Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микседем: Симптоми и третман

Myxedema - главните симптоми:

Микседемот е најтешката форма на хипотироидизам, која се карактеризира со развој на едем на кожата и поткожното ткиво. Патологијата почнува да напредува во човечкото тело како резултат на недоволната секреција на тироидните хормони. Жените најчесто се засегнати од оваа болест во период на хормонални промени, односно во текот на менопаузата.

Причини

Главната причина за микседемот е намалување на секрецијата на тироксин, како и тријодотиронин во тироидната жлезда. Клиничарите, исто така, ги класифицираат сите причини за развојот на патологијата во примарно и секундарно.

Примарните причини за прогресија на микседемот:

 • намалување на обемот на функционирање на тироидното ткиво;
 • автоимун тироидитис;
 • изложеност на јонизирачко зрачење;
 • компликација по операцијата;
 • инфилтративни болести на тироидната жлезда;
 • дефицит на јод во телото;
 • висока содржина на јод;

Секундарните причини за развој на микседемот се поврзани со прогресијата на патологиите на хипоталамично-хипофизата, како што се:

 • хипофизен хипотироидизам;
 • хипоталамичен хипотироидизам.

Симптоматологија

Микседемата се карактеризира со долг тек. Пациентите ги имаат следниве симптоми: лицето станува подуено, во облик на маска со бледо или жолт тон на кожата, а мимикријата е целосно отсуснат.

Симптомите на микседемот почнуваат да се појавуваат поинтензивно додека болеста напредува. Симптомите може да се разликуваат малку во зависност од тоа кој орган или систем бил засегнат. Како по правило, се развиваат следните состојби или болести:

Ако микседемот не почне да се лекува навреме, тогаш ова може да доведе до сериозни последици, од кои најопасните се микседема кома. Често болеста влијае на постарите лица. Може да почне да напредува заради заразни болести, повреди или хипотермија.

Симптоми на микседем

Кога миxедема кома се случува нагло намалување на телесната температура, пулс, како и намалување на крвниот притисок, респираторната стапка. Развиена интестинална опструкција , уринарна ретенција, нарушувања на централниот нервен систем и срцева слабост . За жал, микседема кома е фатална во 80% од клиничките случаи. Затоа, многу е важно навреме да се контактира со квалификуван специјалист (ендокринолог) за дијагностицирање и лекување на микседем.

Дијагностика

Дијагнозата на микседемот мора да се спроведе многу внимателно, имајќи ја предвид историјата на животот на пациентот, како и историјата на болеста. Испитувањето го спроведува ендокринолог.

Дијагностички методи:

Третман

Главниот и ефективен метод на лекување на болеста е терапијата со лекови:

 • хормонска терапија (земање L-T4);
 • глукокортикоид;
 • корекција на хемодинамски нарушувања;
 • третман на компликации.

Третман на микседема со народни методи

 • мед, ореви (мелено), лук (излупени и дупчат), семки за копарки. Од овие состојки се подготвува лушпа и се зема неколку пати на ден;
 • лушпа на билки (камилица, борови пупки, боровинки лисја, ирски лишаи, ливади, орев лисја, и dymyanki). Сето ова ќе треба да се вари во водена бања, да се затегне преку завој, да се излади и да се земе;
 • земи лимон кора, ленено семе, мед - додадете вода. По вриење на оган за неколку минути, затегнете и земи;
 • женшен тинктура е корисна за тироидната жлезда. Затоа, лекарите препорачуваат неговата употреба за лекување на оваа болест;
 • Feijoa, земјата со шеќер, е многу корисна кај микседемата;
 • додадете зовриена вода за да се исуши морското кафе, инсистирајте, исцедете. Додај урда, ореви (земјата во прав), лук, растително масло до смесата. Готовиот производ треба да се зема со храна;
 • земам бисквити, листови од нане, вероника билка. Сите истурете зовриена вода, инсистирајте, вирус и земајте во текот на денот.

Не се препорачува само-третман со микседема. Употребата на народни лекови треба да се комбинира со терапијата со лекови. Само во овој случај, максималниот терапевтски ефект ќе се постигне. Секој лек за лекување на микседемот треба да се зема само откако самиот лекар го пропишува. Самоповредувањето е неприфатливо!

Превенција

Превентивните методи се главно:

 • навремен третман на тироидната жлезда;
 • контрола на јод во телото;
 • годишен ултразвук на тироидната жлезда;
 • испитување и консултација на ендокринологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате miksdedema и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипотироидизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипотиреоидизмот е состојба која се јавува во позадина на долг и постојан недостаток на тироидни хормони произведени од тироидната жлезда. Хипотиреоидизам, чии симптоми во екстремниот степен на нивната манифестација кај возрасните се означени во форма на микседема со карактеристичниот оток на ткивата и органите, кај децата се манифестира во форма на кретенизам, чија особина се состои не само во намалена функција на тироидната жлезда, туку и во одложена ментална и физичка развој.

...
Анемија (анемија) (појавување на симптоми: 5 од 20)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 5 од 20)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Кахексија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 20)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .