Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акромегалија: симптоми и третман

Акромегалија - главните симптоми:

 • Главоболка
 • Зголемен црниот дроб
 • Сонливост
 • Прекумерно потење
 • Висок крвен притисок
 • Фотофобија
 • Намалена визија
 • Зголемен интракранијален притисок
 • Добивање на тежина
 • Звучници чело гребен
 • Гласовни промени
 • Губење на периферната визија
 • Губење на способноста да се согледа одредена боја
 • Зголемување на јазикот
 • Зголемена заби
 • Зголемување на вилицата
 • Malocclusion
 • Зголеми четки
 • Зголемување на нозете
 • Носот се зголемува
 • Зголемување на увото

Акромегалија е патолошки синдром кој напредува поради хиперпродукцијата на соматотропин од страна на хипофизата по осификација на епифизалната 'рскавица. Оваа болест се карактеризира со патолошки раст на коските, органите и ткивата. Често со оваа болест, екстремитетите, ушите, носот и други работи се зголемуваат. Поради брзиот раст на овие елементи, метаболизмот е нарушен и се зголемува ризикот од развој на дијабетес.

Акромегалија почесто се дијагностицира кај луѓе на возраст од 30 до 50 години. Повеќе склони кон нејзините претставници на фер секс. Во ретки случаи, кај децата се дијагностицира акромегалија. Нивната патологија е потешка, бидејќи процесот на формирање на коскени структури сè уште не е целосно завршен, и поради тоа, гигантизмот може да напредува. Пациентот има брз раст, подоцна екстремитетите растат, меките ткива и виталните органи растат.

Етиологија

Чести причини за акромегалија:

 • хипофизна микроаденом;
 • хиперплазија на ацидофилни клетки кои произведуваат соматотропин;
 • ектопија на хипофизата.

Хиперсекреција на хормон може да се активира со:

 • хипоталамично или ектопично производство на соматолиберин;
 • ектопично производство на соматотропин (често забележано во присуство на малигнен тумор во белодробните тумори).

Акромегалија, исто така, може да биде предизвикана од следниве причини:

 • кранијални повреди;
 • тумори со малигни и бенигни природа, локализирани во централниот нервен систем;
 • епидемичен енцефалит;
 • разни инфективни болести со акутен или хроничен тек. Оваа група вклучува сипаници , грип , рубеола и други;
 • малигни тумори лоцирани во левиот фронтален лобус;
 • сифилис (вродени, стекнати);
 • формирани цисти во мозокот.

Симптоматологија

Акромегалија се развива прилично бавно, така што првите симптоми честопати не се забележани. Исто така, оваа функција го отежнува дијагностицирањето на раната патологија. Првите знаци кои укажуваат на прогресија на болеста почнуваат да се појавуваат неколку години подоцна, поради различни неповолни причини, хормоните се нарушени. Најчесто, од моментот кога првите симптоми се појавуваат се додека не се потврди дијагнозата, може да поминат од 5 до 10 години.

Симптоми на Акромегалија

Клиниката за акромегалија е доста разновидна, но честопати единствената жалба на пациентите е изобличување на изгледот. Пациентот ги зголеми ушите, носот, нозете и рацете. Како што напредува патологијата, забележано е задебелување на коските на черепот - чин на гребенот на чело, вилицата и задниот дел се зголемуваат. Како резултат на тоа, точниот залак е скршен, јазикот се зголемува. Гласот исто така се менува. Ова се должи на задебелување на лигаментите и коагулација на глотисот.

Покрај тоа, клиничката слика е дополнета со следните симптоми:

 • мускулната хипертрофија е забележана само во раните фази на прогресијата на акромегалијата. Атрофија на мускулните структури како патологија напредува;
 • зголемен крвен притисок;
 • зголемување на телесната тежина. Вреди да се напомене дека масата се зголемува умерено;
 • главоболка;
 • поспаност;
 • нарушување на нормалното функционирање на кардиоваскуларниот систем. Ова може да доведе до развој на опасни патологии - аритмија , тромбоза , итн .;
 • во големина го зголемува стомакот, црниот дроб и должината на цревата;
 • хипертрофијата на гениталните жлезди главно се забележува во фер сексот;
 • остеопороза ;
 • радикулитис ;
 • невритис;
 • карактеристичен симптом на патологија е губење на способноста да се согледа одредена боја;
 • периферната визија се намалува;
 • дијабетес мелитус .

Во тешки случаи, постои фотофобија, намалување на визуелната функција. Ако туморот расте премногу и го притиска мозочното ткиво, интракранијалниот притисок се зголемува .

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми, кои укажуваат на акромегалија, веднаш треба да контактирате со квалификуван лекар за дијагноза и точна дијагноза.

Дијагнозата на акромегалија се изведува од страна на ендокринолог. Пациентот е пропишан инструментален и лабораториски испитување методи.

Лабораториска дијагноза:

 • тест на крвта за шеќер;
 • крвен тест за да се утврди концентрацијата на фосфатите;
 • серум за да се утврди концентрацијата на косинфосфокиназа;
 • пункција на зглобот за земање на артикуларна течност (ви овозможува да ги идентификувате знаците на воспаление);
 • анализа на урина .

Инструментална дијагностика:

 • електромиографија;
 • Х-зраци За точна дијагноза на болеста, овој метод ги испитува черепот, зглобовите и 'рбетот. Резултирачките слики јасно ќе ги покажат промените во коскените структури;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Третман

Само по дијагнозата и потврдувањето на дијагнозата, лекарот ќе може да пропише план за лекување на акромегалија. Главните цели на терапијата се да се елиминира причината за прогресијата на патологијата, како и да се намали концентрацијата на соматотропин во крвотокот.

Третманот со акромегалија се врши со помош на лекови, како и терапија со зрачење. Синтетички лекови пропишани за намалување на производството на хормон за раст од страна на хипофизата. Најефективни се следните:

 • соматостатин;
 • бромокриптин.

Понекогаш лекарите се принудени да прибегнат кон хируршки методи за лекување на акромегалија. Ова обично се случува ако формираниот тумор станува преголем и го стиска околното мозочно ткиво. Исто така, овие техники се користат ако не е можно да се постигне позитивна динамика од употребата на конзервативни методи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акромегалија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 5 од 21)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 5 од 21)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Интракранијална хипертензија (појавување на симптоми: 4 од 21)

Интракранијалната хипертензија не е ништо повеќе од зголемен интракранијален притисок, познат поради преваленцата на прецизно користење на оваа дефиниција. Интракранијалната хипертензија, чии симптоми често се предизвикани од абнормалности кои се јавуваат во мозокот, се должи на зголемување на содржината на кранијалната празнина, особено овие содржини може да бидат спинална течност (КСФ), крв (со венска конгестија), ткивна течност (со оток на мозокот ), како и странски ткива, кои се појавија, на пример, како резултат на тумор на мозокот.

...
Маларија (појавување симптоми: 4 од 21)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Евироидизам (појавување симптоми: 4 од 21)

Еутиреоидизмот е состојба на тироидната жлезда, во која се нарушува работата на органот, и покрај тоа што нивото на тироидната жлезда и тироидните стимулирачки хормони е нормално. Овој термин обично го користат лекарите за да ги карактеризираат резултатите од добиените тестови. Но, и покрај фактот што клиничкиот еутиреоидизам е физиолошка состојба, сериозните болести, како што е ендемичниот гушак или автоимуниот тироидитис, може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .