Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Адисонова болест (Бронза болест): Симптоми и третман

Адисонова болест (бронза) - главни симптоми:

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

Етиологија

Кај Addison-овата болест, работата на надбубрежната кортекс е оштетена. Во овој момент во медицината не постои точна етиологија на болеста. Но, како што покажува медицинската пракса, следните фактори можат да бидат предизвикувачки фактори:

 • автоимуно оштетување на надбубрежниот кортекс;
 • тешки инфективни и вирусни заболувања (најчесто туберкулоза );
 • онколошки заболувања (канцерогени тумори);
 • надбубрежна инсуфициенција;
 • несоодветен третман.

Што се однесува до туморите и инсуфициенцијата, ваквите фактори се доста ретки во медицинската пракса. Според статистичките податоци, вкупниот број на пациенти не е повеќе од 3%.

Во 70% од случаите, сериозно заразно или вирусно заболување е провоцирачки фактор за развој на Адисонова болест. Најчесто тоа е сифилис или туберкулоза.

Адисонова болест (бронза) има прилично брз развој. Почетната фаза брзо станува хронична и не е исклучена рецидива. Во зависност од степенот на оштетување и развојните карактеристики, се разликува примарна и секундарна форма.

Патогенеза

Горените етиолошки фактори доведуваат до целосна или делумна атрофија на надбубрежниот кортекс. Како резултат на тоа, производството на потребните хормони - кортикостероиди и алдостерон - е драстично намалено. Како последица на тоа, може да се формираат болести на гастроинтестиналниот тракт, кардиоваскуларниот систем и општите дефекти во телото.

Општи симптоми

Од хормоните произведени од надбубрежната кортекс, влијаат на метаболизмот во телото, симптомите на болеста се доста разновидни. Тоа е тоа малку комплицира дијагнозата. Само за симптомите, тешко е да се направи дијагноза дури и однапред.

Во првите фази од развојот на Адисонова болест, забележани се следниве симптоми:

 • кожата е бледа, сува;
 • кожата на кожата ја губи еластичноста;
 • низок крвен притисок;
 • нарушувања на срцето;
 • се формираат болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • невролошки нарушувања.

Постојат и поспецифични симптоми кај жените и мажите.

Кај мажите, недоволното производство на тестостерон влијае на интимниот живот. Сексуалната привлечност е значително намалена. Во некои случаи, можно е импотенција .

Кај жените, симптомите се поизразени:

 • Менструацијата запира;
 • во областа на пуби и пазуви престанува растот на косата.

Вреди да се напомене дека таквите симптоми кај жените (особено во однос на менструалниот циклус) може да укажуваат на други нарушувања на генитоуринарниот систем. Затоа, треба да аплицирате за точна дијагноза на компетентен специјалист.

На дел од гастроинтестиналниот тракт може да се забележат не само симптоми во форма на дијареа и гадење, туку и појава на други заболувања во заднина. Најчесто овие се такви болести:

Во прилог на горенаведените симптоми, пациентот може да има промени во работата на централниот нервен систем. Ова се должи на фактот дека во Addison-овата болест балансот на водата е нарушен и се случува дехидратација. Како резултат на тоа, се забележува следната клиничка слика:

 • вкочанетост на прстите, чувствителност се влошува;
 • вкочанетост на нозете и рацете;
 • мускулна слабост;
 • рефлексите се влошуваат.

Заедно со ова, појавата на болна личност исто така се менува - тој изгледа многу уморен.

Манифестацијата на таква клиничка слика зависи од општата состојба на пациентот и од степенот на развој на Адисонова болест.

Дијагностика

Дијагноза за сомневање за Адисонова болест се изведува преку лабораториски, инструментални анализи. Исто така се зема предвид историјата и општата состојба на пациентот, неговиот животен стил.

Дијагнозата преку лабораториски тестови го вклучува следново:

Инструменталните дијагностички методи во овој случај се како што следува:

 • ЕКГ;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Само врз основа на резултатите од сеопфатна дијагноза лекарот може да ја потврди или негира дијагнозата.

Пигментација на кожата во Адисонова болест

Третман

Ако Адисонова болест се дијагностицира во рана фаза, третманот не само што ќе ја подобри состојбата на пациентот, туку и ќе ги избегне сериозните компликации.

Покрај третманот со лекови, пациентот треба да следи посебна диета. Главниот тек на третманот е заменска терапија. Со оглед на тоа, лекови од таков спектар на дејства се пропишани:

 • глукокортикостероиди;
 • минералокортикостероиди.

Програмата за третман, исто така, обезбедува и реставрација на балансот на водата и солта. За да го направите ова, интравенозен солен натриум хлорид се администрира на пациентот. Доколку има ниска содржина на гликоза во крвта, тогаш 5% раствор на гликоза се пропишува интравенозно.

Дозата и редоследот на администрирање на лековите пропишани само од лекарот кој го посетува. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Ако болеста е предизвикана од заразна болест, текот на лекувањето вклучува лекови за да се елиминира. Во овој случај, ендокринологот спроведува третман заедно со специјалист за специјализирани туберкулоза или специјалист за заразни болести.

Исхрана

Во прилог на третман со лекови, треба да се придржувате на специјална диета. Храната богата со калиум треба да се елиминира или да се минимизира.

Производи кои содржат Б витамини

Во секојдневната исхрана на пациентот треба да бидат присутни такви производи:

 • јаболка, цитрус;
 • храна со витамини од групата Б (црн дроб, моркови, жолчка од јајца);
 • производи кои се богати со минерали, масти, јаглехидрати.

Алкохолот е целосно исклучен. Во телото на пациентот е многу важно да се одржи оптимален метаболизам и да се спречи губење на тежината (ако не постои вишок тежина).

Таквиот комплексен третман значително ќе ја подобри состојбата на пациентот, ќе ги намали симптомите и ќе го спречи развојот на компликации.

Можни компликации

Најчесто, пациентите може да развијат друга заразната болест. Најчесто е хронична инсуфициенција на надбубрежниот кортекс. Вреди да се напомене дека секундарната форма на оваа болест може да се случи надвор од Адисонова болест.

Хроничната инсуфициенција на надбубрежната кортекс во симптоматологија е многу слична со бронзената болест:

 • желба за солена храна (поради нарушување на балансот на водата и солта);
 • прекршувања во гастроинтестиналниот тракт;
 • апатија, раздразливост;
 • оштетена меморија, концентрација;
 • остар губење на тежината.

Дијагнозата се изведува преку лабораториски и инструментални анализи:

Врз основа на добиените резултати, ендокринологот пропишува третман.

Прогноза

Со навремено започната терапија, болеста продолжува без значителни компликации и не влијае на очекуваниот животен век. Пациентите со оваа болест се строго забранети физички и емоционален стрес.

Превенција

Превентивните мерки се насочени кон општо зајакнување на имунолошкиот систем, спречување на заразни и вирусни заболувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Адисонова болест (бронза) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 7 од 20)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Панкреатит (појавување симптоми: 7 од 20)

Панкреатитот е група на болести во комбинација со нивните придружни синдроми, чиј тек е придружен со заеднички фактор, што е воспаление на панкреасот. Панкреатитот, чии симптоми се манифестираат поради фактот дека нема ослободување на ензими секретирани од жлездата во дуоденумот, се случува со активирање на овие ензими директно во жлездата, поради што постепено се уништува, со други зборови, само-варење.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување на симптоми: 7 од 20)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .