Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Голема кашлица кај деца: симптоми и третман

Голема кашлица кај децата - главните симптоми:

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

Таканаречената пертусис бактерија делува како провокатор, а изворот на инфекција е секогаш болен човек или скриен носач на патогени бактерии.

Кашлица со пертусис кај дете се смета за главен клинички знак, има пароксизмална, но перзистентна природа. Постојат треска, назална конгестија, кивање, чувство на недостаток на воздух.

Дијагнозата е направена врз основа на студијата на клиниката за болести од страна на лекарот и резултатите од широк спектар на лабораториски тестови и инструментални дијагностички испитувања на пациентот.

Третманот на патологијата е строго конзервативен по природа и вклучува администрација на лекови (особено антибиотик), употреба на рецепти за традиционална медицина, поштеден дневен режим и компетентна диета. Во секој случај, неопходно е да се елиминира болеста кај децата дома.

Етиологија

Предизвикувачкиот агенс дејствува како пертусис стапче - мал стационарен аеробен грам-негативен коки. Бактеријата е речиси аналогна на parakoklyusha provocateur (оваа инфекција има помалку тешки симптоми).

Други карактеристични карактеристики на патолошкиот агенс:

 • ниска отпорност на ефектите врз животната средина;
 • зачувување на виталноста под влијание на директна сончева светлина, но не повеќе од 1 час;
 • смртта се јавува кога сте на температура над 56 степени за околу половина час;
 • за неколку часа е во состојба да преживее во сув секрет на секрет за време на кашлица;
 • лесно уништени од средства за дезинфекција.

Особеноста на патогенот е дека нејзината елиминација бара антибиотик, чиј избор не предизвикува тешкотии, бидејќи само еден микроорганизам може да послужи како провокатор.

Болно лице од било која возрасна категорија и варијанта на текот на болеста делува како резервоар и извор на инфекција со пертусис. Опасноста за оние околу болниот е за време на периодот на инкубација - додека не се појават првите клинички знаци и 6 дена по. Најопасните луѓе кај кои болеста продолжува со избришана или клинички блага форма.

Големата кашлица кај детето има единствен механизам на пренесување на патогенот - аеросол, а начинот на инфекција е воздушен. Најобемната секреција на предизвикувачкиот бацил се забележува при кашлање и кивање, но инфекцијата е можна само со близок контакт со пациентот. Аеросолот со предизвикувачкиот агенс се шири доста растојание - не повеќе од 2 метри.

Во ретки случаи, инфекцијата може да се случи по контакт со предмети кои пациентот претходно ги користел.

Класификација

Големата кашлица кај доенчињата, како дете од која било друга возраст, може да се појави во неколку форми:

 • типичен - изразен во постепена алтернација на сите фази на болеста;
 • атипични или избришани - се карактеризира со присуство на напади на мала кашлица и отсуство на други клинички манифестации;
 • бактериокариерот е целосно асимптоматски, па затоа родителите можеби не се сомневаат дека нивното дете има голема кашлица, а пациентот е заразен кон други луѓе (оваа опција е забележана кај повеќето случаи кај деца над 7 години и кај оние кои се вакцинирани од болеста или претходно инфекција).

Лекарите одлучија да делат голема кашлица кај дете во неколку последователни фази:

 • инкубациониот период често трае од 4 до 14 дена, во овој период пациентот е особено опасен за здрави луѓе;
 • катарактен период - времетраењето е 3-14 дена, постои пораст на температурата и силна кашлица, склони кон влошување во текот на ноќта;
 • спазматичен период - времетраењето е околу 1 месец, се карактеризира со појава на честа и интензивна кашлица, што доведува до тешкотии во процесот на дишење;
 • фаза на разрешување или закрепнување - времетраењето трае 2 месеци, постои испуштање на спутум и постепено подобрување на општата состојба на пациентот.

Без оглед на разновидноста на голема кашлица кај децата, симптомите и третманот на болеста се исти.

Симптоматологија

Како да препознаете голема кашлица кај детето

Во случаи на пертусис кај деца од педијатриска возрасна група, пароксизмална кашлица ќе биде главниот и препознатлив клинички знак. На почетокот на болеста, кашлицата е непродуктивна и се јавува претежно ноќе. Како што болеста напредува, таа станува посилна, постојано се изразува и води до исцедок на гноен или мукозен спутум.

За време на кашлица со голема кашлица децата имаат специфичен изглед:

 • црвенило и подпухнатост на лицето;
 • силен излив на јазикот;
 • синилото на усните;
 • зголемено кинење;
 • оток на вените во вратот;
 • прекумерно потење;
 • хеморагии во склерата, кожа на лицето или горната половина на телото.

Честотата на кашлање може да достигне 30 пати на ден.

Дополнителни симптоми на пертусис кај деца:

 • зголемување на индикаторите за температура;
 • назална конгестија;
 • чувство на недостаток на здив;
 • астма напади;
 • намален апетит;
 • намалена физичка активност;
 • воспалено грло и воспалено грло;
 • непријатност во градите;
 • зголемена анксиозност;
 • свиреж звук на вдишувањето;
 • ретко газење.

Најтежок е пертусис кај деца под една година - во такви ситуации, покрај зголемувањето на интензитетот на симптомите, постои и брза промена на фазите на болеста. Проблемот е во тоа што антибиотикот на таа возраст не треба да се користи за време на терапијата.

Дијагностика

Знаците на голема кашлица кај детето се доста специфични, па затоа младите пациенти избегнуваат поминување на непотребни дијагностички испитувања.

Кога ќе се појават првите карактеристични клинички манифестации, вреди да се побара помош од специјалист за педијатриски или педијатриски инфективни болести што е можно поскоро.

Клиничарот задолжително:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја - да се потврди контактот со заразено лице и да се утврди патот на пенетрација на патолошкиот агенс;
 • физички преглед на пациентот и проценка на неговиот изглед;
 • мерење на температурата;
 • слушање со форендоскоп;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да се утврди природата на текот на болеста, како што е наведено од сериозноста на симптомите.

Основно, односно, лабораториска дијагностика на пертусис кај деца:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • бактериска инокулација на размаска земена од горниот респираторен тракт;
 • микроскопско испитување на секрет на секрет при кашлање;
 • серолошки тестови.

Доколку клиничарот има сомневања за присуство или отсуство на компликации, е индицирана рендгенска радиографија на белите дробови.

Третман

Како да се третираат голема кашлица кај дете? Сето тоа се сведува на употреба на конзервативни терапевтски методи, кои се вршат и во амбулантските и во домот.

Индикации за хоспитализација:

 • рана возраст на пациентот;
 • тешка пертусис, против која дури и еден антибиотик не помогна;
 • значајно нарушување на респираторниот ритам;
 • циркулаторно нарушување на мозокот.

Основни правила за третман:

 • намалување на физичките активности и намалување на стресот ;
 • долг престој на свеж воздух;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • ингестија на големи количества витамини.

Како да се третираат голема кашлица со лекови, самостојно одлучува само лекарот кој го посетува. Честопати пациентите се испуштаат:

 • муколитици и бронходилататори;
 • вазодилататорски лекови и кашлица;
 • антибактериски супстанции - антибиотикот најефективно се употребува во првите 10 дена по завршувањето на периодот на инкубација;
 • седативни и ноотропни лекови;
 • антихистаминици и глукокортикоидни хормони;
 • витамински комплекси и имуномодулатори.

Конзервативниот третман вклучува кислородна терапија за борба против респираторната инсуфициенција.

Не користете нетрадиционални методи на терапија. Народни лекови за пертусис вклучуваат подготовка на лековити декакции и инфузии за орална апликација и за инхалација.

Елиминирање на кашлица со голема кашлица со следниве билки:

 • невен;
 • мајчина душица;
 • чад;
 • хмељен;
 • борови пупки;
 • семе од анасон;
 • корен на Тасев биле;
 • анасон;
 • еукалиптус;
 • нане;
 • root девисала.

Третманот на пертусис кај деца со народни лекови мора да биде одобрен од лекарот што посетува.

Можни компликации

Компликации од голема кашлица кај децата

Оваа болест често доведува до формирање на компликации дури и кај вакцинирани деца, кај кои скриената кашлица може да се појави скриена.

Главните последици ако третманот е неписмен или отсутен:

Симптоми и третман - игнорирање на клиничката слика и ненавремено започнување на терапијата - главни фактори што доведуваат до формирање на последици.

Превенција и прогноза

Превенцијата на симптоми на пертузис кај децата може да биде и специфична и неспецифична. Во првиот случај, индицирана е имунизација со вакцинација. Вреди да се одбележи дека таквите манипулации не се изведуваат за деца над 3 години.

Општите превентивни мерки вклучуваат:

 • спречување на контакт со дете со болно лице;
 • здрава исхрана збогатена со витамини;
 • третман на народни лекови при првото појавување на кашлица, што треба да се договори со лекарот;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем на децата;
 • трошење многу време во свеж воздух;
 • рутинска посета на педијатар.

Прогнозата на пертусис кај дете е поволна. Навременото и сеопфатно лекување ви овозможува да постигнете целосна наплата и формирање на продолжен имунитет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Всипување кашлица кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Астматичен бронхитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...
Лево-страна пневмонија (појавување симптоми: 5 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .