Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Феохромоцитом: Симптоми и третман

Феохромоцитом - главни симптоми:

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

Феохромоцитом е тумор кој има прилично добра циркулација на крвта и е опкружен со специфична капсула. Големината на формацијата е различна - од 1 см до 14 см. Се покажало дека туморот расте доста брзо. За годината може да се зголеми за 7 мм. Треба да се напомене дека само во 10% од случаите се формира малигнен феохромоцитом кај луѓето, кој се состои целосно од клетките на ракот.

Формирањето на туморот може да биде локализирано и на самата надбубрежна жлезда и во неговата непосредна близина. Бидејќи се наоѓа надвор од жлездата, туморот лачи само еден тип на хормони - норепинефрин, па затоа симптомите на патологијата ќе бидат многу поблаги (хормонот има повеќе бенигни ефекти врз целото тело).

Етиологија

Точните причини за прогресија на феохромоцитомот сè уште не се утврдени. Но, научниците имаат неколку теории за ова:

 • генетска предиспозиција. Во текот на истражувањето беше откриено дека 10% од пациентите на кои им била дијагностицирана патологија имале директни роднини со иста дијагноза. Затоа, научниците сугерираат дека развојот на болеста е директно поврзан со мутација на генот одговорен за целосно функционирање на надбубрежните жлезди. Како резултат на тоа, клетките на мозочната материја почнуваат да растат брзо;
 • Горлин синдром и Сиппл синдром. Ова се две наследни болести, карактеристична карактеристика на која е неконтролираната пролиферација на клетките на жлездите на ендокриниот систем. Во овој случај, тоа влијае не само на надбубрежните жлезди, туку и на тироидната жлезда, мускулните и коскените структури и така натаму.

Во повеќето клинички ситуации, клиничарите не успеваат да ја идентификуваат вистинската причина за формирање на тумор.

Локација на надбубрежните жлезди

Симптоматологија

Главниот знак што укажува на појава и раст на феохромоцитомот е зголемување на крвниот притисок што се појавува со редовни хипертензивни кризи . Треба да се напомене дека зголемувањето на крвниот притисок е забележано само во кризниот период, се стабилизира во интеркризичниот период. Поретко дијагностицирана форма на феохромоцитом, во која самиот притисок не се стабилизира.

Кризата со феохромоцитом се карактеризира со појава на следните симптоми:

 • треска;
 • бледило на кожата;
 • треперејќи насекаде;
 • главоболка, која има тенденција да се зголемува со ненадејна промена на положбата;
 • болка во срцето и зад градната коска;
 • вртоглавица;
 • аритмија ;
 • тахикардија ;
 • гадење и гадење;
 • сувост во устата;
 • потење;
 • можен пораст на температурата.

Симптомите на феохромоцитом се јавуваат после:

 • хипотермија или силно прегревање на телото;
 • прави остри движења;
 • физички пренапони;
 • емоционална преоптовареност;
 • употребата на алкохолни пијалоци во големи количини;
 • земање одредени групи на лекови.

Хипертензивната криза кај пациент со феохромоцитом започнува брзо и исто толку брзо застанува. Притисокот може да се само-нормализира. Некое време по кризата може да се забележи хиперемија на кожата, зголемено потење. Во тешки ситуации, симптомите на феохромоцитомот можат да бидат поврзани со знаци на хеморагија во мрежницата, пулмоналниот едем и нарушената циркулација на крвта во мозокот.

Стабилната форма на туморот се карактеризира со:

 • постојано покачен крвен притисок;
 • нарушена функција на бубрезите;
 • главоболка;
 • пациентот е премногу вознемирен.

Симптоми на феохромоцитом, кои укажуваат на метаболичко нарушување:

 • дијареа;
 • губење на тежината;
 • зголемено ниво на шеќер во крвта;
 • прекумерно потење.

Дијагностика

Присуството на тумор може да се одреди со хормонална позадина на една личност. Факт е дека формирањето лачи хормони во одреден временски период, па затоа е важно да се изврши тест за крв во првите неколку часа по крајот на нападот. Исто така е неопходно да се помине урината. Во крвта и урината се определува присуството на адреналин, норадреналин, метанефрин.

Инструментални методи за дијагноза на феохромоцитом:

 • Ултразвук. Овој метод на дијагностицирање на феохромоцитомот овозможува да се одреди точната локализација на туморот, за да се утврди нејзината големина;
 • КТ на надбубрежните жлезди ;
 • МНР на органите лоцирани во ретроперитонеалниот простор;
 • надбубрежна сцинтиграфија.

Третман

Третманот на феохромоцитомот се изведува исклучиво во стационарни услови. За време на кризата, на жртвата му се покажува строг одмор во кревет. Главата на креветот секогаш се крева. Третманот со лекови го пропишува само лекар, по оценувањето на резултатите од тестовите, како и земајќи ја предвид состојбата на пациентот и сериозноста на неговата болест.

Лекови за третман на феохромоцитом:

 • алфа блокатори;
 • бета блокатори;
 • блокатори на калциумовите канали.

Некои пациенти, по ваквата дијагноза, почнуваат активно да се третираат со народни лекови. Да се ​​направи ова е строго забрането, бидејќи е можно само да се влоши текот на болеста. Исто така вреди да се напомене дека во присуство на таква болест нема да помогнат народните лекови. Само официјалните методи ќе помогнат да се отстрани образованието и да се намали ризикот од негово повторно растење.

Лекарите користат хируршки третман во присуство на:

 • хормонско-активно образование;
 • хормонски неактивни формации чии димензии надминуваат 4 см.

Контраиндикации за хирургија:

 • возраст над 70 години;
 • повреда на згрутчување на крвта;
 • целокупната сериозна состојба на пациентот. Операцијата може да се изврши само по неговото стабилизирање;
 • зголемување или намалување на крвниот притисок до критични броеви, што не може да се нормализира.

Видови хируршки интервенции:

 • отворен пристап. Во овој случај, лекарот прави голем инцизија под ребрата за да го открие и отстрани туморот. Овој метод ретко се користи, бидејќи е многу трауматичен. Се употребува во присуство на истовремени лезии на две надбубрежни жлезди, како и ако не е можно да се утврди локализацијата на образованието користејќи дијагностички методи;
 • лапароскопска хирургија. Посовремен и атрауматски метод за отстранување на образованието. Пристапот до надбубрежната жлезда е направен на абдоминалниот ѕид - хирургот прави две мали засеци. Посебен инструмент се вметнува преку инцизии, со што туморот се отстранува заедно со надбубрежната жлезда. После тоа, лекарот го враќа интегритетот на абдоминалниот ѕид.

Неодамна, лекарите почнаа да се прибегнуваат кон ретроперитонеоскопска хирургија. Во овој случај, пристапот до туморот е преку лумбалниот регион. Заради тоа што хормоните се секретирани од неа за да не влезат во крвотокот и да не предизвикаат нов напад на криза, лекарите веднаш ги отсекуваат крвните садови кои ја хранат неоплазмата. Туморот се става во специјален контејнер, каде што е смачкан и отстранет преку мали дупки.

Повеќето лекари веруваат дека хируршките техники се најефективни. Тие обезбедуваат можност целосно да го отстранат туморот, како и нормализирање на општата состојба на пациентот (стабилизирање на крвниот притисок, елиминирање на синдромот на интоксикација, итн.). Ризикот од формирање на нов тумор е минимизиран.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате феохромоцитом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 21)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 9 од 21)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 21)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Треска од непознато потекло (појавување на симптоми: 9 од 21)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .