Потребно е да се намали потрошувачката на животински масти, но во исто време да се збогати вашата исхрана со диететски влакна и витамини. Треба исто така целосно да се откаже од употребата на пржена и масна храна.

Лекови за лекување на патологија:

 • статини;
 • инхибитори на апсорпцијата на холестеролот во човековиот црево. Главната цел на овие средства е да се намали апсорпцијата на холестеролот во цревата;
 • секвестранти на жолчна киселина;
 • фибрати;
 • Омега-3 полинезаситени масни киселини. Овие средства за третман се неопходни, бидејќи тие значително го намалуваат ризикот од нарушувања на срцевиот ритам, како и го продолжуваат животот на пациентите кои претходно претрпеле миокарден инфаркт.

In vitro терапијата се користи само во тешки форми на патологија. Нивната суштина се состои во фактот дека со помош на посебни иновативни уреди се менува составот на крвта, како и неговите својства (надвор од човечкото тело).

Народни лекови за третман на патологија треба да се применуваат само со дозвола на вашиот лекарски лекар и во тандем со методите на официјалната медицина. Најефективни се популарните рецепти од:

 • Коренот на нипонјанскиот диоскореа;
 • шипки шипки;
 • бесмртна песочна;
 • лист за три листови;
 • млеко млеко во прав (ефикасен народен лек);
 • корените на цијаноза се сини;
 • трева пристигнува Tribulus;
 • celandine;
 • артишок бодлив.

Превенција

Превенција на хиперхолестеролемија може да се подели на примарни и секундарни. Примарна профилакса - ова се методите кои треба да се применат, така што нивото на холестерол во крвотокот не се зголемува. Овие активности вклучуваат:

 • нормализација на телесната тежина;
 • контрола на крвниот притисок;
 • да не пијат алкохолни пијалоци, а не да пушат;
 • следете посебна диета со малку сол и масти;
 • редовно вежбање;
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • нормализирање на шеќерот во крвта;
 • навремен и соодветен третман на патологии кои можат да предизвикаат дислипидемија.

Секундарна превенција на хиперхолестеролемија:

 • употребата на лекови за нормализирање на нивото на холестерол;
 • балансирана исхрана;
 • физичка активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперхолестеролемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: терапевт , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дислипидемија (хиперлипидемија) (појавување симптоми: 2 од 4)

Дислипидемијата (хиперлипидемија, хиперлипопротеинемија) не е болест - тоа е само знак што укажува на кршење на метаболизмот на мастите. Се карактеризира со промена на односот на крвните липопротеини и мастите. Главната опасност од ова прекршување е неговата способност да доведе до атеросклероза, што, пак, предизвикува развој на тешки патологии на срцето и крвните садови - миокарден инфаркт, хипертензија, мозочен удар. Затоа, третманот на оваа повреда треба да биде навремен.

...
Ксантома (појавување симптоми: 1 од 4)

Ксантома - е фокално таложење на холестеролот во ткивата на одредени внатрешни органи и на кожата. Всушност, тие се последица на нарушување на метаболизмот на мастите, кој е поделен на вродени и стекнати. Главната причина за формирање на такво нарушување е зголемената содржина на липиди во човечкото тело. Покрај тоа, голем број на патолошки состојби, особено дијабетес мелитус, може да предизвикаат болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .