Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипопаратироидизам: Симптоми и третман

Хипопаратироидизам - главните симптоми:

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

Недоволната концентрација на паратироидниот хормон во телото доведува до намалување на содржината на калциум и зголемување на фосфатите. Како последица на тоа, постои зголемување на невромускулната ексцитабилност, која се манифестира со конвулзии. Тоа се конвулзии кои се најкарактеристичен симптом на хипопаратироидизам.

Етиологија

Вообичаено, патологијата почнува да напредува поради различни нарушувања во паратироидните жлезди лоцирани во близина на тироидната жлезда. Причините за развој на болеста кај децата и возрасните се малку поинакви.

Причини за прогресија на хипопаратироидизам кај возрасни:

 • присуство на воспалителни процеси во жлездите;
 • вратот хирургија;
 • дефект на ендокриниот систем;
 • извршување на отстранување на тироидната жлезда во присуство на малигни тумори во него;
 • продолжена изложеност на човечкото тело на изложување на зрачење;
 • повреда на вратот што резултира со паратироидна хеморагија;
 • некои конгенитални абнормалности;
 • болести на автоимуна природа.

Кај децата, хипопаратироидимот обично почнува да напредува поради недоволната функција на паратироидните жлезди. Обично таков дефект е конгенитален. Патологијата може да биде ограничена и може да се комбинира со други болести, како што се:

 • вродено отсуство на тимусната жлезда;
 • болести кои влијаат на тироидната жлезда;
 • дефекти во развојот на срцето, како и големи крвни садови.

Форми

 • акутен. Нападите се чести и интензивни, многу е тешко да се компензираат за нив;
 • латентен. Симптомите на хипопаратироидизам не се почитуваат. За да се открие присуството на болеста е можно преку специјални дијагностички тестови;
 • хроничен. Нападите не се случуваат често. Влошувањето е забележано главно во пролет или есен.

Симптоматологија

Симптоми на хипопаратироидизам

Клиничарите ги делат симптомите на хипопаратироидизам во 4 големи групи:

 • тетански синдром;
 • симптоми на оштетување на ЦНС;
 • неуспех на вегетативните функции на виталните органи;
 • трофични нарушувања.

Тетнички синдром

Овој синдром е показател за брза прогресија на хипопаратироидизам. Се манифестира пред другите. Пациентот има значително зголемување на невромускулната ексцитабилност, која се манифестира со конвулзии со различни степени на интензитет. Вреди да се напомене фактот дека конвулзиите се појавуваат постепено. Претходно се манифестираа парестезии, трнење во екстремитетите, вкочанетост на мускулните структури и така натаму. Постепено, грчевите почнуваат да се шират на одредени мускулни групи:

 • флексорни мускули на екстремитетите;
 • пораз на мускулите на лицето. Во медицината, овој симптом се нарекува "рибино лице";
 • мускул на мочниот меур. Наспроти ваквите напади, може да се појави анурија;
 • мускули на торзото;
 • со оштетување на мускулните структури на езофагусот, се забележува повреда на процесот на голтање;
 • конвулзии на цревните мускулни структури доведуваат до запек и појава на болка во абдоменот.

Грчеви може да траат до неколку часа. Тие се појавуваат неочекувано, под влијание на одредени провоцирачки фактори, како што се:

 • остра нога зацрвстувањето;
 • зголемена мускулна тензија со физички. товари;
 • силен емотивен шок;
 • земајќи жешка бања.

Конвулзивниот синдром е проследен со следниве симптоми:

 • гадење, емтички нагон;
 • нагло зголемување или намалување на крвниот притисок;
 • тахикардија ;
 • губење на свеста

Синдром на вегетативни функции и нарушувања на чувствителноста

Најчесто со прогресија на хипопаратироидизам, постои повреда на вегетативните функции одговорни за циркулацијата на крвта, како и чинот на дишење. Како резултат на тоа, овие симптоми се појавуваат:

 • нерамнотежа;
 • периодична појава на тинитус;
 • зголемено потење;
 • пациентот наизменично се чувствува топол или ладен;
 • несвестица;
 • вртоглавица.

Синдром на CNS лезија

 • несоница;
 • губење на меморијата;
 • депресивна состојба ;
 • раздразливост;
 • промени на расположението;
 • конвулзивни напади.

Трофични пореметувања

Симптоми на трофични нарушувања се јавуваат кога акутната форма на патологија станува хронична. Главните знаци на лезија на кожата:

 • пилинг;
 • сувост
 • пигментација;
 • појавата на меурчиња со воден ексудат.

Дијагностика

Точна дијагноза може да биде направена само од високо квалификуван специјалист врз основа на следниве податоци:

 • историја на операција која се изведува на тироидната жлезда;
 • редовни напади на грчеви;
 • намалување на визуелната функција;
 • ниска концентрација на паратироиден хормон во крвта и висока фосфата.

Терапија

Третманот на хипопаратироидизам во акутна форма се изведува само во стационарни услови, така што докторите можат да ја следат состојбата на пациентот. Прикажани во / во воведувањето на калциум глуконат или други деривати на калцитриол. Важна точка во терапијата е елиминација на конвулзивниот синдром. За таа цел, паратиреодинот се администрира кај пациентот. Дозата се пресметува од страна на лекарот.

Штом се отстрани акутен напад на болест, на лицето му се препишува калциум во форма на пилули или во форма на раствор. Лекови на избор:

 • 10% раствор на калциум хлорид;
 • калциум глуконат;
 • калциум лактат.

Исто така, за третман на хипопаратироидизам, пациентот е пропишан седативи и антиспазмодики за ублажување на болката за време на развојот на нападите. Патолошката терапија е долга. Исто така, за време на се покажа дека следи диета богата со магнезиум и калциум.

Основните принципи на диета терапија:

 • во исхраната мора да вклучуваат млечни производи;
 • месните производи треба да бидат ограничени;
 • со цел телото целосно да го апсорбира внесот на калциум, неопходно е да се јаде храна која содржи витамин Д.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипопаратироидизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефроптоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Порфирија (појавување симптоми: 7 од 20)

Порфирија е група на вродени болести предизвикани од зголемување на нивото на порфирините во телото, како и супстанциите што ги формираат. Порфирините се супстанции кои се синтетизираат од страна на сите клетки на телото, поголем степен во коскената срцевина или црниот дроб, бидејќи тие се наменети да произведат хемоглобин, или поточно, не протеински дел од него и различни ензими. Нивната голема акумулација, или, напротив, недостатокот на тоа води до појава на таква болест.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 7 од 20)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 6 од 20)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .