Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рубела кај деца: симптоми и третман

Рубела кај деца - главните симптоми:

Рубелата кај децата е честа вирусна болест. Децата во возрасната група од 2 до 14 години, кои посетуваат градинка и училиште и други институции каде што се во тимот, најмногу се подложни на болест.

Провокаторот на болеста се пренесува само од човек на човек, кој најчесто се изведува со воздушни капки. Патологијата може да биде конгенитална, се јавува фетална интраутерина инфекција.

Сликата за тоа како рубеола се манифестира е специфична, што не предизвикува проблеми со поставувањето на точна дијагноза. Главните симптоми се сметаат за појава на осип (прво на лицето, по целото тело), ​​знаци на интоксикација на телото и нагло зголемување на телесната температура.

Дијагнозата се потврдува со помош на темелно физичко испитување на пациентот и студија од страна на клиничарот за лабораториски податоци. Ако се сомневате дека развојот на компликации поминуваат голем број инструментални процедури.

Третманот на рубеола кај децата е ограничен на употреба на конзервативни методи.

Етиологија

Провокатор на болеста е вирус кој содржи РНК кој му припаѓа на семејството Тогавирус и родот на рубиновирусите.

Предизвикувачкиот агенс ги има следните карактеристики:

 • нестабилен за влијанието на надворешното опкружување;
 • одржува температура од -200 до +56 степени;
 • запира витална активност под влијание на одредени хемикалии, високи температури и ултравиолетово зрачење;
 • влегува во телото на здраво дете низ мукозните мембрани на горниот респираторен тракт, во кое се множи - потоа продира во крвотокот и се шири низ крвотокот низ телото, потоа ги бара најсоодветните услови на постоење (лимфни јазли и кожа), па затоа најкарактеристичните знаци на болеста волумени на лимфните јазли на голем начин и формирање на мали осипи на кожата).

Кога се појавува осипот кај родителите, често се поставува прашањето: дали е можно да се искапат детето со рубеола? Со оваа болест, подобро е да се воздржите од процедури за вода, децата треба да се мијат со влажна крпа или санитарни салфетки.

Друга личност секогаш дејствува како носител на инфективниот агенс, затоа детето може да биде инфицирано со рубеола со близок контакт - со капки во воздухот. Пациентите со првите знаци на рубеола почнуваат да покажуваат најголема опасност. Кај деца, специфичен вирус се секретира заедно со плунка, спутум и слуз (за време на кивање), поретко со урина и фецес.

Вториот заеднички механизам за инфекција е интраутерина или трансплацентарна. Се случува кога жената е заразена за време на бременоста, а за бремената мајка вирусот не претставува посебна опасност, но лесно може да навлезе во плацентарната бариера и да му наштети на фетусот.

Вродената рубела кај новороденчињата се нарекува Греггов синдром и е изразена од голем број на надворешни и внатрешни аномалии. Во случаи на дијагноза на рубеола, абортусот се препорачува кај бремени жени.

Веројатноста за инфекција зависи од гестациската старост: колку е поголема гестациската старост, толку помалку шанси за интраутерина инфекција. На пример, ризикот од инфекција во првиот триместар е 60%, додека во третиот триместар тоа е само 7%. Кога се раѓа болно дете, бебето е опасност за другите за уште една година.

Во голема мера, веројатноста за продирање на патогениот вирус во детскиот организам ги зголемува таквите негативни предиспонирачки фактори:

 • неуспех на имунолошкиот систем;
 • директен контакт со болно лице;
 • недоволно испитување на жените пред или за време на бременоста.
Посебни знаци на осип на рубеола

Класификација

Рубела кај дете, во зависност од времето на формирање, е:

 • вродена - инфекција се случува преку заразената крв на мајката, има лоша прогноза, затоа што доведува до формирање на многу вродени развојни аномалии (и надворешни и внатрешни);
 • стекнати - вирусот се пренесува со капки во воздухот, карактеристична особина е дека болеста завршува со заздравување и ретко доведува до формирање на компликации.

Според варијантниот тек на болеста е:

 • типична рубеола;
 • атипична рубеола.

Секоја од сортите има неколку форми. На пример, типичен курс е типичен:

 1. Лесен проток. Има слаб израз на клинички знаци - мало болно грло, слаби знаци на интоксикација и мало зголемување на температурата. Во такви случаи, осипот продолжува не повеќе од 2 дена.
 2. Умерен проток Во такви ситуации, температурата се зголемува до 38 степени, состојбата на детето малку се влошува, а исипот не поминува до 3 дена.
 3. Тешка струја. Се карактеризира со висока температура, профузни осипувања и можни напади.

Атипична варијанта на протокот на инфекција постои во следниве форми:

 • избришани - сите специфични симптоми се присутни, покрај осип;
 • асимптоматски - болеста е откриена само од резултатите на лабораториските крвни тестови.

Со прогресија на рубеола кај деца под една година (како и во друга возраст), постојат неколку фази:

 • период на инкубација;
 • појава на осип;
 • фаза на заздравување или развој на компликации.

Симптоматологија

Пред да се појават првите знаци на болеста, поминат извесен временски период, при што вирусот се размножува и се шири низ телото. Инкубациониот период за рубеола е околу 3 недели, но во просек трае 17 дена.

Многу е важно да се знае како изгледа рубеолата кај децата. Нејзиниот најспецифичен знак е осип:

 • локализација - пред се, кожата на лицето е засегната, и по неколку дена осипот се шири на целото тело и екстремитети, површините на стапалата и дланките остануваат здрави;
 • боја - од црвена до бледа розова;
 • обемот - големина на исип се движи од 2 до 5 милиметри, осипите не се склони кон спојување во екстензивни фокуси и не се издигнуваат над кожата;
 • времетраењето - во просек, осипот опстојува 3-4 дена.

Во спротивно, конгениталните и стекнатите типови на болеста имаат различни клинички манифестации. На пример, стекната рубеола кај сипаници кај децата (второто име на патологијата) е претставена со следните симптоми:

 • слабост и слабост;
 • зголемување на температурата до 39 степени;
 • течење на носот и кашлица;
 • скокање и црвенило на грлото;
 • главоболки;
 • црвенило на склерата на очите;
 • оштетување на лимфните јазли, кои се наоѓаат во задниот цервикален, окципитален и паротиден регион - зголемување на нивниот волумен и болка при палпација.

Симптоми на рубеола кај деца во случаи на интраутерина инфекција:

 • катаракта и миопија ;
 • намалена визуелна острина;
 • неразвиеност на очните капаци;
 • глауком ;
 • дефекти на срцето - вентрикуларен и интератријален септумски дефект, стеноза на луменот на пулмоналната артерија и аортата, абнормална локација на големи крвни садови;
 • мала глава и големина на черепот;
 • малформации на генитоуринарниот систем и скелетот;
 • комплетен недостаток на слух;
 • неразвиеност на мозокот и вестибуларниот апарат;
 • хепатитис , дијабетес и пневмонија ;
 • зголемување на обемот на црниот дроб и слезината;
 • хормонален дефицит;
 • ниска телесна тежина;
 • носеви;
 • зголемување на крварење на непцата;
 • хеморагии во кожата и мукозните мембрани;
 • расцеп на усна и расцеп на непце .

Сите горенаведени знаци на конгенитална рубела кај детето доведуваат до застој во менталниот и физичкиот развој.

Симптоми на рубеола кај дете

Дијагностика

Знаците на рубеола кај децата се специфични и изразени, но процесот на поставување на точната дијагноза се изведува само со спроведување на целиот комплекс на дијагностички мерки.

Ако ги почувствувате првите симптоми, треба да побарате помош од педијатриски или педијатриски инфективни болести. Примарна дијагноза ќе вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста - бидејќи двапати во животот на рубеола не се разболуваат;
 • собирање и анализа на животна историја - информации за текот на бременоста, обезбедување на податоци за можен контакт на детето со заразено лице;
 • проценка на кожата, конјунктивата и грлото;
 • испитување за лимфни јазли вклучени во болеста;
 • мерење на температурата;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се утврди интензитетот на манифестацијата на клинички знаци, што ќе му укаже на лекарот на карактеристиките на курсот за рубеола.

Главните дијагностички методи се лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • PCR тестови;
 • копрограм;
 • РСК и РИА, РТГА и ЕЛИСА и други серолошки тестови;
 • мерење на имуноглобулини во крвта.

Дополнителни методи за потврдување на дијагнозата:

 • радиографија на белите дробови;
 • реоенцефалографија;
 • Мозок ЕЕГ;
 • ЕКГ и ехо;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • консултации на отоларингологот и офталмологот.

Третман

Третманот на рубеола кај доенчиња и постари деца се врши на амбулантско или домашно лекување. Индикациите за хоспитализација се сомневањата на лекарот за развој на компликации. Треба да се третира рубелата кај децата само под водство на доктор.

Терапијата за болести се состои од примена на конзервативни методи, вклучувајќи:

 • строг одмор во кревет и целосен одмор;
 • орален внес на витамински комплекси и имуномодулатори;
 • употреба на капки за очи со антиинфламаторно дејство, се индицирани во случаи на знаци на конјунктивитис;
 • антибиотици и антипиретични лекови;
 • детоксикација терапија;
 • употребата на рецепти за традиционална медицина - лековити декакции и инфузии се земаат орално или се користат како раствори за испирање на грлото или вдишување.

Пациентите треба да се придржуваат до специјална диета - за збогатување на менито со свеж зеленчук и овошје, влакна и млечни производи. Ова треба да вклучи обилен режим на пиење.

Можни компликации

Симптомите и третманот на рубеола кај децата (игнорирајќи го поранешниот и целосното отсуство на второто) го диктираат појавата на такви компликации:

Превенција и прогноза

Постои специфичен начин да се спречи развојот на болеста - вакцинација, што резултира со формирање на имунитет. Често родителите се загрижени за проблемот: дали вакцинираното дете може да добие рубеола? Одговорот е негативен, бидејќи имунитетот трае 20 години.

Постојат неколку општи превентивни препораки, вклучувајќи:

 • исклучување на контакт со заразено лице;
 • постојано зајакнување на имунитетот на детето;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • редовно проветрување на просториите и нивно лекување со средства за дезинфекција;
 • назначувањето карантин во училиштата и детските градинки;
 • систематски посети на педијатар.

Прогнозата на рубеола кај деца зависи од видот на инфекцијата. Стекната форма завршува со целосно опоравување и формирање на доживотен имунолошки одговор. Како и за вродена болест, исходот ја диктира сериозноста на рубеолата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рубела кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рубеола (појавување симптоми: 15 од 20)

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Ретровирус (појавување симптоми: 10 од 20)

Ретровирус - организам кој припаѓа на семејството на РНК вируси, најпроучуваниот и најчесто се појавува вирусот на хумана имунодефициенција. До крајот на развојот на овој патолошки процес од страна на лекарите сè уште не е проучен, па затоа нема таргетирани превентивни методи.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Црви (црви) (појавување на симптоми: 8 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 8 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, клиничарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .