Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипергликемија: Симптоми и третман

Хипергликемија - главните симптоми:

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

Оваа состојба е многу опасна, бидејќи без давање навремена прва помош се јавува кома. Кога првите симптоми кои укажуваат на болеста, веднаш морате да го повикате тимот за брза помош.

Етиологија

Главната причина за развој на хипергликемија е ниската концентрација на хормон инсулин во човечкото тело (главната цел на овој хормон е да го намали нивото на шеќер во крвотокот). Вреди да се напомене дека хипергликемијата е долга и краткотрајна.

Причини за транзиторна хипергликемија:

 • труење на телото со јаглеродни оксиди;
 • прекумерна потрошувачка на јаглени хидрати со храна;
 • тешка болка, која е придружена со зголемена секреција на адреналин и тироксин;
 • раѓање;
 • стрес;
 • тешко крварење;
 • стероиден дијабетес или хиперплазија на надбубрежниот кортекс;
 • витамин дефицит на витамин Б1 и В.

Главната причина за долгорочната форма на болеста е неуспехот на неуро-ендокрината регулација во метаболизмот на јаглени хидрати.

Главните причини за хипергликемија

Класификација

Во зависност од етиолошките фактори, се разликуваат овие типови на хипергликемија:

 • хроничен - напредува поради нарушување на панкреасот;
 • емоционален - се манифестира како одговор на силен психо-емоционален шок;
 • алиментарен - зголемување на концентрацијата на гликоза се забележува по оброкот;
 • хормонален. Причината за прогресија е хормонално пореметување.

Хроничен

Оваа форма напредува на позадината на дијабетесот . Намалената секреција на инсулин е главната причина за оваа состојба. Ова придонесува за оштетување на клетките на панкреасот, како и наследни фактори.

Хроничната форма е од два вида:

 • постпрандијална хипергликемија. Концентрацијата на шеќер се зголемува после јадење храна;
 • слаб Се развива ако некое лице не консумира храна за 8 часа.

Тежина:

 • лесен Нивото на шеќер се движи од 6,7 до 8,2 mmol / l;
 • средно - од 8,3 до 11 mmol / l;
 • тешки индикатори над 11,1 mmol / l.

Пијалоци

Алиментарната форма се смета за физиолошка состојба која напредува откако едно лице јаде многу јаглени хидрати. Концентрацијата на гликоза се зголемува во рок од еден час по јадење. Пилешкото хипергликемија не треба да се прилагодува, бидејќи нивото на шеќер самостојно се враќа на нормални нивоа.

Емоционална

За време на стресна ситуација, активирани се тироидните и симпатичките системи, и тие започнуваат активно да синтетизираат хормони кои го суспендираат процесот на гликогенеза. Но, во исто време се зголемува и процесот на гликогенолиза и глуконеогенеза, што доведува до зголемување на нивото на шеќер.

Хормонална

Зголемувањето на нивото на одредени хормони кај одредени болести влијае на концентрацијата на шеќер во крвотокот. Хормони кои ги зголемуваат нивоата на гликоза:

 • глукокортикоиди;
 • глукагон;
 • катехоламини;
 • тироидни хормони.

Симптоматологија

Важно е веднаш да се открие нагло зголемување на нивото на гликоза во крвотокот со цел да се обезбеди прва помош на пациентот и да се спречи прогресијата на опасните компликации. За да го направите ова, треба да ги знаете главните симптоми на хипергликемија:

 • тешка раздразливост, додека не е мотивирана од ништо;
 • силно чувство на жед;
 • вкочанетост на усните;
 • тешки треска;
 • зголемен апетит (карактеристичен симптом);
 • прекумерно потење;
 • тешка главоболка;
 • намалена концентрација на внимание;
 • карактеристичен симптом на болеста - појава на мирис на ацетон од устата на пациентот;
 • зголемен замор;
 • честа мокрење;
 • сува кожа.

Хипергликемија кај деца

Хипергликемијата кај децата се карактеризира со зголемување на концентрацијата на шеќер во крвотокот до 6,5 mmol / l. Вреди да се напомене дека тие имаат оваа состојба во некои случаи може да се случи без еден симптом. Хипергликемијата често се дијагностицира кај новороденчиња. До сега, лекарите не можат со сигурност да кажат што всушност ја предизвикува оваа состојба. Шеќерот се зголемува почесто кај деца кои тежат помалку од 1,5 кг, или имаат претрпено сепса , енцефалитис , менингитис и други опасни болести.

Доколку не ја дијагностицираме оваа патолошка состојба и не му помагаме на детето, мозочните клетки се нарушени, што, пак, води кон крварење и едем.

Ниво на шеќер во крвта со хипергликемија

Третман

Помош во случај на напад на хипергликемија:

 • Важно е да се неутрализира зголемената киселост во стомакот. За таа цел, на пациентот му се дава да јадат повеќе зеленчук и овошје, а исто така да пијат минерална вода со натриум;
 • кожата е избришана со влажна крпа. Телото е дехидрирано, и на тој начин ја пополнува изгубената течност;
 • гастрична лаважа со раствор од сода - помага да се отстрани ацетон од телото.

Третманот на хипергликемија треба веднаш да се спроведе, бидејќи се појавиле првите симптоми. Помош е воведувањето на инсулин за намалување на шеќерот. Детоксикацијата и дехидрационата терапија, исто така, треба да се спроведуваат со стерилни раствори. За време на третманот на хипергликемија, исто така мора да следите диета, спиење и одмор. Навремената помош ќе помогне не само за нормализирање на состојбата на пациентот, туку и за избегнување на опасни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипергликемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Дијабетес инсипидус (појавување симптоми: 5 од 12)

Дијабетес инсипидус е синдром предизвикан од недостаток на вазопресин во телото, кој исто така е дефиниран како антидиуретичен хормон. Дијабетес мелитус дијабетес, чии симптоми се оштетен метаболизам на водата и се манифестира како постојана жед со истовремена полиурија (зголемена форма на урина), сепак, е прилично ретка болест.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 12)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 5 од 12)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 5 од 12)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .