Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Паратрофија: симптоми и третман

Паратрофија - главните симптоми:

 • Бледило на кожата
 • Анемија
 • Намалена еластичност на кожата
 • Намален мускулен тон
 • Палорот на мукозните мембрани
 • Пелена осип
 • Прекумерна тежина
 • Зголемување на слојот на поткожно масно ткиво

Паратрофија - присуство на голема количина прекумерна тежина кај новороденчето. Болеста предизвикува кршење на процесот на хранење кај дете од првата година од животот. Ова е придружено со појава на вишок тежина во согласност со утврдената норма. Со воведувањето на комплементарната храна, болеста може да почне да се развива силно.

Паратрофијата е хронична, дијагностицирана со зголемување на тежината на повеќе од 10% од нормата.

Етиологија

Паратрофијата може да биде предизвикана од надворешни и од внатрешни фактори. Често прогресијата на болеста е под влијание на:

 • недостаток на диета;
 • неурамнотежена исхрана;
 • индивидуална тенденција за дебелина ;
 • социјални услови;
 • недостаток на соодветна физичка активност кај дете;
 • нарушувања на работата во јадрото на хипоталамусот, што придонесува за постојано чувство на глад;
 • метаболички нарушувања;
 • задржување на водата во телото;
 • зголемено ниво на инсулин;
 • без одење на свеж воздух.

Недостатокот на соодветна исхрана е, секако, една од главните причини за развојот на паратрофијата. Хранење во текот на ноќта, зголемување на обемот на порции при мешано хранење, зголемена зачестеност на хранење - сето ова може да влијае на развојот на болеста.

Важно е да се одржи рамнотежа во исхраната: процентот на добиените протеини, масти и јаглехидрати мора да биде точен. Сепак, постојат и ситуации кога веднаш по раѓањето на детето се дијагностицира вишок масно тело.

Класификација

Постојат одредени степени на болеста кај деца под една година:

 • 1 степен - зголемување на телесната тежина за 12-20%
 • 2 степен - зголемување на телесната тежина за 20-30%;
 • Степен 3 - зголемување на телесната тежина за повеќе од 31%.

Ако се појавува паратрофија кај деца постари од една година, болеста се нарекува дебелина.

Постојат две форми на болеста:

 • липоматозна форма - прехранбено преносливост на бебето, кое го придружува наследниот липосинтетички метаболизам и апсорпцијата на масти;
 • форма на липоматозно пастило - забележана кај пациенти со лимфатично-хипопластична дијатеза, врз основа на индивидуални пореметувања на ендокриниот систем.

Код МКБ-10 за пара-трофеј е Е68.

Симптоматологија

Паратрофијата кај малите деца се карактеризира со следниве карактеристики:

 • кожата е бледа;
 • откриен е таложење на масни клетки во поткожното ткиво;
 • бебе изгледа дебели;
 • намален тонус на мускулите;
 • ткаенините стануваат помалку еластични;
 • се појави пелена осип во закрпите на кожата;
 • мукозната мембрана има бледа сенка;
 • дијатеза се појавува;
 • анемија .

Можеби манифестацијата на симптоми на рахитис.

Симптоми на паратопија кај деца

Дијагностика

Со цел да се правилно дијагностицира паратрофија кај децата, специјалист треба:

 • да го испита пациентот;
 • прашајте ги родителите на детето за појавата на одредени симптоми;
 • да научат за присуството на поврзани болести.

Лабораториските студии се задолжителни:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • тест за толеранција на гликоза;
 • копрограм.

При спроведување на општ тест за крв може да се идентификува непрофитабилна количина на витамин Б12. Хроничното нутритивно нарушување се карактеризира со покачена стапка на седиментација на еритроцитите.

Биохемиската анализа на крвта укажува на мала содржина на железо и фосфолипиди во крвта на пациентот. Нивоата на холестерол ги надминуваат нормалните нивоа.

Тестот за толеранција на гликоза укажува на нарушување на метаболизмот на јаглени хидрати во телото. Со помош на копрограм (фекална маса студија), можно е да се оцени дигестивната функција на цревата.

За да се утврди точната дијагноза, клиничарот треба да спроведе диференцијална дијагноза на паратрофија со следниве болести:

 • хондродистрофија;
 • вродени кршливи коски;
 • рахитис ;
 • џуџест нанизам.

Кога првите симптоми на паратрофија се детектираат кај дете, неопходно е навремено да се консултираат со докторот кој посетува медицинска помош.

Третман

Клиничките упатства вклучуваат:

 • Масажа се разбира
 • терапија со лекови;
 • терапевтска вежба;
 • диета;
 • соодветна грижа за бебиња.

Третманот со паратрофија со лекови е да се добијат исчезнатите витамини. Доделени витамински комплекси Б, А и Д.

Со помош на физикална терапија, можно е да се врати моторната активност на детето според показателите за неговата возраст. Прибегнаа кон вежби за дишење, изработувајќи го печатот.

Предуслов за ефикасно лекување е менување на исхраната на бебето. Исхраната треба да биде составена од квалификуван лекар, како несоодветно да се следи, не може да се излечи. Ако бебето е доено, неопходно е да се намали периодот на престој со градите во просек од 3 минути. Ако детето е снабдено со шише, секој дел треба да се брои според лекарскиот рецепт.

Превенција

Со навремен третман, паратрофијата има поволна прогноза. Следејќи ги сите препораки на присутните лекар придонесува за целосно закрепнување. Основата за превенција е балансирана исхрана на детето, родителите ги разбираат правилата за хранење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате паратрофија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 2 од 8)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Сепса (труење со крв) (појавување симптоми: 2 од 8)

Крвна инфекција е патолошки процес кој продолжува во акутна форма. Болеста почнува да се манифестира во првата фаза, а исто така има и гнојна и воспалителна природа. Секогаш е тешко да се воспостави точна дијагноза. Кога знаците и симптомите говорат за септикемија и го одредуваат начинот на инфекција, терапијата треба веднаш да се започне со цел да се спречат компликации.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 2 од 8)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 2 од 8)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Хемолитична анемија (појавување симптоми: 2 од 8)

Хемолитичната анемија е прилично ретка болест на крвта која се карактеризира со намалување на животниот циклус на црвените крвни клетки (еритроцити). Нормално, еритроцитите живеат во просек од 3 до 4 месеци, но во присуство на анемија, овој период се намалува на две недели. Секој ден одреден дел од црвените крвни клетки се заменува со нови, кои произлегуваат од црвената коскена срцевина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .