Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична кома: симптоми и третман

Дијабетична кома - главните симптоми:

Дијабетичната кома е исклучително опасна состојба која се развива на позадината на дијабетесот. Во случај на прогресија во човечкото тело, метаболните процеси се нарушени. Оваа состојба го загрозува не само здравјето, туку и животот на пациентот.

Дијабетичната кома може да напредува поради силно намалување или зголемување на нивото на шеќер во крвта. Таква патолошка состојба може да се појави во случај на инсулин-зависен дијабетес, и во случај на инсулин-независен дијабетес. Првата помош за дијабетична кома треба веднаш да се обезбеди, бидејќи лицето ги покажало првите знаци на прогресија.

Видови

Дијабетичната кома може да биде од следниве видови:

 • кетоацидотичен;
 • хиперосмоларен;
 • лактицидемичен;
 • хипогликемичен.

Етиологија

Причините за прогресија кај секој вид кома се различни. Така, причината за прогресијата на хиперосмоларната кома е брзото зголемување на концентрацијата на шеќер во крвотокот во однос на позадината на дехидрација. Овој вид е компликација на тип 2 дијабетес.

Причината за прогресија на кетоацидната кома е акумулација на киселини во човечкото тело, наречени кетони. Овие супстанции се метаболички производи на масни киселини и се произведуваат со акутен недостиг на инсулин. Овој тип на кома напредува кај тип 1 дијабетес.

Лактицидемичната кома е најтешка компликација на дијабетес, која напредува во позадина на истовремени заболувања на срцето, белите дробови и црниот дроб. Исто така може да се развие ако пациентот трпи хроничен алкохолизам.

Причината за прогресија на хипогликемичната кома е нагло намалување на концентрацијата на шеќер во крвотокот. Оваа состојба најчесто се јавува кај дијабетес тип 1. Причини за намалување на шеќерот - потрошувачка на доцна храна или воведување на премногу големи дози на инсулин.

Симптоматологија

Секој тип на кома има свои карактеристични симптоми. Важно е да ги знаете сите, така што кога ќе се појават првите знаци, веднаш започнете со итна грижа за пациентот. Одложувањето може да го чини негов живот.

Симптоми на хиперосмоларна кома:

 • тешка дехидратација;
 • нарушување на говорната функција;
 • летаргија;
 • поспаност;
 • жед;
 • неколку дена пред почетокот на кома, пациентот има слабост и полиурија;
 • халуцинации;
 • тонот на мускулните структури се зголемува;
 • напади може да се појават;
 • арефлексија. Карактеристичен знак за развој на кома. Болен човек може да нема некои рефлекси.
Симптоми на дијабетична кома

Знаците на кетоацидна кома се појавуваат постепено кај пациент. Обично трае неколку дена. Но, во овој случај, бавниот проток е "при рака" на лекарите, бидејќи пред почетокот на комата има време да се идентификуваат манифестирачките симптоми и да се спроведе целосен третман.

Симптоми на прекомби на овој тип:

 • можно е гадење и повраќање;
 • полиурија;
 • жед;
 • слабост;
 • поспаност

Како што состојбата на пациентот се влошува, клиниката е дополнета со симптоми:

 • дишењето станува длабоко и многу бучно;
 • тешка повраќање;
 • акутна абдоминална болка во стомакот, без јасна локализација;
 • летаргија;
 • карактеристичен симптом на овој тип на кома е појавата на мирисот на ацетон од устата;
 • нарушување на свеста.

За разлика од кетоацидотичната кома, лактат-цидемијата брзо напредува. Клиниката се манифестира во најголем дел со васкуларен колапс. Исто така, овие симптоми се случуваат:

 • брзо растечка слабост;
 • гадење и гадење;
 • анорексија ;
 • синдром на абдоминална болка;
 • глупости;
 • нарушување на свеста.

Симптоми на хипогликемична кома:

 • тремор;
 • страв;
 • голема вознемиреност;
 • зголемено потење;
 • општа слабост;
 • силно чувство на глад;
 • конвулзии;
 • губење на свеста

Прекурсори на дијабетична кома кај деца:

 • поспаност;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • гадење и гадење;
 • губење на апетитот до негово целосно отсуство;
 • интензивна жед;
 • полиурија;
 • јазикот и усните се исушат.

Ако не е обезбедена итна нега, тогаш дишењето на детето ќе стане длабоко и бучно, крвниот притисок постепено ќе се намалува, пулсот ќе се зголеми, еластичноста на кожата ќе се намали и ќе се појави кома.

Итна нега за дијабетична кома

Прва помош за дијабетична кома

Ако ги знаете симптомите на дијабетична кома, тогаш можете да ја спречите нејзината прогресија на време. Важно е, ако тие се манифестираат, веднаш повикате брза помош и, пред нејзиното доаѓање, сами да обезбедите итна помош за дијабетична кома. Тактиката на помагање со различни типови на кома е поинаква.

Помош со хиперосмоларна кома:

 • пациентот е свртен на негова страна;
 • следете го јазикот, за да не потоне;
 • обезбеди свеж воздух.

Кога ketoacidotic кома е потребно веднаш да се јавите на лекар, како да се спречи оваа состојба сама по себе нема да успее. Пред неговото доаѓање, неопходно е внимателно да се следи дишењето на жртвата и чукањето на срцето. Истите мерки се применуваат во случај на развој на лактоцидемична кома.

Во случај на знаци на почеток на хипогликемична кома, веднаш треба да му дадете на шеќер или да направите слатка чај.

Медицински настани

Патолошки третман се состои од четири фази:

 • итна администрација на инсулин;
 • нормализација на водената рамнотежа во човечкото тело;
 • нормализација на рамнотежата на минерални супстанции и електролити;
 • дијагностицирање и целосен третман на болести кои предизвикаа коматозна состојба.

Приоритетната цел на третманот е нормализирање на нивото на шеќер во крвотокот. Понатаму, текот на третманот е неопходно дополнет со инфузиона терапија. На пациентот се администрираат стерилни раствори, елиминирајќи дехидрација.

Патолошки третман се изведува само во стационарни услови и под строг надзор на лекарите. Важно е да се запамети дека ова е многу опасна состојба која може да биде фатална без брз и соодветен третман. Затоа, терапијата често се изведува во услови на реанимација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетична кома и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 7 од 20)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Труење со арсен (појавување симптоми: 7 од 20)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Хиперкалцемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Хиперкалцемијата е дефинирана како болест која се карактеризира со висока концентрација на калциум во крвта, во која неговите индикатори ја надминуваат марката од 2,6 mmol / l. Хиперкалцемијата, чии симптоми често може да биде целосно отсутен кај пациент, се открива преку крвни тестови. Што се однесува до главната причина за нејзиното појавување, тоа обично се определува врз основа на испитувањата на пациентот за лековите и храната што ја користат. Во меѓувреме, определувањето на причините за хиперкалцемија главно се сведува на изведување на испитувања на Х-зраци и лабораториски тестови за ова.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .