Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повреда на раѓање: симптоми и третман

Раѓање повреда - главните симптоми:

Раѓање повреда - ова е сериозна штета на различни внатрешни органи и ткива на детето. Ако докторите се свесни за таква закана, тие ќе сторат сé што е можно за да го спречат, или ќе раѓаат на таков начин што повредата ќе биде минимална. Но генеричката активност може да се одвива сосема поинаку од она што го очекуваа лекарите и самата жена. Затоа, траума за раѓање, дури и денес, кога има најнова опрема, се случува многу често.

Етиологија

Многу процеси за време на трудот може да бидат непредвидливи. На пример, мајката или бебето можеби нема да се однесуваат како што се очекувало. Грешките се исто така можни кај лекарите. Според статистичките податоци, повредите што се јавуваат кај децата се можни поради одредени фактори.

Од бремената:

 • возраст на жената во работна рака (рано, доцна);
 • хипоплазија на матката ;
 • прееклампсија ;
 • тесна карлицата;
 • болести на срцето, крвните садови, тироидната жлезда, гениталните органи;
 • штетна работа;
 • одложена бременост.

Од страната на фетусот:

 • локацијата на овошните нозе напред;
 • мала количина на амнионска течност;
 • големи плодови;
 • предвремена бременост;
 • погрешна положба на фетусот;
 • недостаток на кислород.

Од страната на трудовата активност:

 • долго породување;
 • брза испорака;
 • слаба или силна трудова активност.

Од медицинскиот персонал:

 • ротација на фетусот на ногата;
 • употреба на форцепс - ова е главната причина за повреди на централниот нервен систем, бидејќи не само што можат да бидат повредени нозете, туку и 'рбетот и' рбетниот мозок;
 • вакуумска екстракција на фетусот;
 • царски рез.

Новородените често примаат различни видови повреди поради комбинација на неколку причини кои можат да ја нарушат нормалната испорака. Поради различни негативни фактори, функционирањето на внатрешните органи на фетусот е нарушено. Ова може да се случи во различни степени. Некои се видливи веднаш по раѓањето. Тие вклучуваат сериозна патологија. За присуството на другите можете да дознаете по некое време.

Жената може да има повреда на рачниот канал поради анатомски дефекти на гениталиите.

Класификација

Во медицината, видовите на повреда на раѓање се поделени, постојат неколку од нив, но класификацијата на раѓањето е само два вида.

Од причини:

 • неонатален, кога причините за пубертетска патологија;
 • спонтано - се јавува во процесот на трудот;
 • акушерски - со одредени активности на медицинскиот персонал.

Со оштетување:

 • генерички доби повреда на меките ткива - кожата, мускулите се оштетени, се појавува тумор;
 • остео-артикуларна траума - фрактури, фрактури на табулатори, генеричка краниоцеребрална повреда;
 • повреда на функционирањето на внатрешните органи;
 • генерички добива повреда на мозокот - ова се случува поради тоа што главата на бебето се стега, односно се случува генеричка примана повреда на главата;
 • Раѓање повреди на 'рбетниот мозок - дијагностициран со раѓање повреди на' рбетот;
 • повреди на нервниот систем на периферните деца - ова може да се припише на парализата на ЕРБ, фацијалниот нерв.

Секоја од горенаведените штети е многу опасна за животот на новороденото. Покрај тоа, тие предизвикуваат компликации. Оштетувањето на главата често се дијагностицира, бидејќи тоа е оној што го "отвора патот". Поради ова, постојат нарушувања во работата на централниот нервен систем. Речиси е невозможно да се излечат.

Траума на раѓање

Во ретки случаи, повреда на раѓање од царски рез е детектирана кај дете, но сепак ова не е 100% безбеден метод.

Симптоматологија

Во породилните домови, таквите компликации се дијагностицираат само кога тие се јасно видливи визуелно.

Особено ако е механички оштетување, на пример:

 • фрактура;
 • јаз;
 • солза;
 • дислокација;
 • хематом;
 • стискаш.

Постојат многу различни симптоми на такви повреди на бебето, добиени при раѓање:

 • во случај на оштетување на меките ткива: гребнатини, гребнатини, субапоневротични хеморагии;
 • во случај на оштетување на коските: тумори, ограничување на движењето на повредениот екстремитет;
 • интракранијалната повреда на раѓање се манифестира со промени во телесната температура, задушување, конвулзии, поспаност, слаб плач;
 • цефалогематома во случај на повреда на раѓање;
 • генеричка повреда на цервикалниот регион често се манифестира;
 • за повреди на внатрешните органи: абдоминална дистензија, слаби рефлекси, редовна изобилна регургитација, низок притисок, повраќање;
 • за нарушувања на централниот нервен систем: летаргија, слаб крик, недостаток на здив, проблеми со цицање на градите, асиметрија на устата.

Речиси сите симптоми почнуваат да се појавуваат само една недела по раѓањето. Повеќето мајки сметаат дека летаргија и поспаност се сосема нормални во текот на овој период. Но, тоа зборува за внатрешно оштетување. Можно е да се утврди причината за таквата состојба само по целосно испитување на бебето и испорака на одредени тестови, кои ќе бидат избрани во зависност од добиената патологија.

Дијагностика

Дијагнозата обично се прави без потешкотии, бидејќи патологијата може да се види со голо око. Се појавува веднаш по раѓањето, или една недела подоцна.

Листа на настани:

 • лекарот врши визуелна инспекција и палпација на целата телесна површина на новороденчето;
 • е пропишан ултразвучен преглед на оштетената површина;
 • прават х-зраци за повреди на коски;
 • врши функционални тестови, различни за секое тело.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со педијатриски невролог, хирург или трауматолог.

Третман

За секој вид на штета постои посебна терапија.

Општо земено, може да се опише на следниов начин:

 • превентивни мерки за инфекција на оштетена кожа и поткожно ткиво;
 • изведувачки вежби, гимнастика и масажа;
 • физиотерапија, мануелна терапија и остеопатија во случај на раѓање;
 • наметнување на гипс и давање екстремитети со екстремитети со фрактури;
 • хирургија за внатрешно крварење и нарушување;
 • симптоматски третман на нервниот систем и внатрешните органи.

Во секој случај, третманот на повреди на раѓање се врши поединечно.

Можни компликации

Треба да се напомене дека последиците од повреда на раѓање може да бидат со различна тежина. Ако тие се откриени во време, ефикасен третман и соодветна грижа за бебето, тогаш компликациите може да се избегнат. Сепак, некои повреди можат да предизвикаат неповратни процеси кои ќе влијаат врз перформансите на мозокот. Покрај тоа, тие можат да го загрозат здравјето и животот на бебето.

Најостри и често дијагностицирани компликации:

 • течна акумулација во мозокот;
 • постојано менување на индекциите на интракранијален притисок;
 • физичка и ментална развојна попреченост;
 • Церебрална парализа ;
 • недостаток на рефлекси;
 • грчеви на екстремитетите;
 • срцеви палпитации;
 • enuresis ;
 • раздразливост и нервоза;
 • лош говор;
 • парализа;
 • разни болести, вклучувајќи егзема и бронхијална астма ;
 • кома состојба;
 • смрт.

Во случај на оштетување на централниот нервен систем, ако не се појават глобални промени во 'рбетниот мозок и мозокот, се применуваат сложени третмани и соодветна грижа. Сепак, таквите деца и понатаму ќе заостануваат во развој од нивните врсници.

Превенција

За да не се појават негативни фактори кај бебето при раѓање, се спроведува превенција од можни повреди на раѓање.

Ова мора да го сторат родители и лекари дури и пред раѓањето на бебето;

 • планирање на бременост и период на зачнување;
 • идните родители треба веднаш да ги третираат новите патологии;
 • за време на бременоста жената треба да води здрав живот;
 • бремените жени треба да имаат добра исхрана;
 • навремено лекување на заразни болести;
 • редовни посети на гинеколози;
 • породување само во присуство на лекар специјалист.

Лекарите треба да ги знаат сите абнормалности на бременоста дури и пред почетокот на трудот. Затоа, тие ќе бидат подготвени за можни компликации при породување, што ќе го намали ризикот од развој на такви компликации за време на трудот и во постпарталниот период.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате траума за раѓање и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , неонатолог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уремија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Уремија е процес на труење на човечкото тело со протеински метаболизам. Се развива поради нарушување на нормалното функционирање на бубрезите. Оваа состојба понекогаш се нарекува "самоуправа-труење на урина". Неговото латинско име се преведува како "урина" и "крв". Болеста се карактеризира со патолошки промени кои се случуваат во системот на неврохоморалната регулација на телото. Уремијата има доста комплексна патогенеза.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 5 од 20)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Алкохолна цироза (појавување на симптоми: 5 од 20)

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...
Септикемија (појавување симптоми: 5 од 20)

Септикемијата е вид на труење со крв, во кое постои повреда на општата состојба на телото поради воспаление што се појавило во него, но нема гнојни области на внатрешните органи. Во случаи на формирање на чирови нанапред се појавува различен тип на сепса - септикопиемија. Карактеризира со фактот дека се јавува поради продирањето на патолошките бактерии во крвта директно од изворот на инфекции или воспаление. Оваа патологија се развива против позадината на секоја болест.

...
Хидроцефалус кај деца (појавување симптоми: 5 од 20)

Хидроцефалусот (синдром Dropsy) на мозокот кај децата е болест што се карактеризира со фактот дека во своите внатрешни шуплини и под менингите се собира прекумерна количина на цереброспинална течност, која исто така се нарекува спинална течност. Причините за формирање на болеста се многубројни и можат да се разликуваат во зависност од возраста во која е формирана патологијата. Најчесто, заразни и онколошки процеси, конгенитални малформации и повреди на раѓање делуваат како провоцирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
неонатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .