Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интраутерина пневмонија кај новороденчиња: симптоми и третман

Интраутерина пневмонија кај новороденчиња - главните симптоми:

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

Во моментов, оваа болест се карактеризира со најголем број на смртни случаи, дури и со навремени терапевтски мерки.

Клиничката слика на патологијата е доста изразена, а првичните знаци се појавуваат речиси веднаш по раѓањето. Третманот треба да биде брз, со интегриран пристап.

Недвосмислена прогноза на болеста не може да се направи, бидејќи во секој случај постои висок ризик од смрт.

Етиологија

Интраутерина пневмонија кај новороденчиња може да се развие во доцна бременост ако мајката има акутна респираторна вирусна инфекција или грип.

Општо земено, постојат следните причини за развој на таков патолошки процес:

 • употреба на стероидни лекови за време на бременоста;
 • хронични инфективни болести;
 • генетски болести на белите дробови и горниот респираторен тракт;
 • фетална хипоксија .

Пневмонијата се предизвикува кај новороденчето од следниве патогени:

Постојат два начини да се заразат:

 • бронхогени - микроорганизми навлезат низ белите дробови;
 • хематогена инфекција се случува преку крвта на веќе инфицирана мајка.

Освен тоа, развојот на интраутерина пневмонија кај новороденчињата за време на преминувањето на каналот на раѓање, не е исклучена ингестија на амнионска течност. Малку помалку, но сепак се случува кога пневмонијата кај недоносените бебиња се развива во првите денови од раѓањето. Прогнозата во овој случај е исклучително неповолна.

Класификација

Интраутерината пневмонија кај новороденчињата поминува низ три фази на развој:

 • прв степен - отежнато дишење, слаба, цијаноза на кожата е блага;
 • втор степен - цијанозата е поизразена, дишењето се врши со помош на помошни мускули;
 • третиот степен - цијаноза е присутна и во мирна состојба и за време на агитација, покрај ова, постои апнеја , брзо дишење, плитко дишење.

Екстремно неповолните проекции ја имаат последната фаза на развој на патолошкиот процес - висок ризик од смрт.

Од етиолошкиот фактор се разликуваат следниве форми на овој патолошки процес:

 • габични;
 • вирусни;
 • бактериски;
 • бактериски вирусен.

Текот на болеста може да биде акутен или долготраен. Исто така постојат и три степени на респираторна инсуфициенција , која секогаш ќе биде присутна во оваа патологија.

Симптоматологија

Првите симптоми се појавуваат веднаш по раѓањето - детето е слабо, кожата е синкава, а може да има и хипотонија .

Во принцип, симптоматскиот комплекс се карактеризира како што следува:

 • оток на долните екстремитети;
 • хеморагичен осип на телото;
 • цијаноза на кожата;
 • ако детето е родено на термин, температурата на телото се зголемува, а кај недоносените бебиња паѓа на 34-35 степени;
 • недостаток на здив, плитки и отежнато дишење;
 • отежнато дишење, кои се јасно видливи 2-3 дена по раѓањето;
 • асфиксија;
 • недостаток на телесна тежина;
 • зголемен црн дроб.

Во некои случаи, во контекст на развојот на таков патолошки процес, се развива акутна срцева слабост , што значително ја влошува клиничката слика.

Пневмонија

Дијагностика

Поради фактот што клиничката слика се појавува веќе првиот ден по раѓањето, проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат.

Дијагностичките критериуми се како што следува:

 • првите симптоми се појавуваат во рок од 1-3 дена;
 • на спроведениот Х-зраци на третиот ден, јасно се видливи фокални и инфилтративни сенки;
 • тестови кога сее микрофлората кај новороденото и во мајката се исти;
 • за 4 дена дијагностициран воспалителен процес во белите дробови.

За дијагноза, како и утврдување на природата на текот на патолошкиот процес, користете ги следниве дијагностички методи:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • хистолошки преглед на плацентата;
 • физички преглед на бебето;
 • рентген на градите;
 • PCR;
 • ELISA;
 • микробиолошки преглед на трахеобронхијален аспират.

Резултатите од дијагнозата ќе ја утврдат сериозноста на патолошкиот процес, како и тактиката на лекување.

Третман

Третманот на оваа болест кај новородените се спроведува во единицата за интензивна нега.

Прво, се преземаат мерки за стабилизирање на состојбата на пациентот:

 • кислородна маска;
 • IVL

Етиотропната терапија се изведува од следниве лекови:

 • антифунгални;
 • антивирусна;
 • антибиотици;
 • сурфактант;
 • отстранување на токсини со солени раствори.

Тоа е задолжително да се реорганизира транхеобронхијалното дрво. Интензитетот на таквата постапка ќе зависи од сериозноста на состојбата на пациентот.

Се врши и симптоматска терапија. Во тешки случаи се врши трансфузија на црвените крвни клетки. По состојбата на бебето се стабилизира и ризикот од смрт е елиминиран, физиотерапијата е пропишана.

Прогноза

Интраутерината пневмонија кај новороденчињата може да има крајно неповолни последици, од развојот на хронични болести на горниот респираторен систем до смрт. И второто, за жал, не е исклучено дури и со брзо извршени терапевтски мерки. Затоа, невозможно е да се зборува недвосмислено за позитивна прогноза: сè ќе зависи од тежината на патолошкиот процес и од општите индикатори за здравјето на бебето.

Превенција

Во овој случај, превентивните мерки ќе се однесуваат само на мајката:

 • зајакнување на имунитетот;
 • спречување на заразни болести, вклучувајќи и САРС;
 • третман на инфективни и воспалителни болести пред бременоста.

Ако не беше можно да се спречи болеста, тогаш итно треба да побараме медицинска помош, а самите да не го извршиме третманот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате интраутерина пневмонија кај новороденчињата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , неонатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дефект на интервентрикуларниот септум (појавување симптоми: 6 од 15)

Интервентрикуларниот септален дефект е кардијална болест која се карактеризира со присуство на порака помеѓу десната и левата комора, што доведува до абнормален крвен бајпас.

...
Кардиопулмонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 5 од 15)

Кардиопулмонална инсуфициенција е патологија на респираторните и кардиоваскуларните системи, напредувајќи како резултат на зголемување на притисокот во пулмоналната циркулација. Како резултат на тоа, десната комора на срцето почнува да функционира поинтензивно. Ако болеста напредува во текот на подолг временски период и неговото лекување не се спроведува, мускулните структури на десната страна на срцето постепено ќе ја зголемат нивната маса (поради интензивната работа).

...
Атрезија на езофагусот (појавување на симптоми: 5 од 15)

Атрезијата на хранопроводникот е конгенитална патологија во која новороденчето нема дел од хранопроводот, што води до езофагеална опструкција. Третманот на таква болест е хируршки. Треба да се напомене дека овој вид на патолошки процес се јавува и кај момчињата и кај девојчињата. Во отсуство на рана хируршка интервенција, оваа патологија доведува до смрт на новороденчето.

...
Дилатирана кардиомиопатија (појавување на симптоми: 5 од 15)

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој претходи настанување на други болести.

...
Пневмоцистична пневмонија (појавување на симптоми: 5 од 15)

Pneumocystis пневмонија или пневмоцистоза - е воспалителна лезија на белите дробови предизвикани од влијанието на патогенот. Главната група на ризици се доенчињата и лицата со имунодефициенција. Патолошки агенс може да навлезе во човечкото тело на неколку начини, но најчесто инфекцијата се врши со капки во воздухот. Покрај тоа, лекарите знаат многу предиспонирачки фактори кои ја зголемуваат веројатноста за развој на таква болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
неонатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .