Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мала хореа (Sydengham chorea): симптоми и третман

Мала хореа (Sydengham chorea) - главни симптоми:

Мала хореа (Сиденамската хореа) е болест на ревматската етиологија, која се базира на поразот на субкортикалните јазли на мозокот. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата кај луѓето е нарушување на моторната активност. Болеста влијае главно на мали деца. Девојчињата се болни почесто од момчињата. Просечното времетраење на болеста е од три до шест месеци.

Видови

Класифицирајте неколку фази на болеста:

 • латентен (скриен). Во латентна фаза, мала хореа е апсолутно асимптоматска, што го отежнува дијагностицирањето;
 • субакутен. Во оваа фаза, мала хореа се јавува со помалку тешки симптоми. Но, веќе може да се забележи грчеви на мускулите на лицето и грчеви на екстремитетите;
 • зачинета Во акутната фаза, сите симптоми се изговараат и бараат итен третман;
 • повторливи. Во овој случај, по некое време, мала хореа може повторно да го погоди лицето.

Етиологија

Главната причина за развојот на мали хореа е инфекција со хемолитична стрептокока група А

Фактори на ризик за развој на болеста:

 • генетска предиспозиција кај децата;
 • ревматизам (воспаление на сврзното ткиво);
 • психолошка траума;
 • зголемена ексцитабилност на нервниот систем;
 • ангина (хроничен тонзилит) ;
 • компликации по респираторни заболувања ( АРВИ );
 • имунитет;
 • кариес.

Најчесто оваа болест ги зафаќа децата од 6 до 15 години.

Симптоми

Во почетните фази, симптомите на мала хореа може да бидат помалку изразени. Исто така, тие може да бидат отсутни во скриената форма на болеста. Времетраењето на текот на болеста зависи од состојбата на пациентот, карактеристиките на неговото тело, сериозноста на патологијата и причините кои ја предизвикале прогресијата на малиот хореа. Важно е кога првите симптоми на болеста веднаш да се обратат до високо квалификуван лекар кој може да препише соодветен третман.

Оваа болест се карактеризира со следниве симптоми:

 • зголемена телесна температура 37-38 (во ретки случаи);
 • недостаток на координација на движењата;
 • грчеви на мускулите на лицето (трепка, грчењето на аголот на устата, грчењето);
 • спонтано грчење на нозете и рацете (нервни тикови);
 • грчеви рамената;
 • глава грчеви;
 • несоница (нарушување на спиењето);
 • нарушување на одењето (танцување одење);
 • прекршување на јазичниот говор (нејасна формулација на наведените зборови);
 • оштетување на меморијата;
 • раздразливост;
 • hyperexcitability (нервоза, агресија);
 • конвулзивни напади;
 • постојана слабост и поспаност;
 • оштетен слух и визија;
 • потешкотии со голтање.
Мала хореа

Дијагностика

Успехот на подоцнежниот третман зависи од тоа колку е рано откриена болеста. Дијагностика ги вклучува следните лабораториски и инструментални техники:

 • крвен тест . Се користи за да се открие точната содржина на маркерите на стрептококната инфекција во телото. Ова ќе помогне не само да ја потврди дијагнозата, туку и да ја идентификува причината за нејзината прогресија. За назначувањето на понатамошен план за лекување е многу важно;
 • ЕЕГ (електроенцефалограм) - современ метод за проценка на состојбата на мозокот;
 • ЕМГ (електромиографија);
 • КТ

Третман

Третманот на оваа болест вклучува неколку фази. Пред сè, ќе биде неопходно да се исклучат сите фактори кои негативно влијаат врз менталната состојба на пациентот. Се состои во идентификување и елиминирање на причините за нарушување на мирот. Најчестите стимули се звуци, осветлено осветлување и така натаму. На пациентот се препорачува одмор во кревет. Исто така, лекарите пропишуваат диета која обезбедува ограничена потрошувачка на храна со јаглени хидрати. Децата не се препорачуваат да вежбаат, што може да го комплицира текот на болеста. Третманот на хореата на Сиденгам се препорачува да се спроведе во болницата, но ако болеста е лесна, пациентот може да биде дома.

Пациентот мора да биде препишан лек. Во терапијата се користат следните синтетички лекови:

 • седативи и транквилизери се користат за нормализирање на работата на централниот нервен систем (централниот нервен систем);
 • ацетилсалицилна киселина;
 • бутадиен;
 • дифенхидрамин;
 • додатоци на калциум;
 • Б витамини и мултивитамини;
 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • Во тешки ситуации, хормоналните лекови може да се користат за третман (ретко се користат за лекување на деца).

Превенција

Превенција на болеста е навремена реорганизација на усната шуплина и назофаринкс, особено со ангина. Неопходно е веднаш да се дијагностицира и лечи ревматизам (ако постои), бидејќи болеста често се развива токму спротивно на неговата позадина. Важно е да се води здрав начин на живот и да се јаде во право.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мала хореа (хореа на Сиденгам) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперинсулинизам (појавување симптоми: 7 од 20)

Хиперинсулинизмот е болест поврзана со зголемување на нивото на инсулин и намалување на шеќерот во крвта кај луѓето. Карактеристични знаци на болеста се: општа слабост, вртоглавица, зголемен апетит, тремор и психомоторна агитација. Вродената форма е многу ретка, кај околу едно новородено од 50 илјади. Често се утврдува од стекнатиот тип на болеста кај жените на возраст од 35-50 години.

...
Хореа (појавување симптоми: 6 од 20)

Хореа е патолошка состојба која се карактеризира со развој на хиперкинеза на различни мускули на телото. Лицето прави бесцелни, убедливи, хаотични и брзи движења, главно горните и долните екстремитети. Основата на болеста е оштетувањето на базалните ганглии на мозокот, како и на денталното јадро на малиот мозок. Ова се случува под влијание на разни фактори.

...
Енцефалитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Церебрален едем (појавување симптоми: 6 од 20)

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .