Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипокалцемија: Симптоми и третман

Хипокалцемија - главните симптоми:

Хипокалцемијата е патолошка состојба која се развива како резултат на нарушен електрофизиолошки процес и се карактеризира со намалување на нивото на калциум во телото. Оваа патологија може да биде и акутна и хронична. Важно е времено да се утврди причината за прогресијата на болеста и да се започне со соодветен третман за да се избегне развојот на опасни здравствени ефекти. Хипокалцемијата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

Причини

 • хипопаратироидизам. Ова е најчестата причина за прогресијата на патологијата кај луѓето;
 • зголемено производство на тирокалцитонин;
 • хиповитаминоза D. Во случај на прогресија на оваа патологија, се нарушуваат процесите на апсорпција на калциум во човековиот црево, неговата размена во коскените структури. Оваа причина најчесто води до развој на патологија кај децата;
 • хипомагнезимија;
 • Ахолија;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • некомпензирана хронична алкалоза;
 • хипоалбуминемија;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • панкреасни болести на воспалителна природа. Во случај на нивна прогресија, таложењето на калциумови соли е забележано на местото на некроза на маснотии;
 • токсичен шок;
 • метастази на малигни тумори;
 • коскени патологии;
 • земање одредени групи на лекови;
 • хипокалцемијата кај новороденчиња може да се развие поради недоносеноста или ако мајката има дијабетес. Исто така, причината за намалување на концентрацијата на калциум во телото може да биде тоа што бебето се храни со специјални мешавини, кои содржат фосфор.

Симптоматологија

Манифестации на хипокалцемија

Хипокалцемијата долго време може да биде асимптоматска. Симптомите не може да се појават, дури и ако концентрацијата на калциум не е пониска од 2,0-2,2 mmol на литар. Ако овој индикатор се намали, тогаш симптомите на патологијата стануваат поизразени.

Во случај на прогресија на хипокалцемија, забележани се следниве симптоми:

 • Бидејќи болеста е често комбинирана со хиперкалемија, првиот симптом кој се јавува кај луѓето е зголемена ексцитабилност на нервните и мускулните структури;
 • пареза на екстремитетите;
 • болка во коските;
 • оштетување на меморијата;
 • конвулзии;
 • бронхоспазам;
 • несоница;
 • вртоглавица;
 • тахикардија ;
 • Симптоми на Chvostek;
 • Симптоми на Трусо;
 • невроза ;
 • против позадината на прогресијата на хипокалцемијата, се почитуваат трофични нарушувања;
 • аритмија ;
 • повраќање;
 • ларингизам.

Важно е кога се појавуваат првите знаци на патологија веднаш да се контактира со медицинска установа за да се дијагностицира, да се идентификува главната причина за прогресија на хипокалцемијата и исто така да се третира оваа состојба.

Хипокалцемија кај деца

Хипокалцемијата кај деца може да се развие поради малнутриција. Често патологијата ги зафаќа младите деца. Ако постои забрзан раст на детето, зголемени оптоварувања, тогаш обично симптомите се поизразени:

 • тетанија. Таа е обично атипична. Нозете на бебето можат да се вкочанат, да се тргаат на одредени мускули и така натаму;
 • благ мускулен спазам;
 • дијареа;
 • карпопедален спазам;
 • ларингизам;
 • зголемен интракранијален притисок.
Симптоми на хипокалцемија

Дијагностика

Дијагнозата на хипокалцемијата вклучуваше педијатар или ендокринолог. Стандардната програма за дијагностицирање на оваа патолошка состојба вклучува:

 • крвен тест . Потребно е да се процени нивото на калциумови јони во серумот;
 • Х-зраци Овој инструментален метод е неопходен за да се процени состојбата на коскените структури во телото;
 • крвна биохемија . Тоа ви овозможува да ја дознаете концентрацијата на билирубин во крвта, магнезиумот, витаминот Д, креатинин, фосфат и така натаму.

Третман

Третманот на хипокалцемијата треба веднаш да започне веднаш штом резултатите од тестовите се добиени. Планот за лекување е развиен од лекарот присутен, имајќи ја предвид општата состојба на пациентот, како и сериозноста на болеста во него:

 • диета терапија. Лекарот развива посебна диета која ќе се збогати со калциумови соли - до 2000 mg за удар;
 • на пациентот се препорачува да помине колку што е можно под сонцето, но не да се сончава, туку само да оди;
 • Не користете козметика за сончање, бидејќи тие го блокираат ултравиолетовите потребни за целосна синтеза на витамин Д;
 • Третманот со лекови се заснова на земање лекови кои содржат калциум и витамин Д;
 • Исто така е важно да се третираат болести кои можат да предизвикаат прогресија на хипокалцемијата.

Во случај на акутна развој на хипокалцемија, неопходно е да се спроведат итни мерки, бидејќи оваа состојба не само што го загрозува здравјето, туку и животот на пациентот:

 • Се покажа дека се спроведува бавно / во воведувањето на стерилни раствори на натриум хлорид, гликоза, калциум глуконат. Оваа терапија е неопходна за да се намалат манифестациите на болеста, како и ризикот од компликации;
 • ако на позадината на акутната хипокалцемија се појави хипомагнезиемија, се препорачува да се инјектира магнезиум сулфат во вената.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хипокалцемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Метехоглобинемија (појавување симптоми: 5 од 13)

Methemoglobinemia е болест во позадина од која се зголемува нивото на метхемоглобин или оксидираниот хемоглобин во главната биолошка течност на една личност. Во такви случаи, степенот на концентрација се зголемува над нормалата - 1%. Патологијата е вродена и стекната.

...
Труење со арсен (појавување на симптоми: 5 од 13)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Хронична бубрежна болест (појавување на симптоми: 5 од 13)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Фарингеална невроза (појавување симптоми: 4 од 13)

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

...
Стеноза на садовите (појавување симптоми: 4 од 13)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .