Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тиротоксикоза: Симптоми и третман

Тиротоксикоза - главните симптоми:

Тиротоксикозата е патолошка состојба која се карактеризира со постојано зголемување на нивото на хормоните што произведува тироидната жлезда (тироксин и тријодитиронин). Оваа состојба се нарекува и интоксикација на тироидните хормони. Оваа патологија на тироидната жлезда доведува до нарушување на функционирањето на многу органи и системи во човечкото тело, а исто така негативно влијае и врз работата на самата жлезда.

Етиологија

Треба да се забележи дека тиротоксикозата не е независна нозолошка единица. Причините за прогресијата на патологијата се директно поврзани со процесите кои веќе се случуваат во телото, и предизвикуваат тироидната жлезда поактивно да произведува количина на хормони, што значително ја надминува староста.

Тиротоксикозата е специфичен синдром кој напредува во позадината на автоимуните, инфективните и онколошките процеси во телото на пациентот, поради што тироидната жлезда станува цел орган.

Главните причини за тиротоксикоза:

 • патологии на заразна природа, оштетување на клетките на тироидната жлезда, чија главна функција е синтеза на хормони;
 • психо-емоционален стрес. Најчеста причина што предизвикува прогресија на тиротоксикозата. Научниците одамна откриле дека секоја стресна ситуација може да доведе до остри флуктуации на нивоата на хормони;
 • заразни болести, како резултат на прогресијата на кои се почитуваат метаболните нарушувања;
 • генетска предиспозиција. Ризикот од прогресија на патологијата се зголемува неколку пати ако некој близок роднина страда од тиреотоксикоза;
 • намалена реактивност на телото;
 • ингестија на големи дози на хормони кои произлегуваат од тироидната жлезда (со хормонски лекови). Обично забележани во третманот на хипотироидизам ;
 • внес на големи дози на јод соединенија. Вреди да се напомене дека ако ова е забележано за одреден временски период, тогаш тиротоксикозата е реверзибилен процес;
 • неконтролиран внес на лекови кои содржат тироидни хормони. Често тие се земаат од луѓе кои се обидуваат да изгубат тежина.

Форми

Оваа патолошка состојба на тироидната жлезда може да се појави кај луѓето во три главни форми:

 • лесен Само тироидното ткиво е засегнато. Другите органи не се вклучени во патолошкиот процес. Во ретки случаи, тахикардијата се манифестира, но таа минува незабележано од луѓето, бидејќи не оди подалеку од воспоставената норма;
 • просек. Пациентот има перзистентна тахикардија. Наспроти позадината на прогресијата на патолошки процеси во тироидната жлезда, телесната тежина се намалува. Функционирањето на одредени органи и системи е исто така нарушено - функционирањето на надбубрежните жлезди е намалено, метаболизмот е нарушен и нивото на холестерол е намалено;
 • тешки Доколку третманот на тиротоксикозата не се спроведел во првите две форми, тогаш сите симптоми опишани претходно се влошени. Пациентот има силно осиромашување и слабеење на телото, како и дефект на сите органи. Речиси е невозможно да се елиминира дисфункцијата.

Симптоматологија

Симптоми на тиротоксикоза

Симптомите на тиреотоксикозата зависат од многу фактори. Значително влијание врз клиничката слика се врши од страна на полот на пациентот, времетраењето на патолошката состојба и степенот на неговата сериозност.

Вреди да се спомне фактот дека почесто симптомите на тиреотоксикозата се јавуваат во фер секс, бидејќи во текот на нивниот живот често се подложени на различни хормонални промени (пубертет, раѓање, менопауза ).

Симптоми на тиротоксикоза:

 • губење на тежината во однос на вообичаената исхрана;
 • карактеристичен симптом на тиротоксикозата е речиси постојано чувство на топлина низ телото. Ова се должи на фактот дека хормоните кои се синтетизирани од страна на тироидната жлезда се активно вклучени во борбата против разни инфективни агенси. Соодветно на тоа, температурата индикатори на лице со зголемена концентрација од нив, малку се зголеми;
 • нервозно претерување;
 • зголемено потење;
 • тахикардија;
 • емоционална лабилност;
 • тремор на екстремитетите (во потешки случаи, целото тело);
 • нарушување на концентрацијата;
 • намален либидо кај мажи;
 • повреда на столот;
 • губење на меморијата;
 • одвраќање;
 • зголемен замор;
 • намален квалитет на живот;
 • менструална дисфункција.

Покрај тоа, изгледот на пациентот исто така се менува. Многу луѓе не обрнуваат внимание на тоа, но за лекарите овие знаци се важен показател за присуството на тироидната патологија. Кај пациент со тиротоксикоза, вратот се зголемува во големината, се појавува густ, како и егзофталмосот.

Надворешни манифестации на тиротоксикоза

Третман

Третманот на тиротоксикозата треба веднаш да се спроведе штом дијагнозата е направена. Доцнењето може да доведе до тиротоксична криза. Ова е опасна состојба која може да го загрози не само здравјето, туку и животот на пациентот. За третман на оваа патологија на тироидната жлезда одморалиште на еден од следниве методи:

 • конзервативната терапија се заснова на употреба на медицински лекови кои содржат состав на радиоактивен јод;
 • хируршки третман. Во овој случај, хирургот врши екстракција на фокус на тиреотоксикоза локализиран директно во жлездата. Во некои клинички ситуации, дел од засегнатиот орган е отстранет;
 • комплексна терапија. Комбинира истовремено назначување на горенаведените методи;
 • употреба на народни лекови (во тандем со официјални методи).

Исто така е важно да се следи исхраната со тиротоксикоза. Ова е неопходен услов што ќе помогне да се нормализира работата на тироидната жлезда и да се подобри метаболизмот. Исхраната за тиреотоксикоза се прави поединечно за секој пациент.

Дозволени производи:

 • леб направен од овес или пченично брашно;
 • зелка;
 • посно месо;
 • млеко;
 • кефир со маснотии;
 • незасладени бисквити;
 • тиквички;
 • свежа риба варени или печени;
 • хељда и бисер;
 • лисна зелена салата;
 • чај од камилица.

Производи за исклучување:

 • кафе;
 • алкохол;
 • чоколада;
 • масна риба;
 • масни меса;
 • море кале;
 • силно месо супа.

Народни рецепти

Третманот со народни лекови може да се започне само откако дијагнозата е прецизно направена, причината за зголемената секреција на хормоните е идентификувана. Исто така, пред да примени било какви рецепти, треба да добиете дозвола од вашиот доктор.

Народни лекови за нормализација на тироидната жлезда:

 • лушпа на валеријана. Овој народен лек се препорачува да се земе три пати на ден. Тоа ефикасно помага да се нормализира функционирањето на жлездата;
 • цвекло Се препорачува секојдневно да се употребува. Зеленчукот содржи многу јод, што е важен елемент за нормалното функционирање на тироидната жлезда;
 • инфузија глог. Да се ​​користи овој народен лек е дозволено не повеќе од 3 недели, по што се прави пауза од 2 недели;
 • куче роза Одличен народен лек кој помага да се стабилизира жлездата. Розов колковите може да се земат во било каква форма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тиротоксикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Автоимуни тироидитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 7 од 21)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 5 од 21)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 21)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 5 од 21)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .