Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дефицит на лактаза: симптоми и третман

Дефицит на лактаза - главните симптоми:

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

Недостатокот на лактаза кај новороденчињата е доста чест и секоја година бројот на млади пациенти само се зголемува. Болеста главно се смета за детска, но возрасниот може исто така да го почувствува недостигот на дигестивниот систем, кој е предизвикан од намален ензим на лактаза. Кај возрасните, болеста е многу ретка, а уште поретко се дијагностицира. Зошто? За ова детално можете да дознаете од презентираниот материјал.

Видови болести

Првично вреди да се напомене дека болеста, иако се нарекува дефицит на лактаза, главно произлегува од зборот лактаза, бидејќи главната причина за формирање на болеста е намалениот состав на овој ензим.

Болеста е поделена на типови кои имаат својствени карактеристики. Овие видови ги имаат следните имиња:

 1. Примарно оштетување е многу ретка болест, причината за формирање на која се генетските карактеристики на бебето. Лактазата во овој случај е формирана од телото во потценета количина, а понекогаш и воопшто не е произведена. Ако не ја третирате болеста на примарен неуспех, тогаш детето на крајот може да умре. Но, вреди да се напомене дека болеста од овој тип е доста ретка.
 2. Секундарното оштетување се формира поради болест на цревниот ѕид, што е предизвикано од инфекција во шуплината. Секундарниот неуспех може да се должи на алергија на млеко. Така, првичниот знак на болеста, алергијата , првично се појавува, а потоа се формира секундарен фактор - болест на дефицит на лактаза. Така, овој вид произлегува главно врз основа на основните патогени на болеста.
 3. Функционално . Неговата особеност е дека ензимите се произведуваат во целост, но немаат време да ја обработуваат лактозата. Ова се должи на содржината на маснотии во млекото во овој случај, храната брзо поминува низ цревата и телото нема време да ја разложува лактозата во компоненти.
 4. Неуспех кај возрасни . Од името е јасно дека овој вид се јавува главно кај возрасни. Причината за болеста кај возрасните е промена поврзана со возраста во бројот на ензими кои се создаваат од цревната слузница. Во овој случај, кај возрасните, оваа форма се манифестира во откривање на слуз во изметот.

Од сите горенаведени видови болести, примарната форма е најопасна, но, за среќа, таа е многу ретка.

Причини

Причини за дефицит на лактаза

Дефицитот на лактаза кај децата се јавува поради следниве причини:

 1. Ако детето е родено предвреме, односно пред крајниот рок. Во овој случај, производството на ензимот едноставно се уште не започнало, бидејќи процесот на неговото формирање започнува од 24-тата недела. Кај недоносените бебиња, телото едноставно нема време да го започне процесот на производство на лактаза, па оттука, од првата недела, детето се дијагностицира со дефицит на лактаза.
 2. Во случај на генетска предиспозиција за дефицит на лактаза. Ако родителите или предците имале предиспозиција за овој тип на болест, тогаш не е исклучен развојот на дефицит на лактаза кај потомството. Често причината за болеста не може да се пресмета, па лекарите препишуваат превентивен курс за да го направат животот на бебето колку што е можно поедноставно.
 3. Со развојот на друг вид на болест што доведува до формирање на дефицит на лактаза. Ова се вирусни или бактериски болести на гастроинтестиналниот тракт и самиот цревен тракт.
 4. Прекршувајќи го балансот на хранење. Во овој случај, развојот на дисбактериозата не е исклучен, а вториот, пак, предизвикува повреда на производството на лактаза.

Исто така вреди да се напомене дека болеста може да се развие врз основа на следниве видови болести:

 • во алергиски реакции на храна;
 • ако инфекцијата одвнатре се влегува во цревата;
 • со ентероколитис ;
 • во случај на гелмитски инвазии.

Врз основа на презентираните причини, развиваат различни типови на недостаток на лактаза, кои се карактеризираат со карактеристични симптоми. Многу е важно да се знаат симптомите на болеста за да може брзо да се утврди болеста кај детето и да започне терапевтски мерки. Во прилог на основното, сите други видови не се смртоносни, но предизвикуваат многу проблеми и непријатност во стомакот на бебето.

Симптоми кај деца

Симптоми на дефицит на лактаза кај деца

Како што споменавме погоре, болеста е почеста кај децата (особено кај доенчиња), а во ретки случаи кај возрасни. За возрасни, нема да биде тешко да се напуштат млечните производи, со што ќе се "заглави" болеста. За бебињата, млекото за пиење е од витално значење, па затоа е важно да започне соодветен третман при првите симптоми на болеста, така што бебето нема да изгуби тежина и активно ќе продолжи да расте.

Кај децата симптомите на инсуфициенција на основните и секундарните форми се практично исти, па затоа ги разгледуваме главните знаци на присуство на болест кај дете:

 1. Појавата на лабави столици во краток период по пиење на мајчиното млеко. Важно е да се напомене дека дури и едно хранење е доволно за детето да страда од дијареа во текот на денот. Опуштените столици се карактеризираат со миризлив мирис и при испитување има знаци на присуство на пена.
 2. Пред празнење на течноста, стомакот може да почне да боли, а внатре во неа може да се чуе активен процес на вриење. Стомакот станува тежок, па обично во раните фази на недостаток, детето почнува да вика гласно и да дејствува од болка во стомакот.
 3. Процесот на празнење е долг и болен. Болката во абдоменот доведува до фактот дека децата не заспиваат добро, не спијат многу, се будат и викаат и плачат. Детето заспива претежно со нозете напикани во стомакот за да се намалат симптомите на болка.
 4. Во столицата се забележува присуство на слуз, пена, па дури и во некои случаи на згрутчување на крв. Повозрасните деца може да имаат храна без храна во измет.
 5. Често формирање на гас и абдоминална дистензија кај децата.
 6. Детето со заболување од дефицит на лактаза, исто така, може да го поврати, па дури и да го раскине целото млеко што е изедено.
 7. Намален апетит.
 8. Со примарен дефицит кај доенчиња, често се забележува губење на активната тежина. Во овој случај, детето почнува да заостанува во развојот на ментална и физичка природа.
 9. Децата, исто така, имаат зголемено потење, што на крајот може да доведе до дехидратација.

Во ретки случаи, постои веројатност за запек кај бебињата, што укажува на компликација на болеста.

Симптомите на дефицит на лактаза кај децата имаат посветла форма на манифестација на симптоми отколку кај возрасните, па затоа детската болест лесно се дијагностицира.

Симптоми кај возрасни

Прво, вреди да се напомене дека симптомите кај возрасните имаат благи знаци на дефицитна дефицит на лактаза, па затоа пациентот често ја обвинува болката што се појавува на други заболувања: гастритис , чиреви , итн.

Значи, симптомите на болеста карактеристични за возрасен организам ги имаат следниве карактеристики:

 1. Веднаш по пиење на млечни производи за еден час, се јавува зголемена надуеност, трнење во стомакот и татнеж.
 2. Со текот на времето, формирањето гас се зголемува, а во стомакот има мали знаци на болни спазми.
 3. Ако се јаде мала количина млечни производи, по 3-4 часа симптомите на болеста исчезнуваат сами по себе. Во ретки случаи, може да има манифестација на силна болка, во кој случај не може да се избегнува употреба на терапевтски и медицински мерки. Но често, третманот кај возрасни не е потребен.

Во случај на конгенитална инсуфициенција, лицето периодично ќе ги доживее овие симптоми. За да се намали ефектот на болни болести, неопходно е да се напушти употребата на млечни производи или да се намали на минимум.

Дијагностика

Дијагнозата ви овозможува прецизно да го одредите видот на болеста која е неопходна за правилен третман. Дијагностичките мерки на болеста ги вклучуваат следниве методи:

 1. Предавање анализа на измет за јаглени хидрати содржина.
 2. Идентификација на киселоста на измет.
 3. Уринарен тест за откривање на лактоза.
 4. Студијата на цревната микрофлора преку биохемиска анализа.
 5. Биопсија. Од тенкото црево се зема фрагмент за анализа за присуство на ензимска активност.
 6. Истражувачки гени.

Врз основа на презентираните методи, се врши дијагностицирање на болеста, а потоа соодветниот третман го пропишува искусен доктор.

Третман

Третман на дефицит на лактаза кај деца

Недостатокот на лактаза кај доенчиња мора да се третира, бидејќи отсуството на ефекти на лекови ќе доведе до влошување на здравјето на малиот пациент. Како резултат на тоа, детето ќе расте со значително заостанување во тежината и неразвиеноста во однос на интелектуалниот и физиолошкиот развој.

Ако производството на лактаза е предизвикано од предвремено раѓање на бебето, тогаш можно е да се зголеми создавањето на ензими со помош на медицински препарати. Ако болеста била предизвикана од други патогени, тогаш првично е неопходно да се третира основниот симптом на болеста, а само после тоа да се зголеми нивото на формирање на лактаза во цревата. За да се зголеми производството на лактаза, можете да ја користите употребата на млечни бактерии.

Доколку постои сериозна форма на недостаток кај дете, тогаш ќе биде потребен деликатен третман, со исклучок на употребата на млечни производи. Во овој случај на детето е пропишана употреба на следниве лекови:

 1. Мешавини без лактоза со брашно од различни видови.
 2. Ниска лактозна соја или бадемово млеко.
 3. Лекови кои содржат ензим.

Третманот на благата форма се изведува со воведување на диета на фруктоза кај детето: јогурт, кефир итн.

Во случај на доење, намалувањето на количината на млеко кое го консумира бебето нема смисла. Третманот во таква ситуација подразбира додавање на млеко од лекови кои помагаат во прекинувањето на лактозата во цревата. Лекот се додава на изразеното мајчино млеко и се дава на бебе со лажица.

Така, во зависност од секој поединечен случај на болеста, е пропишан соодветен третман. Често, третманот се одвива дома со задолжителни периодични посети на лекарот што посетува. Фактот дека детето е здраво, лекарот ќе може да потврди по повторната дијагноза.

Превенција

Превенција на дефицит на лактаза кај деца

Понекогаш е полесно да се спречи развојот на болеста отколку да се бориме потоа. Со цел децата да не страдаат од дефицит на лактаза, мора да се почитуваат следните профилактички правила:

 1. Размерите на дојките треба да се вршат само откако бебето целосно го испразни.
 2. Научете како правилно да го прикачите бебето на градите.
 3. Никогаш не го прекинувајте процесот на исхрана сами.
 4. Не јадете производи со алергиска природа. Кравјо млеко се смета за најзначаен алерген, па затоа е подобро да се исклучи мајката што се грижи за неа од нејзината исхрана.

Усогласеноста со правилата за превенција и навремено лекување на болеста сигурно ќе му помогне на детето да се опорави.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дефицит на лактаза и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ентероколитис (појавување симптоми: 9 од 18)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 18)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза кај новороденчиња (појавување симптоми: 7 од 18)

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .