Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кетоацидоза: Симптоми и третман

Кетоацидоза - главните симптоми:

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, кој без адекватен и навремен третман може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

Како резултат на распаѓањето на мастите, се формираат кетони. Овие супстанции се отпадни производи кои постепено се акумулираат во човечкото тело и го отрујат. Тешка интоксикација може да доведе до дијабетична кома. Ако не обезбедите навремена помош на пациентот, последиците може да бидат сериозни.

Научниците прво ги опишале симптомите на кетоацидоза кај деца и возрасни уште во 1886 година. Додека инсулин не бил измислен, дијабетичната кетоацидоза речиси секогаш резултирала со смрт. Сега ситуацијата е значително подобрена. Стапката на морталитет е многу ниска. Главната работа е да се започне навремена и целосна и соодветна терапија.

Дијабетичната кетоацидоза ги напаѓа возрасните и децата со историја на тип 1 дијабетес мелитус . Вреди да се напомене дека оваа опасна состојба е доста ретка кај дијабетесот од вториот тип. Третманот на патологијата треба да се спроведува само во стационарни услови, така што лекарите ќе имаат можност постојано да ја следат состојбата на пациентот и, доколку е потребно, да спроведат реанимација.

Дијабетичната кетоацидоза кај возрасните и децата се карактеризира со недостаток на хормон инсулин, зголемување на концентрацијата на гликоза и кетонски тела во човечкото тело, појава на ацетон во урината, како и нарушување на метаболизмот. Оваа состојба е особено сериозна кај деца и адолесценти со слабо компензиран дијабетес тип 1.

Етиологија

Главната причина за прогресија на дијабетичната кетоацидоза кај тип 1 дијабетес мелитус е дефицит на инсулин. Етиолошките фактори кои можат да предизвикаат прогресија на кетоацидозата вклучуваат следново:

 • примарна манифестација на тип 1 дијабетес;
 • несоодветен третман на дијабетес тип 1: одложена администрација на инсулин и неточна пресметка на дозата;
 • не-почитување на диетална храна - јадење големи количини на храна кои содржат лесно сварливи јагленохидрати;
 • заболувања кои ја влошуваат појавата на тип 1 дијабетес кај деца и возрасни: инфективни болести на уринарниот систем, респираторен систем, миокарден инфаркт , исхемичен мозочен удар ;
 • хируршки интервенции и повреди со различна тежина;
 • стресни ситуации;
 • употреба на одредени лекови кои можат да го зголемат нивото на гликоза во крвотокот. На пример, тие вклучуваат глукокортикоиди;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • раѓање деца.
Формирање на ацетон

Степени

Клиничарите ги разликуваат следните степени на дијабетична кетоацидоза кај деца и возрасни:

 • лесен Првите симптоми на оваа патолошка состојба се манифестираат: мокрењето станува почесто, пациентот почнува да се чувствува гаден и се појавуваат знаци на интоксикација. Вреди да се напомене дека во оваа фаза се манифестира карактеристичен симптом на кетоацидоза - мирис на ацетон во издишаниот воздух;
 • просек. Состојбата на пациентот постепено се влошува - станува соборен. Симптоми на нарушување на кардиоваскуларниот систем: тахикардија , намалување на крвниот притисок. Исто така, повраќање, болка во абдоменот (пациентот не може да ја утврди својата прецизна локализација);
 • тешки Најопасните. Има нарушување на свеста, учениците се тесни и не реагираат на светлината. Мирисот на ацетон е толку силен што лесно може да се почувствува во просторијата каде што е пациентот. Постојат изразени знаци на тешка дехидратација.

Симптоматологија

Вреди да се напомене дека симптомите на кетоацидоза кај децата и возрасните се појавуваат постепено - од денови до 1 недела. Но токму таквиот бавен тек овозможува лицето да се сомнева во прогресијата на оваа опасна состојба и веднаш да побара медицинска помош.

Типични симптоми на кетоацидоза:

 • губење на тежината при нормална исхрана;
 • слабост;
 • човек брзо се заморува дури и од неговата вообичаена работа;
 • интензивна жед;
 • главоболка;
 • вртоглавица е можно;
 • раздразливост;
 • сува кожа;
 • тахикардија;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • гадење и гадење;
 • дијареа;
 • Во почетната фаза на прогресијата на патологијата, често се забележува мокрење, но кога се преместува во фаза на кома, износот на излачување на урината значително се намалува (дури и анурија е можна);
 • постојан мирис на ацетон од устата ;
 • нарушување на свеста. Може да се појави инхибиција или поспаност. Ако времето не го изврши третманот, тогаш кома се развива.

Ако не обрнете внимание на овие симптоми и не вршете целосен третман, тогаш ќе се развие кетоацидотична кома. Има неколку опции за проток:

 • кардиоваскуларна форма. Едно лице има поизразени симптоми на васкуларна и срцева слабост - болка при проекција на срцето, тахикардија, намалување на крвниот притисок;
 • абдоминална. Се манифестираат симптоми на псеудоперитонитис - абдоминална болка, гадење и рехтивање;
 • бубрежна. Често мокрење, кое подоцна се заменува со анурија;
 • енцефалопатија. Во преден план, знаци на нарушена циркулација на крвта во мозокот - намалување на визуелната функција, гадење, вртоглавица и така натаму.
Симптоми на кетоацидоза

Дијагностика

Кога првите знаци се појавуваат кај деца и возрасни кои укажуваат на прогресија на кетоацидоза, веднаш треба да ја посетите медицинската установа за дијагностицирање и потврдување или побивање на дијагнозата. Стандардниот план за дијагноза на патологија вклучува:

 • анализа на симптоми;
 • проценка на историјата на болеста - присуство на дијабетес тип 1, како и разни болести поврзани со нив;
 • внимателно испитување на пациентот;
 • крвен тест за одредување на концентрацијата на гликоза во крвта;
 • анализа на урината за откривање на кетонските тела и ацетон;
 • клиничка анализа на крв и урина ;
 • крвна биохемија .

Компликации

 • оток на мозокот;
 • прекршување на срцето;
 • прогресија на различни заразни компликации;
 • висок ризик од смрт.

Третман

Третманот на патолошката состојба треба да започне само по темелна дијагноза. Планот за лекување треба да биде само високо квалификуван специјалист, земајќи ја предвид сериозноста на состојбата на пациентот, како и сериозноста на кетоацидозата. Треба да се напомене дека третманот на пациентите со таква дијагноза почесто се врши во единицата за интензивна нега.

Третманот вклучува:

 • инсулинска терапија. Се покажало дека влегува / во инсулин за да го намали нивото на гликоза во крвта. За време на оваа терапија, потребно е постојано да се следи нивото на гликоза во крвта;
 • дехидратациона терапија. Неопходно е да се надополни изгубената течност. За таа цел, во / инјектира со солен раствор;
 • за спречување на прогресија на хипогликемија, се посочува да се администрира раствор за гликоза;
 • корекција на електролитски нарушувања;
 • антибиотска терапија. Оваа група е неопходна за да се избегне прогресија на заразни компликации;
 • антикоагуланси.

Превенција

Кетоацидозата е опасна состојба, така што е потребно што е можно поскоро да се обрати на превенцијата кај луѓето кои имаат дијабетес тип 1. Превентивни мерки:

 • назначувањето на точни дози на инсулин и нивната навремена администрација на лекот;
 • строго диети;
 • обука на пациенти со дијабетес на првиот и вториот тип на само-препознавање на знаци на почеток на декомпензација.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кетоацидоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хронична бубрежна болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 8 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .