Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еутиреоизам: Симптоми и третман

Еутиреоза - главните симптоми:

Еутиреоидизмот е состојба на тироидната жлезда, во која се нарушува работата на органот, и покрај тоа што нивото на тироидната жлезда и тироидните стимулирачки хормони е нормално. Овој термин обично го користат лекарите за да ги карактеризираат резултатите од добиените тестови. Но, и покрај фактот што клиничкиот еутиреоидизам е физиолошка состојба, сериозните болести, како што е ендемичниот гушак или автоимуниот тироидитис, може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

Овие патологии имаат светла клиничка слика, тироидната жлезда се зголемува во големината (степенот на зголемување зависи од тежината на болеста). Кај еутироидизам, како кај хипертироидизам и хипотироидизам , пациентот има дифузна промена во жлездата, како и формирање на специфични јазли (нодуларен зглоб). Ако се формираат неколку такви патолошки формации истовремено, тогаш во овој случај станува збор за мултинодуларен густ на еутиреоидизам.

Етиологија

Причините за прогресија на еутиреоидизмот се доста разновидни. Факт е дека органите на ендокриниот систем се многу чувствителни на различни ендогени и егзогени фактори. Тироидната жлезда е особено ранлива. Еутиреоизам, многу клиничари ја нарекуваат граничната држава.

Односот на тироидните хормони може да се смени во било кое време - нивото може да се намали и да се зголеми, како резултат на што патологиите почнуваат да напредуваат (на пример, автоимуниот тироидитис ).

Причини за еутироидизам:

 • недоволна концентрација на јод во телото. Ова е главната причина за прогресија на тироидните патологии - автоимуни тиреоидитис, хипертироидизам, хипотироидизам, ендемичен гушал и така натаму;
 • неповолна средина;
 • наследност;
 • абнормалности на тироидната жлезда кои се придружени со тешки воспаленија (во овој случај, симптомите на болеста ќе бидат изразени многу јасно);
 • стрес;
 • зголемен физички и психолошки стрес;
 • земање лекови кои го инхибираат функционирањето на тироидната жлезда;
 • влегувајќи во човечкото тело некои активни супстанци - арсен, стронциум, кобалт и така натаму.

Симптоматологија

Симптомите на еутиреоидизам се директно поврзани со манифестациите на основната болест. Првиот симптом кој се јавува кај некоја личност е нервозата. Понатаму се приклучија на зголемен замор. Подоцна се придружите на овие симптоми:

 • непријатност во вратот;
 • карактеристичен симптом на абнормалности на тироидната жлезда е чувство на грутка во грлото;
 • чувство скршено;
 • може да предизвика главоболки;
 • поспаност;
 • зголемување на големината на тироидната жлезда. Овој симптом може да укаже не само на еутиреоидизам, туку и на посериозни патологии на жлездата;
 • човек многу брзо добива тежина, и покрај фактот што продолжува да ја следи неговата вообичаена исхрана;
 • гласовна промена. Овој симптом се појавува на позадината на зголемување на големината на тироидната жлезда. Во иднина, може да почувствувате сува кашлица.
Нодуларен зглоб

Исто така, треба да ја истакнеме најчестата форма на еутиреоидизам - нодуларен зглоб. Оваа состојба се карактеризира со појава на патолошки процеси на жлездата. Клиничарите идентификуваат 5 видови на нодуларен goiter:

 • ендемичен јаглен, кој напредува поради недоволната концентрација на јод во телото;
 • нодуларен зглоб, кој се карактеризира со врзување на нодули;
 • goiter со еден јазол;
 • зглоб со бројни нодули.

Степени:

 • 1 степен. Во овој степен на развој, тироидната жлезда не е зголемена и не постои можност да се палпира;
 • 2 степени. Може да се почувствува жлездата;
 • 3 степени. Контурите на жлездата може да се видат при голтање;
 • 4 степени. Зборот е локализиран во значителен дел од вратот;
 • 5 степени. Железото се зголемува така што почнува да врши притисок врз околните ткива и органи.

Во случај на прогресија на нодуларен зглоб, севкупната клиничка слика е надополнета со следните симптоми:

Третман

Третманот на еутиреоидизам може да се изврши само откако лекарот врши ултразвук на тироидната жлезда , а исто така го испраќа пациентот на крвен тест . Во зависност од добиените резултати, еутироидизам може да не бара специфичен третман. Зборуваме за оние случаи каде жлездата не е зголемена и хормоните се стабилни. Се препорачува редовно да се посети ендокринолог.

Доколку пациентот е загрижен за одредени симптоми опишани погоре, тогаш докторот прибегнува кон лекување, чија главна цел е да се обнови функционирањето на жлездата, како и да се нормализира нејзината големина.

Третманот се врши со помош на:

 • текот на левотироксин;
 • лекови чија активна супстанца е јод.

Понекогаш јод и левотироксин може да се администрираат истовремено. Во случај на брзо зголемување на тироидната жлезда, се препорачува да се изврши хируршки третман. Исто така, операцијата е пропишана за нодуларен зглоб со голем број на нодули.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еутиреоидизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тироидитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Миокардна дистрофија (појавување на симптоми: 5 од 14)

Миокардиодистрофијата во медицината се нарекува повторна лезија на срцевиот мускул. Болеста не е воспалителна. Често миокардна дистрофија е компликација на срцеви заболувања, што беше проследено со недоволна исхранетост на срцевиот мускул (миокардот). Поради прогресијата на болеста, се забележува намалување на тонусот на мускулите, што, пак, е предуслов за развој на срцева слабост. Срцева слабост, пак, се јавува поради намалувањето на протокот на крв во миокардот, поради што клетките не добиваат количина кислород што им е потребна за нормално функционирање. Поради ова, миокардните ткива можат да атрофираат или дури и да станат некротични.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 14)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Автоимуни тиреоидитис (појавување на симптоми: 4 од 14)

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...
Опструктивен бронхитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .