Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Автоимуни тироидитис: симптоми и третман

Автоимуни тиреоидитис - главните симптоми:

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

Претставниците на фер секс се болни неколку пати почесто. Автоимуниот тироидитис на тироидната жлезда може да влијае на личност на која било возраст, но најчесто тие се болни од луѓе од возрасна група од 50-70 години.

Причини

Најчесто оваа патологија се должи на наследна предиспозиција. Но, дури и во овој случај, за неговиот развој, потребни се провоцирачки фактори, како што се:

 • присуство во телото на фокуси на хронична инфекција;
 • вирусни патологии од вирусна природа - акутни респираторни инфекции, акутни респираторни вирусни инфекции , инфлуенца ;
 • долга и несоодветна употреба на синтетички лекови. Најчесто болеста се развива како резултат на хормонски лекови, лекови кои содржат јод;
 • ефекти на зрачење врз човечкото тело;
 • долг престој на сонце;
 • тежок стрес. Тие вклучуваат прецизно силен шок - смрт на некој близок, губење на работа, и така натаму;
 • лоша еколошка состојба на местото каде што живее лицето.

Класификација

Во медицината, користете неколку класификации:

 • поради причини на појава;
 • за механизмот на развој;
 • за карактеристиките на клиниката.

Класификација по причина:

 • хроничен автоимун тироидитис. Патологијата напредува како резултат на продирањето на Т лимфоцитите во паренхимот на тироидната жлезда. Доаѓа неговото уништување - структурите се засегнати и главните функции се нарушени, што доведува до прогресија на примарен хипотироидизам . Оваа состојба е опасна бидејќи тироидната жлезда престанува да произведува нормални количини на хормони, што е полн со развој на опасни патологии. Хипотироидизам треба да биде што е можно побрзо да се идентификува и да почне да се лекува. Хроничен автоимун тироидитис - наследна патологија;
 • постпартам. Главната причина за развојот е зголеменото активирање на имунолошкиот систем по долготрајната депресија за време на раѓањето;
 • молчи
 • тироидитис индуциран од цитокини.

Развојна механизам класификација:

 • еутироидна фаза. Во оваа фаза функциите на жлезда не се нарушени. За време на траењето на таква фаза може да потрае неколку години, и целиот мој живот;
 • субклиничка фаза. Ако болеста почнува да напредува, се зголемува агресијата на Т-лимфоцитите, кои "напаѓаат" и целосно ги уништуваат клетките на жлездата и го намалуваат нивото на тироидните хормони. Но, додека има зголемување на производството на ТСХ;
 • тиротоксична фаза. Агресијата на Т-лимфоцитите се зголемува и оштетените жлечни клетки ги ослободуваат тироидните хормони во крвта. Се развива тиротоксикоза. Продолжува уништувањето на жлездата и започнува фазата на изразен хипотироидизам;
 • хипотироидна фаза. Нејзиното времетраење е една година, по што се враќаат изгубените функции на жлездата. Понекогаш постои перзистентен хипотироидизам.

Класификација во зависност од клиничките манифестации:

 • латентна форма. Симптомите на автоимуниот тироидит не се манифестираат;
 • хипертрофичен. Знаците на хипотироидизам се поизразени. Железата е зголемена и формирањето на јазол може да се забележи. Постепено, автоимуниот процес напредува, а функциите на жлездата се нарушени, се развива хипотироидизам;
 • атрофичен. Како по правило, големината на жлездата останува нормална. Понекогаш се намалува. Оваа патолошка состојба е забележана главно кај постарите лица. Кај младите луѓе, може да почне да напредува поради изложеност на телото на радиоактивно зрачење.
Автоимуни тироидитис

Симптоматологија

Главните симптоми на хроничниот автоимун тироидитис, како и секоја друга форма, се јавуваат за време на активната фаза на развојот на болеста, кога морфолошките промени и воспалителните процеси се забележани во ткивата на жлездата.

Симптоми:

 • слабост;
 • железо компактен и зголемен во големина;
 • кога притискате прсти на тироидната жлезда, можете да забележите присуство на јазли;
 • болки во зглобовите;
 • дишењето е тешко, а исто така е тешко целосно да се проголта храната;
 • пациентот постојано чувствува присуство на грутка во грлото;
 • болка во областа на тироидната жлезда;
 • потење;
 • треперење прсти;
 • оштетување на меморијата;
 • нарушување на вниманието;
 • постојани промени во расположението.

Симптоми на постпарталниот тироидитис:

 • губење на тежината;
 • производството на хормони е оштетено;
 • зголемен замор;
 • треска
 • тахикардија .

Вреди да се напомене дека често болеста е апсолутно симптом слободен, главните симптоми се директно поврзани со присуството на други патологии во телото, првенствено хипотироидизам:

Автоимуниот тироидитис кај децата напредува полека. Долго време, тие можат да ја набљудуваат состојбата на еутироидизам (без симптоми). Вообичаено, дијагнозата се поставува за време на испитувањето на пациентот за зрачење. Железото се зголемува рамномерно, меко кога палпира. Вреди да се спомене фактот дека атрофичната форма не е карактеристика на автоимуниот тироидитис кај децата.

Дијагностика

Дијагнозата на АИТ се состои од проценка на симптоми, резултати од лабораториски и инструментални испитувања. Ќе биде можно да се започне со лекување на болеста само по точна дијагноза. Вреди да се напомене дека е многу тешко да се потврди присуството на АИТ пред клиничките манифестации.

Главната дијагностичка програма вклучува:

 • комплетна крвна слика ;
 • имунограмска анализа;
 • биланс тест Т4 и Т3;
 • Ултразвук;
 • анализа која го одредува нивото на ТСХ во крвта;
 • фина игла биопсија.

Третман

Латентните форми на AIT, по правило, не се медицински или хируршки третирани. Но, лекарите постојано го следат пациентот кој има таква болест. Тиреоидитис во активната фаза е сосема невозможно да се лекува. Но, вреди да се забележи дека не носи никакви смртоносни последици за човечкото тело.

Третманот на автоимуниот тироидитис треба да започне само по точна дијагноза. Неговиот план го опишал лекарот што присуствувал, врз основа на карактеристиките на патологијата на пациентот, како и врз основа на општата состојба на неговото тело.

Третманот на автоимуниот тироидитис, како по правило, е конзервативен. Ако се развие хипотироидизам, тогаш се коригира со помош на хормонални лекови. Ако автоимуната форма е комбинирана со субакутен тироидитис, тогаш во овој случај се прибегнува кон употребата на Преднизолон.

Изолирана автоимуна форма се третира со лекови врз основа на белиот Potentilla - Alba, Zobofit и други. Хируршки третман се прибегнува ако тироидната жлезда е зголемена до тој степен што пациентот не може да голта или да дише нормално.

Компликации

Последиците од патологијата не се смртоносни. Како по правило, возрасните ги имаат следните услови:

Брадикардија

Децата може да ги развијат следните ефекти од АИТ:

 • неразвиеност на гениталиите;
 • кретенизам;
 • џуџе раст.

Исхрана

Третманот на автоимуниот тироидитис, исто така, вклучува и назначување на специјална диета. Многу е важно калорискиот внес не треба да се намалува. Ако исхраната го ограничува внесот на калории, состојбата на пациентот може само да се влоши.

Исхрана го пропишува оптималниот баланс на јаглехидратите, мастите и протеините. Јадењето е неопходно на секои три часа. Во исхраната, пациентот треба да вклучи повеќе храна која содржи во нивниот состав незаситени масни киселини. Исхраната обезбедува остар ограничување на заситените масти. Доволните јагленохидрати треба да бидат присутни во исхраната на пациентот. Затоа, пациентот треба да јаде тестенини, житни култури, леб.

Исхрана исклучува потрошувачка:

 • зачинета јадења;
 • алкохол;
 • кисели краставички и маринади;
 • пржени и пушени производи.

Оптималната исхрана е пропишана само од квалификуван специјалист. Понекогаш ќе биде потребно да се придржувате низ целиот живот, за да не се влоши текот на автоимуниот тироидитис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате автоимуно тироидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тиротоксикоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Тиротоксикозата е патолошка состојба која се карактеризира со постојано зголемување на нивото на хормоните што произведува тироидната жлезда (тироксин и тријодитиронин). Оваа состојба се нарекува и интоксикација на тироидните хормони. Оваа патологија на тироидната жлезда доведува до нарушување на функционирањето на многу органи и системи во човечкото тело, а исто така негативно влијае и врз работата на самата жлезда.

...
Тироидитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Леукоцитоза за време на бременоста (појавување симптоми: 6 од 20)

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .