Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларингеална стеноза: симптоми и третман

Ларингеална стеноза - главните симптоми:

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

Етиологија на ларингеална стеноза

Стенозата на гркланот кај децата може да се манифестира во новороденчиња ако новороденчето долго време е под респираторниот апарат. На постара возраст, стенозата се развива поради следните причини:

 • езофагијална повреда со странски објект;
 • изгори пламен, хемиски;
 • алергиска реакција во форма на едем на ларингеалната мукоза;
 • трахеална интубација (за време на општа анестезија).

Форми на болеста

Стенозата може да се појави во две форми - акутна и хронична. Акутна стеноза на ларинксот е прилично лесна за лекување. Причината за развој на болеста може да биде следнава:

 • заразни болести - маларија, сифилис , црвена треска ;
 • оперативна интервенција;
 • вродена патологија на ларинксот.

Доколку третманот започне со време, акутната стеноза на гркланот може да оди речиси без трага.

Хроничната ларингеална стеноза е посложена форма на болеста. Во медицината, постојат 4 степени на развој на овој патолошки процес. Бидејќи хроничната форма на патологијата може да се развие поради цикатриска контракција на трахеата, во некои извори оваа форма се нарекува цикатриска стеноза на ларинксот.

Степени на развој и нивните симптоми

Развојот на хроничната стеноза на гркланот е условно поделен на четири степени:

 • прв степен - период на компензација. Во тоа време, детето ги има следните симптоми: тешкотии при дишењето, срцето може да помине побавно;
 • втор степен - период на нецелосен надомест. Дишењето на детето станува бучно;
 • трет степен - декомпензација. Детето е скоро секогаш во полу-седечка положба. Симптомите се како што следува: дишењето е многу бучно, прстите и кожата добиваат синкава нијанса, црвени образи;
 • четвртиот степен - задушување. Таквите симптоми се карактеристични за овој степен: пациентот е во сонлива состојба, учениците се значително проширени, наизменично и површно дишење. Свеста е можна, или детето може да биде деливирано.

Хроничната стеноза на ларинксот во првата фаза на развој практично не претставува закана за животот на детето, третманот дава позитивни резултати.

Акутна стеноза на гркланот

Цикатриска стеноза на гркланот на претпоследната и последна фаза на развој, во отсуство на медицинска нега, е фатална. Затоа, ако симптомите покажат хронична стеноза на гркланот, веднаш треба да се јави брза помош.

Вреди да се напомене дека хроничната стеноза на гркланот е донекаде слична во симптомите на трахеалната стеноза. Затоа, за попрецизна дијагноза, лекарот ќе треба да ја процени големината на луменот на трахеата.

Прва помош

Ако детето влегува во болница со патологија од четврто степен, тогаш му треба итна медицинска помош. Ако е изречена во погрешно време, детето може да умре. Прво, се прави коникотомија, а потоа и трахемија. Во оваа фаза се внесува посебна цевка во трахеата, што е неопходно за да се обезбеди снабдување со воздух на пациентот. Таквата итна медицинска помош овозможува да се отстрани смртоносното исход и да се продолжи со правилниот тек на лекување.

Ако одите на лекар на време (со стеноза од 1-2 степени), тогаш итна медицинска помош можеби не е неопходна, бидејќи ништо нема да го загрози животот на детето.

Дијагностика

За да се препише точниот курс на лекување, потребно е првично да се дијагностицира правилно.

Првиот и најточен метод за дијагноза на стеноза е ларингоскопија. Со помош, можете да ја одредите ширината на луменот на гркланот, општата состојба на трахеата. Исто така, лекарот по визуелна инспекција може понатаму да назначи да ги спроведе следниве дијагностички методи:

Врз основа на резултатите од овие тестови, лекарот ќе може да ги идентификува можните причини за развој на патологијата и да пропише правилен третман за детето.

Третман

Важно е да се разбере дека стенозата на детето бара итен третман. Ако ние не почнеме ресустивните активности навремено, тогаш смртта е речиси неизбежна.

Во задолжителната програма за лекување на детето, дрога и физиолошка терапија. Пропишани лекови како акција спектар:

 • вазоконстрикторни агенси;
 • глукокортикостероиди;
 • калциум.

Исто така, за конзервативен третман на оваа болест кај дете се пропишани следниве постапки:

 • затоплување нога бањи;
 • загревање облоги на градите и вратот.

Третманот на ваквата болест кај децата и возрасните бара само квалификуван пристап. Точниот третман е возможен само откако ќе се идентификува причината за развојот на болеста и целосен преглед. Да се ​​само-лекува, во овој случај, е сосема неприфатливо.

Превенција

Превенција на оваа болест како таква не е. Како што покажува медицинската пракса, болеста влијае на двете деца и возрасни речиси одеднаш. Меѓутоа, ако детето има повреда на гркланот или трахеа, вреди да се провери со специјалист за ЕНТ. Ова ќе помогне да се откријат првите симптоми на болеста и да се третира навремено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стеноза на ларинксот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тромбоемболизам (појавување симптоми: 8 од 20)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Метаболна ацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Асфиксија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Асфиксијата е состојба во која едно лице доживува ограничување во протокот на воздух во назофаринксот, што резултира со задушување со целосен кислород глад, што доведува до клеточна смрт. Тоа се случува поради различни причини од насилни, механички, патолошки или психолошки дејства, кога е нарушена размена на гасови во човечкото тело, што доведува до парализа на респираторниот центар.

...
Астма (појавување симптоми: 6 од 20)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Астматичен статус (појавување на симптоми: 6 од 20)

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .