Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Халијазион кај детето: симптоми и третман

Халијазион кај детето - главните симптоми:

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

Најчестиот предиспонирачки фактор е целосно отсуство или несоодветен третман на јачмен. Другите патологии може да предизвикаат развој на болеста, вклучувајќи ги и офталмолошките, а причините за развојот на аномалијата може да не се од патолошка природа.

Болеста се развива постепено, јазолот во очниот капак не се формира веднаш. Првиот клинички знак се смета за црвенило на конјунктивата и светло-црвена боја на внатрешната површина на очниот капак. Со текот на времето, синдром на болка, чешање и горење во окото, и други симптоми може да се придружат.

Процесот на дијагностицирање на патологијата е ограничен на спроведување темелно физичко испитување на погодениот сегмент и голем број други манипулации кои ги врши клиничарот. Ретко се решаваат лабораториските и инструменталните дијагностички мерки.

Можно е да се третира chalazion кај дете или со помош на конзервативни средства, или со хируршка интервенција или со минимално инвазивни процедури. Тактиката на терапија ќе биде диктирана од сериозноста на патологијата.

Етиологија

Прилично ограничен број на негативни фактори може да предизвика формирање на бенигна неоплазма. Тие обично се поделени во патолошки и оние кои немаат никаква врска со текот на болеста.

Главните причини за градски град на очните капаци кај децата:

Halyazion дете може да биде последица на таквите состојби:

 • хормонски нарушувања;
 • несоодветна употреба на контактни леќи за очи;
 • непочитување на правилата за лична хигиена - многу често децата ги бришат очите со нечисти раце;
 • консумирање на недоволно количество витамини;
 • долгорочно влијание на ниски температури на телото на детето;
 • екстремна нервна напнатост и постојан стрес;
 • намален имунитет.

Секој од горенаведените предиспонирачки фактори предизвикува преклопување на луменот на лојните жлезди, локализиран во очните капаци, поради што постои повреда на процесот на одлив на секрет на липидите, кој почнува да се акумулира во празнината. Таквата повреда станува поттик за појава на воспалителни оштетувања на ткивата околу жлездата, и формирање на тумори кои имаат бениген тек.

За време на диференцијалната дијагноза се зема предвид хистолошката структура на туморот, која вклучува:

 • гранулирано ткиво;
 • висока концентрација на епителиоидно ткиво;
 • многу гигантски клетки.

Болеста може да биде независна и да биде секундарна. Главната ризична група се состои од деца на возраст од 5 до 10 години.

Класификација

Chalazion кај деца има неколку степени на сериозност, од кои секоја има свои клинички манифестации:

 • Степен 1 ​​- градски град може да биде целосно отсутен, и црвенило на склерата и незначителна непријатност во погоденото око се симптомите;
 • 2 степен - се означува почетокот на формирањето на бенигни јазли (можно е да се ослободи од патологијата со помош на такви конзервативни методи како масажа, физиотерапија и народни лекови);
 • Степен 3 - постепен раст на образованието, додавање на други непријатни чувства, како што се болка и чешање (терапија вклучува употреба на лекови);
 • 4-ти степен - циста се зголемува до максимални количини (6 сантиметри), веројатноста за развој на гноен процес и други последици не е исклучена, а хируршката интервенција останува единствениот метод на третман.

Врз основа на локацијата на туморот, лекарите разликуваат:

 • калазион на горниот очен капак кај детето - најчесто градниот кош се наоѓа на самиот раб на очниот капак, може лесно да се види испакнатото на окото, и ако туморот е повисок, за откривање потребно е да се исклучи очниот капак;
 • chalazion на долниот очен капак кај детето - јазол е формиран во зоната на раст на трепките на внатрешноста на очниот капак, па затоа често се меша со јачмен.

Според нејзината распространетост, патологијата е:

 • сингл;
 • повеќе;
 • едностран;
 • билатерален.

Симптоматологија

Симптоми на халазион кај деца

Интензитетот на сериозноста на симптомите ќе зависи од тежината на текот на болеста. Со бавен премин од една фаза во друга со chalazion, клиничката слика ќе биде претставена со следните симптоми:

 • оток и отекување на засегнатото око;
 • стекнување на кожата на очниот капак и конјунктивата на црвеникава боја;
 • формирањето и постепената промена во обемот на туморот на голем начин;
 • појава на болка со различна тежина при палпација или физичко влијание врз степенот;
 • тежок чешање, горење и убод во окото;
 • нетолеранција на силна светлина;
 • матна слика пред твоите очи;
 • зголемено кинење;
 • акумулација на пурулентна течност, чиј волумен полека се зголемува;
 • појава на точки на црвена, цијанотична или сива боја на кожата што го покрива јазолот;
 • непријатност во око;
 • преобликување на рожницата и леќата;
 • пулсиране во долниот или горниот очен капак;
 • гној е последица на спонтано отворање на туморот.

За време на моторната активност, зафатениот очен капак заостанува зад здравиот. Зафатеното око почесто трепка.

Дијагностика

Дијагнозата на Chalazie за око на дете во повеќето ситуации се прави во фаза на првичната посета на педијатар или офталмолог.

Главни дијагностички мерки:

 • запознавање на клиничарот со историјата на болеста - за пребарување на основната болест, која може да биде извор на формирање на бенигни тумор;
 • проучување на историјата на животот - да се потврди или побие влијанието на изворите кои немаат патолошка природа;
 • детален преглед на окото на пациентот со помош на специјални офталмолошки инструменти;
 • палпација на град;
 • детален преглед на родителите на пациентот - со цел докторот да добие идеја за симптоматската слика, што ќе овозможи да се утврди степенот на болеста.

Како дополнителни мерки за дијагностицирање се:

 • општ клинички тест за крв;
 • бактериска крвна култура;
 • имунолошки тестови;
 • крвна биохемија;
 • крвна култура за стерилност;
 • копрограм;
 • општа анализа на урината;
 • ендоскопска биопсија;
 • микроскопска биопсија.

Третман

Конзервативните и хируршките методи на елиминирање на болеста имаат за цел решавање на неколку проблеми:

 • отстранување на причината фактор;
 • третман на градски град;
 • елиминација на основната патологија;
 • спречување на транзицијата на болеста на хронична форма.

Веднаш по потврдувањето на дијагнозата, на пациентите им се покажува употреба на лекови - капки за очи и масти со антиинфламаторно дејство.

Најефективни капки за очи:

 • Торадекс;
 • "Cipromed";
 • Флоксал;
 • "Ципролет";
 • "Макситрол".
Капки Макситрол

Меѓу масти кои вреди да се нагласат:

 • "Тетрациклин";
 • "Еритромицин";
 • "Вишневски маст";
 • "Хидрокортизон".

Орална администрација на антибиотици, имуномодулатори и витамински комплекси е прикажана.

Третманот на chalazion кај деца вклучува спроведување на физиотерапевтски процедури, вклучувајќи:

 • UHF;
 • електрофореза;
 • локално греење;
 • ултравиолетово суво зрачење.

Комплексната конзервативна терапија може да вклучува терапевтска масажа, чија суштина се состои во механичка компресија на очните капаци со движење од периферијата до работ. Манипулацијата се изведува само од офталмолог со користење на пресечна светилка.

Добар терапевтски ефект беше прикажан со инјекции на кортикостероидни супстанции во цистата. Лекот се инјектира во туморна празнина користејќи тенка игла, што доведува до постепена ресорпција на јазолот.

По консултација и одобрување на лекарот што се јавува, се врши третман со народни лекови. Терапијата се состои од подготовка на лековити Сербси, кои може да се користат како капки за очи или облоги.

Меѓу ефективните компоненти:

 • хмељен;
 • calendula;
 • ленено семе;
 • althea root;
 • копра;
 • камилица;
 • алое;
 • Kalanchoe;
 • cornflowers;
 • мудрец

Неконвенционалната терапија може да вклучува:

 • миење на очите на пациентот со борна киселина;
 • лосион од свежо урда;
 • лист од зелка;
 • Ставање на топло варено јајце или маса сол, загреана во тава и превиткана во торба.

Ако под влијание на конзервативните методи, туморот не поминува и со тешка прогресија на болеста, се покажува радикален третман - хируршко отстранување на циста. Исечокот на град се изведува преку трансконјуктивален или инфициран за кожа. За време на операцијата, туморот се лупи заедно со капсулата. Откако ќе се отстрани туморот, шепите се нанесуваат на очниот капак и се става тесен завој за окото. Во постоперативниот период, неопходно е да се применат горните конзервативни методи за 7 дена.

Често, лекарите користат алтернативен метод за отстранување на образованието - отстранување на халазион кај деца со ласер. За да се спречи формирање на постоперативна лузна препорачува носење на мека контактна леќа.

Превенција и прогноза

За да се спречи формирањето на тумори кај очниот капак кај децата е можно со помош на такви едноставни превентивни мерки:

 • всади во дете навиката да ги следи правилата за лична хигиена
 • заштита на децата од стресни ситуации , повреди и продирање на туѓи предмети во очите;
 • спречување на детското тело на хипотермија;
 • употреба на контактни леќи според препораките на лекарот што посетува;
 • збогатување на исхраната со витамини;
 • редовно испитување од страна на педијатар - за рано откривање и навремено лекување на патологиите што доведуваат до формирање градски град.

Оваа болест често има поволен исход, но специфичноста на chalazion лежи во чести рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашето дете има Halyazion и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Chalazion (појавување симптоми: 17 од 20)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Астигматизам (појавување на симптоми: 5 од 20)

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 20)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Синдром на суво око (симптоми на појавување: 4 од 20)

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 4 од 20)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .