Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гигантизам: Симптоми и третман

Гигантизам - главните симптоми:

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

Терминот "макрозомија" исто така се користи во медицинската литература за да се однесува на таквата патолошка состојба. Гигантизмот кај децата започнува да напредува во време кога физиолошките процеси на осификација сè уште не се целосно завршени. Почесто, болеста се дијагностицира кај мажи на возраст од 7 до 13 години, но можно е првите симптоми да се појават за време на пубертетот. Патологијата се јавува и се развива брзо во целиот период на раст на телото.

Обично, до крајот на пубертетот, растот на поединецот достига 2 метри. Кај жените оваа бројка може да биде малку помала - до 1,9 метри. Исто така вреди да се напомене дека пропорционалноста на делови од телото не е прекината. Она што е извонредно, обично родителите на пациенти со гигантизам имаат сосема нормален раст. Медицинската статистика е таква што, во просек, болеста се дијагностицира кај 3 лица од 1000.

Етиологија

Главната причина за прогресијата на гигантизмот е зголеменото производство на хормонот соматотропин од страна на хипофизата. Ова обично се забележува со хиперфункција или хиперплазија на оваа ендокрина жлезда. Причините за оштетување на хипофизата може да бидат многу. Како резултат на изложеност на негативни етиолошки фактори, неговата функционалност е нарушена, што негативно влијае на состојбата на целото човечко тело.

Главните причини за оштетување на хипофизата:

 • аденохипофизна тумор на бениген или малиген карактер;
 • TBI со различна тежина;
 • интоксикација;
 • прогресија на невроинфекции;
 • присуство на болести на ЦНС.

Видови

Во ендокринологијата постојат такви видови на гигантизам (по вид на повреда):

 • точно. Во овој случај, постои пропорционално зголемување во сите делови на телото. Вреди да се напомене дека не постои развојна попреченост;
 • акромегален Пациентот има брз раст на екстремитетите, лицето и торзото, но во исто време одредени области на коските се зголемуваат во големината повеќе од другите;
 • церебрална Карактеристични знаци - брз раст со истовремена повреда на интелигенцијата. Оваа форма на болеста обично напредува кај луѓето по тешко оштетување на мозокот;
 • делумно Исто така се нарекува делумно, бидејќи одреден дел од телото се зголемува кај болен човек;
 • спланхномегалија. Зголеменото производство на хормон за раст доведува до зголемување на виталните органи;
 • половина. Неговата карактеристика е зголемување на делови од телото од само една половина од телото;
 • еунухоид Главната причина за нејзината прогресија е намалувањето на продукцијата на сексуалните хормони. Како резултат на тоа, гениталиите престануваат да функционираат нормално. Ако, во оваа смисла, производството на хормон за раст исто така се зголемува, тогаш пациентот исчезнува со половите карактеристики, екстремитетите се диспропорционално продолжени, а зоните на раст во зглобните зглобови остануваат отворени.
Четкајте акромегалија на пациентот (а) и четка здрава (б)

Симптоматологија

Прогресијата на гигантизмот е всушност тешко да се пропушти, бидејќи главниот карактеристичен симптом е брзиот раст на трупот и екстремитетите. Но, исто така, кај пациенти со оваа болест се забележуваат следниве симптоми:

 • губење на меморијата;
 • намалување на визуелната функција;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • вртоглавица. Овој симптом произлегува од фактот дека со гигантизам сите внатрешни органи се зголемуваат со големина со приближно иста брзина. Но, ова не се однесува на срцето. Поради ова, овој витален орган едноставно нема време за целосно снабдување на крв со диспропорционално големо тело;
 • болка во екстремитетите, особено во зглобните зглобови;
 • замор;
 • на почетокот на прогресијата на болеста се забележува зголемување на мускулната сила, но како што напредува, се намалува.

Симптоми на акромегална болест:

 • сите горенаведени симптоми, исто така, постојат;
 • низок глас;
 • градната коска и коските на карлицата стануваат подебели;
 • Расте раката и ногата;
 • ако побарате од лице да се насмее, може да забележите зголемување на празнините помеѓу забите;
 • долната вилица станува поголема, како и веѓите.

Во случај кога во позадина на прогресијата на гигантизмот, патологиите и другите органи на ендокриниот систем се развиваат, тогаш пациентот може да ги доживее следните симптоми:

 • рано прекинување или целосно отсуство на менструација;
 • зголемување на износот на излачена урина, тешка жед - такви симптоми се забележани на позадината на дијабетес мелитус или дијабетес ;
 • намалена сексуална функција кај мажите;
 • со хипертироидизам, пациентот развива тахикардија , телесната тежина се намалува, но ова го зголемува апетитот;
 • неплодност

Компликации

Дијагностика

Стандардниот план за дијагностицирање на оваа патологија вклучува:

 • лабораториски техники. Обично, крвната слика е непроменета, но постои зголемена концентрација на хормон за раст во крвта;
 • невролошки преглед;
 • Мозокот КТ ;
 • Х-зраци на черепот;
 • МНР

Медицински настани

За да се намалат манифестациите на болеста, лекарите се прибираат кон комбинација на хормонални лекови и радиотерапија. Во повеќето клинички ситуации, овој пристап дава позитивни резултати.

Третманот на гигантизмот е како што следува:

 • да се врати концентрацијата на соматотропин во нормала, пропишано е да ги земат неговите аналози, како и половите хормони;
 • ортопедска корекција;
 • во случај на прогресија на гигантизам поради аденом на хипофизата , се покажа дека го спроведува неговото брзо отстранување. После тоа, за лекување на гигантизам, тие се прибегнуваат кон терапија со зрачење и препишуваат лекови кои содржат допамински агонисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гигантизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анорексија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Хипомагнемија (појавување симптоми: 5 од 20)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .